Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УХВАЛА 31 березня 2011 року 2а-1643/11/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області, 3-ті особи: Фастівська міська рада Київської області, Київська обласна спілка споживчої кооперації, Київська регіональна спілка споживчої кооперації, Підприємство «Фастівський ринок»Київської регіональної споживчої кооперації про встановлення факту, скасування державної реєстрації змін та доповнень до статуту та внесення змін до Державного реєстру, визнання свідоцтва про державну реєстрацію частково недійсним, зобов’язання вчинити дію, -
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області, 3-ті особи: Фастівська міська рада Київської області, Київська обласна спілка споживчої кооперації, Київська регіональна спілка споживчої кооперації, Підприємство «Фастівський ринок»Київської регіональної споживчої кооперації про встановлення факту реорганізації підприємства з ідентифікаційним кодом 01561195 та назвою «Фастівський ринок»Київоблспоживспілки шляхом перетворення в унітарне підприємство з ідентифікаційним кодом 01561195 і назвою «Фастівський ринок «Київської регіональної спілки споживчої кооперації, скасування запису до Єдиного державного реєстру №136110500020607 від 12.04.2006року про державну реєстрацію змін до установчих документів підприємства з ідентифікаційним кодом 01561195 та назвою «Фастівський ринок»Київоблспоживспілки» в частині зміни назви підприємства з «Фастівський ринок»Київоблспоживспілки на назву «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчих товариств, визнання частково недійсним свідоцтва про державну реєстрацію Серії АОО №475055, видане підприємству «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації в частині дати проведення державної реєстрації 26.01.1998 року, встановивши дату державної реєстрації підприємства з назвою «Фастівський ринок «Київської регіональної спілки споживчої кооперації»з ідентифікаційним кодом 01561195- 12.04.2006 року, зобов’язання відділ державної реєстрації виконавчого комітету Фастівської міської ради внести до Єдиного державного реєстру відповідний запис про зміну дати державної реєстрації, внести до державного реєстру дані про організаційно –правову форму підприємства з назвою «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації –унітарне підприємство».
Відповідно до ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з’ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі , встановлених цим Кодексом.
Що стосується позовних вимог про встановлення факту реорганізації підприємства з ідентифікаційним кодом 01561195 та назвою «Фастівський ринок»Київоблспоживспілки шляхом перетворення в унітарне підприємство з ідентифікаційним кодом 01561195 і назвою «Фастівський ринок «Київської регіональної спілки споживчої кооперації, суд вважає, що у відкритті провадження у даній частині позовних вимог необхідно відмовити, виходячи з наступного.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст. 3 КАС України, до справ адміністративної юрисдикції належать публічно-правові спори, в якому хоча б однією із сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі ст.17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних і юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності; спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; спори між суб’єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції в сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, що виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках , встановлених законом; спори щодо правовідносин, пов’язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до вимог ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 просить суд встановити факт, що має для неї юридичне значення.
Отже, за правилами ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів не поширюється на справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розгляд таких справ відбувається в порядку цивільного судочинства, відповідно до Розділу ІV ЦПК України.
Що стосується решти позовних вимог заявлених до Державного реєстратора Фастівської міської ради Київської області, суд вважає, що дана позовна заява в частині зазначених позовних вимог підлягає поверненню позивачу з таких підстав.
Як вбачається зі ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21 травня 1997 р. №280/97-ВР, система місцевого самоврядування включає територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Відповідно до ст. 11 названого Закону виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади –також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Згідно ст. 6 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців” від 15.05.2003 року №755-ІV зі змінами та доповненнями, державний реєстратор призначається на посаду та звільняється з посади міським головою міста обласного значення або головою районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації за погодженням із спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації. Державний реєстратор підпорядковується міському голові міста обласного значення або голові районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації.
Пунктом 2 Розпорядження Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2004 року №673-р зазначено, що відповідно до статті 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»віднести посаду державного реєстратора міської ради міста обласного значення до п’ятої категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Наявні матеріали справи свідчать, що відповідач у даній справі –Державний реєстратор виконавчого комітету Фастівської міської ради, який як зазначено вище є посадовою особою органу місцевого самоврядування.
Як вбачається з п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
З урахуванням викладеного та на підставі п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України позовна заява ОСОБА_1 в частині позовних вимог заявлених до Державного реєстратора Фастівської міської ради підлягає поверненню позивачеві, оскільки дана справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Проте, повернення позовної заяви не позбавляє права позивача на звернення з нею до відповідного місцевого загального суду як адміністративного суду у встановленому порядку.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 2 ст. 3 , ст. 5 , ст. 17, ст. 18 , ст. 107 , ст. 108, ст. 109 КАС України,
УХВАЛИВ :
Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області, 3-ті особи: Фастівська міська рада Київської області, Київська обласна спілка споживчої кооперації, Київська регіональна спілка споживчої кооперації, Підприємство «Фастівський ринок»Київської регіональної споживчої кооперації про встановлення факту, скасування державної реєстрації змін та доповнень до статуту та внесення змін до Державного реєстру, визнання свідоцтва про державну реєстрацію частково недійсним, зобов’язання вчинити дію в частині позовних вимог про встановлення факту реорганізації підприємства.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державного реєстратора виконавчого комітету Фастівської міської ради Київської області, 3-ті особи: Фастівська міська рада Київської області, Київська обласна спілка споживчої кооперації, Київська регіональна спілка споживчої кооперації, Підприємство «Фастівський ринок»Київської регіональної споживчої кооперації в частині позовних вимог про скасування запису до Єдиного державного реєстру №136110500020607 від 12.04.2006року про державну реєстрацію змін до установчих документів підприємства з ідентифікаційним кодом 01561195 та назвою «Фастівський ринок»Київоблспоживспілки» в частині зміни назви підприємства з «Фастівський ринок» Київоблспоживспілки на назву «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчих товариств, визнання частково недійсним свідоцтва про державну реєстрацію Серії АОО №475055, видане підприємству «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації в частині дати проведення державної реєстрації 26.01.1998 року, встановивши дату державної реєстрації підприємства з назвою «Фастівський ринок «Київської регіональної спілки споживчої кооперації»з ідентифікаційним кодом 01561195- 12.04.2006 року, зобов’язання відділ державної реєстрації виконавчого комітету Фастівської міської ради внести до Єдиного державного реєстру відповідний запис про зміну дати державної реєстрації, внести до державного реєстру дані про організаційно –правову форму підприємства з назвою «Фастівський ринок»Київської регіональної спілки споживчої кооперації –унітарне підприємство»- повернути позивачам для подачі до місцевого загального суду як адміністративного суду.
Позовну заяву із усіма додатками повернути позивачам.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги, ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду у порядку та строк передбачені ст. 185-187 КАС України
Суддя Лиска І.Г.