Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 квітня 2011 року м. Київ 2а-1096/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомБілоцерківського міськрайонного центру зайнятості Робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до Державного підприємства Міністерства Оборони України «Білоцерківський військовий торг»
простягнення заборгованості по страховим внескам у сумі 84678 грн. 05 коп. ВСТАНОВИВ: Позивач - Білоцерківський міськрайонний центр зайнятості звернувся з позовною заявою до Київського окружного адміністративного суду, в якій просить стягнути з відповідача Державного підприємства Міністерства Оборони України «Білоцерківський військовий торг» заборгованість зі сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у сумі 84678 грн. 05 коп. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач Державне підприємство Міністерства Оборони України «Білоцерківський військовий торг» є платником страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і відповідно до п.1 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п. 5.6 Інструкції про порядок обчислення та плати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходжень до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, зобовязаний сплачувати своєчасно та в повному розмірі страхові внески. Всупереч вимогам чинного законодавства відповідач не сплачував страхові внески, в звязку з чим станом на 01.01.2011 року утворилась заборгованість зі сплати страхових внесків за 4 квартал 2010 року у розмірі 84678 грн. 05 коп. Відповідач у добровільному порядку заборгованість не сплатив, тому позивач звернувся до суду .
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 04.04.2011 року представник позивача Геращенко Т.П. надала суду заяву, в якій зазначено, що вона просить розглядати справу у відсутності представника Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості, у порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, від клопотання про забезпечення позову відмовляється.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, заяву про розгляд справи за його відсутності не подав, причин неявки не повідомив, про дату, час і місце проведення судового засідання відповідач повідомлений належним чином, відзиву на позов не надав, явку своїх представників в судове засідання не забезпечив.
На підставі ст. 122, ч. 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Згідно п.2 ст.1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року №1533-ІІІ зі змінами та доповненнями (далі Закон № 1533-ІІІ), суб'єкти страхування на випадок безробіття - застраховані особи, а у випадках, передбачених цим Законом, також члени їх сімей та інші особи, страхувальники та страховик.
Статтею 6 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі Основи) передбачено, що суб'єктами загальнообов'язкового державного соціального страхування є застраховані громадяни, а в окремих випадках - члени їх сімей та інші особи, страхувальники і страховики.
Відповідно до ст. 14 Основ, страхувальниками за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням є роботодавці та застраховані особи, якщо інше не передбачено законами України.
Згідно п. 4 ст. 1 Закон № 1533-ІІІ, страхувальники - роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески.
Згідно п. 5.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, затвердженої наказом Міністерства праці тасоціальної політики України від 18 грудня 2000 р. N 339, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2001 р. за N 30/5221(далі - Інструкції) , страхувальники - роботодавці, застраховані особи, фізичні особи - підприємці та інші особи (включаючи юридичних осіб), які використовують працю фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру, які відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сплачують страхові внески.
Відповідно до п. 2.1 ст. 2 Інструкції, платниками страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) є роботодавці.
Статтею 4 Закон № 1533-ІІІ передбачено, що роботодавці, юридичні особи, набувають статусу платника страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття з дня взяття їх на облік.
Як вбачається з наведених норм та підтверджується матеріалами справи, відповідач є платником страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття та зареєстрований, як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття з 10.09.1997 року за №105200019, що підтверджується Повідомленням про взяття на облік платника страхових внесків (а.с. 8) .
Статтею 35 Закон № 1533-ІІІ передбачено, що роботодавці зобовязані своєчасно та в повному обсязі сплачувати страхові внески.
Згідно ч.2 ст. 17 Закону України № 1533-ІІІ, розмір страхових внесків щорічно за поданням Кабінету Міністрів України встановлюється Верховною Радою України відповідно для роботодавців та застрахованих осіб одночасно із затвердженням Державного бюджету України на поточний рік.
Відповідно до ч. 3, ст. 17 Закон № 1533-ІІІ, перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі, або виручки від реалізації товарів (послуг). При цьому фактичним одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу) вважається одержання відповідних сум готівкою, зарахування на банківський рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, одержання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей в рахунок зазначених виплат (доходу), фактичне здійснення з цих виплат (доходу) відрахувань, передбачених законодавством або за виконавчими документами, чи будь-яких інших відрахувань.
Згідно п. 4.1. п. 4.2 ст. 4 Інструкції, розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття для роботодавців та застрахованих осіб встановлюється щорічно Верховною Радою України за поданням Кабінету Міністрів України одночасно із затвердженням Державного бюджету України на поточний рік. Страхові внески для роботодавців нараховуються у відсотках до сум фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, грошового забезпечення військовослужбовців, які включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних і компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату доходу (прибутку) фізичним особам за виконання робіт (послуг) за договорами цивільно-правового характеру, які підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.
Відповідно до п. 6.7. ст. 6 Інструкції, роботодавці щокварталу складають у двох примірниках розрахункову відомість про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (додаток 6), один екземпляр якої подається до центру зайнятості, у якому він перебуває на обліку до 20 (а за рік - 25) числа місяця, наступного за звітним періодом.
Відповідно до Розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2010 рік ( а.с 6) , недоїмка відповідача зі сплати страхових внесків складає 84678 грн. 05. коп.
Статтею 38 Закон № 1533-ІІІ, передбачено, що відповідач несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців. Строк давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Згідно ст. 14 Основ, страхові фонди є органами, які здійснюють керівництво та управління окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, провадять збір та акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечують фінансування виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та здійснюють інші функції згідно з затвердженими статутами.
Відповідно до ст. 12 Закону №1533-ІІІ, функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості. Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи, зокрема здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків; провадять збір страхових внесків; контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду;представляють інтереси Фонду в судових та інших органах;
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги те, що суму страхових внесків у розмірі 84678 грн. 05 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості - Робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до Державного підприємства Міністерства Оборони України «Білоцерківський військовий торг» про стягнення заборгованості в сумі 84678 грн. 05 коп. - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства Міністерства Оборони України «Білоцерківський військовий торг»(09100, Київська область, м. Біла Церква, вул. Матросова, 17, ідентифікаційний код 08358735) на користь Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості Робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття заборгованість зі сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття в розмірі 84678 (вісімдесят чотири тисячі шістсот сімдесят вісім) грн. 05 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує постанову, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Лиска І.Г.