Постанова № 20563905, 13.12.2011, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2011
Номер справи
2а-4404/11/1070
Номер документу
20563905
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 грудня 2011 року 2а-4404/11/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання: Петренка В.А.,

за участю представників сторін:

від позивача Васько М.М.,

від відповідача Літвінов О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Нудвін»

доДержавної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області

провизнання неправомірними дій,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Нудвін» з позовом до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про визнання неправомірними дій відповідача по проведенню зустрічної перевірки позивача на підставі якої складено Акт від 21.06.2011 № 409/23-2/36076556 про неможливість проведення зустрічної звірки субєкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «Нудвін» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобовязання за податковий кредит за квітень 2011 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Акт Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про неможливість проведення зустрічної звірки підприємства є неправомірним, оскільки, відповідачем порушено вимоги статті 79 Податкового Кодексу України під час проведення перевірки ТОВ «Нудвін» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобовязання та податковий кредит за квітень 2011 року. Так, як стверджує позивач, відповідачем не направлено підприємству запит про надання інформації, а також копію наказу про проведення перевірки, а тому, дії посадових осіб податкового органу по проведенню зустрічної перевірки є неправомірними.

Під час судового розгляду представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. В обґрунтування заперечень пояснив, що вимоги позивача є безпідставними, а дії посадових осіб щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «Нудвін» про підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобовязання та податковий кредит за квітень 2011 року було здійснено у відповідності до вимог чинного податкового законодавства.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, у квітні 2011 року відповідачем за допомогою засобів поштового звязку направлені листи від 13.04.2011 № 2281/10/23-0/76 та від 13.04.2011 № 2345/10/23-2/638, які отримані позивачем 21.04.2011, про що свідчать дані, наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення № 0730101880077.

У подальшому, відповідачем на адресу ТОВ «Нудвін» направлено лист від 28.04.2011 № 2639/10/23-2/760 про надання пояснень та їх документальних підтверджень.

Вказаний лист отриманий позивачем 29.04.2011 про що свідчать дані, наявного в матеріалах справи повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення № 0730101903740.

У вказаних листах, які отримані відповідачем, зобовязано позивача у десятиденний термін з дня їх отримання надати відповідні пояснення та копії документів.

При цьому, відповідачем зазначено, що у разі неподання необхідних документів, податковим органом буде здійснено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Нудвін».

Оскільки позивачем не було надано витребувані документи, відповідачем на підставі підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України прийнято наказ від 13.05.2011 № 253 про здійснення позапланової виїзної перевірки та складено направлення на перевірку від 13.05.2011 № 164/23-2 і від 13.05.2011 № 163/23-2).

За результатами виходу за юридичною адресою ТОВ «Нудвін» посадовими особами Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області складено Акт від 13.05.2011 № 311/23-2/36076556 про незнайдення субєкта господарювання за юридичною адресою.

Крім того, відповідачем також складено запит на встановлення місцезнаходження ТОВ «Нудвін», який службовою запискою від 13.05.2011 № 180/23-2 передано до ВПМ Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області для встановлення місцезнаходження платника податків ТОВ «Нудвін».

У судовому засіданні представник відповідача пояснив суду, що Акт від 13.05.2011 № 311/23-2/36076556 про незнайдення субєкта господарювання за юридичною адресою відповідач не може надати для огляду, оскільки о/у ВПЗБГЕ УОРД УПМ ДПА у м. Києві лейтенантом міліції Сабадашовим Р.С. проведено виїмку вказаних документів. На підтвердження даної обставини відповідач надав суду копію протоколу виїмки та огляду документів від 18.10.2011.

21.06.2011 на підставі службового посвідчення серія УКО № 073074, виданого 10.03.2011 Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області, заступником начальника управління начальником відділу перевірок платників податків управління податкового контролю юридичних осіб Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області, радником податкової служби ІІ рангу Кушнарьовою Ю.В. (відповідно до розпорядження Державної податкової адміністрації України від 24.02.2011 № 48-р «Про відпрацювання підприємств» щодо відпрацювання переліків ймовірних «транзитних» за квітень 2011 року) складено Акт від 21.06.2011 № 409/23-2/36076556 про неможливість проведення зустрічної звірки субєкта господарювання ТОВ «Нудвін» щодо підтвердження господарських відносин з контрагентами, якими сформовано податкові зобовязання та податковий кредит за квітень 2011 року.

Даним Актом встановлено, що ТОВ «Нудвін» відображені в податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2011 року правові взаємовідносини з вищезазначеними субєктами господарювання без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження обєкту оподаткування, несплати податків.

При цьому, податковий орган дійшов висновку про те, що оскільки у ТОВ «Нудвін» відсутні необхідні умови для ведення господарської діяльності, угоди, укладені між позивачем і контрагентами мають ознаки нікчемності.

Вважаючи дії відповідача неправомірними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються положеннями Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Згідно з пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

З метою впровадження єдиного порядку направлення запитів на проведення зустрічних звірок, а також оформлення, передачі та накопичення матеріалів зустрічних звірок, органами державної податкової служби розроблені та затверджені наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 № 236 Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до підпункту 2.1 пункту 2 Методичних рекомендацій для проведення зустрічних звірок відбираються суб'єкти господарювання (контрагенти платника податків), щодо яких виникла необхідність у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків, в тому числі відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Необхідність проведення зустрічних звірок суб'єктів господарювання визначається посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) за результатами проведеного аналізу даних та встановлених розбіжностей в податкових деклараціях, автоматизованих інформаційних системах органів державної податкової служби України (АІС ДПА України, Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту, Єдиний реєстр податкових накладних тощо), а також аналізу податкової інформації та документів, отриманих із внутрішніх (у тому числі від підрозділів податкової міліції тощо) або зовнішніх джерел (у тому числі від платників податків), які свідчать (можуть свідчити) про порушення такими платниками податків податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи ДПС.

Підпунктом 3.1 пункту 3 Методичних рекомендацій визначено, що з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки (далі - орган ДПС - ініціатор) надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання (далі - орган ДПС-виконавець), Запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (додаток 1 Методичних рекомендацій) за допомогою Інформаційної системи “Зустрічні звірки”(далі - ІС “Зустрічні звірки”). Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку.

У разі відсутності в органі ДПС - виконавця запитуваної інформації та її документального підтвердження, такий орган протягом 2-х робочих днів з дня отримання запиту надсилає завірений печаткою запит про надання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному (уповноваженому) представникові під розписку. Такий запит реєструється як вихідна кореспонденція у загальному порядку (підпункт 3.2 пункту 3 Методичних рекомендацій).

Згідно із підпунктом 4.3 пункту 4 Методичних рекомендацій, при отриманні запиту про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання структурний підрозділ органу ДПС, визначений керівником (заступником керівника) органу ДПС, відповідальним за її проведення (далі - відповідальний підрозділ), у той самий день проводить аналіз інформації та документального її підтвердження, які містяться в інформаційних базах органу ДПС та справі суб'єкта господарювання.

Відповідно до пункту 13 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12. 2010 № 1245, запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.

Суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту, якщо інше не передбачено Податковим кодексом України.

У разі коли за результатами перевірок інших платників податків або за результатами аналізу податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, платник податків зобов'язаний надати пояснення та їх документальне підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня надходження запиту.

При отриманні від суб'єкта господарювання (у встановлений статтею 73 Податкового кодексу України термін) інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження відповідальний підрозділ проводить зустрічну звірку суб'єкта господарювання протягом 3 робочих днів з дня, наступного за днем отримання такої інформації та її документального підтвердження.

Згідно з підпунктом 4.4 пункту 4 Методичних рекомендацій у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.

При подальшому залученні суб'єкта господарювання (посадових осіб суб'єкта господарювання) до проведення зустрічної звірки відповідальний підрозділ органу ДПС забезпечує проведення такої звірки.

Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 у разі неможливості проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання разом із Актом органу ДПС - ініціатору надсилаються належним чином засвідчені копії наявних матеріалів, що підтверджують цей факт, матеріалів щодо вжитих заходів з метою проведення зустрічної звірки, а також інших наявних в органі ДПС матеріалів, що мають або можуть мати відношення до питань запиту і не підтверджують дані платника податків, наведені у такому запиті.

Тобто, податковий орган, отримавши запит про проведення зустрічної звірки від іншого податкового органу, зобовязаний провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, а у разі встановлення фактів, що не дають змогу її провести, скласти Акт про неможливість проведення такої звірки.

Як було зазначено судом, у квітні 2011 року відповідачем за допомогою засобів поштового звязку направлені листи від 13.04.2011 № 2281/10/23-0/76 та від 13.04.2011 № 2345/10/23-2/638, від 28.04.2011 № 2639/10/23-2/760.

У звязку з ненаданням позивачем витребуваних документів, відповідачем прийнято наказ від 13.05.2011 № 253 та складено направлення на перевірку від 13.05.2011 №164/23-2 і від 13.05.2011 № 163/23-2.

Проте, у звязку з відсутністю ТОВ «Нудвін» за місцезнаходженням посадовими особами Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області складено Акт від 13.05.2011 № 311/23-2/36076556 про незнайдення субєкта господарювання за юридичною адресою.

Крім того, представником відповідача надано суду копію листа - запиту від 21.06.2011 № 2272/10/23-2/1152 щодо надання пояснень та їх документального підтвердження, які адресовано керівнику ТОВ «Нудвін», а також копію конверта на якому вказана адреса позивача 07300, Київська область, м. Вишгород, вул. Шолуденка, 1, разом із довідкою відділення поштового звязку ф. 20 - «за зазначеною адресою не проживає».

Таким чином, посилання позивача на те, що відповідачем, всупереч вимогам чинного законодавства, не направлено на адресу позивача запит про надання необхідних документів, а зустрічна звірка проведена без законних на те підстав, не відповідає дійсності та спростовується наявними в матеріалах справи доказами.

При цьому, суд зазначає, що представником позивача не спростовані доводи відповідача.

Крім того, як було зазначено судом, обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідачем порушено вимоги статті 79 Податкового Кодексу України під час проведення перевірки ТОВ «Нудвін» що виявилось у не надсиланні підприємству рекомендованим листом із повідомленням про вручення копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Так, відповідно до підпункту 75.1.2 статті 75 Податкового Кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.

Згідно з пунктом 79.2 статті 79 Податкового Кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

При цьому, суд звертає увагу, що зустрічна перевірка є співставленням даних первинних бухгалтерських і інших документів, з метою підтвердження господарських відносин, виду, обсягу і якості операцій, що здійснювались між ними для зясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.

Із аналізу вказаних норм Податкового кодексу України вбачається, що позивач посилається на неправомірність проведення відповідачем документальної невиїзної перевірки, в той час як відповідачем було проведено зустрічну звірку ТОВ «Нудвін», яка відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України не є документальною позаплановою невиїзною перевіркою в понятті статтей 75 і 79 Податкового кодексу України.

Крім того, за результатами зустрічної звірки складається довідка, на підставі якої податковим органом не може бути прийнято податкове повідомлення-рішення про визначення грошових зобовязань. Дана довідка, складена за результатами зустрічної звірки, або акт про неможливість проведення зустрічної звірки - це податкова інформація, яка може бути використана органами державної податкової служби для висновків під час проведення планових чи позапланових перевірок, що здійснюються за наявності обставин для їх проведення, визначених статтями 77 та 78 Податкового кодексу України.

На думку позивача, неправомірні дії посадових осіб Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області під час складення Акта від 21.06.2011 3409/23-2/36076556 про неможливість проведення зустрічної звірки субєкта господарювання «Нудвін» призвели до фіксування в даному Акті неправомірних висновків.

Проте, оскарження позивачем до суду дій посадових осіб податкового органу щодо проведення зустрічної звірки, з огляду на те, що вказана зустрічна звірка проведена в межах та у порядку, передбаченому чинним податковим законодавством України, не впливає на надання правової оцінки висновкам до яких дійшов податковий орган під час зустрічної звірки.

Надання такої оцінки висновкам, які викладені в Акті звірки або Акті про неможливість проведення зустрічної звірки субєкта господарювання, може бути здійснено судом у разі розгляду питання щодо правомірності притягнення до відповідальності позивача.

Таким чином враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, дії посадових осіб Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області під час складення Акта від 21.06.2011 3409/23-2/36076556 про неможливість проведення зустрічної звірки субєкта господарювання «Нудвін» є правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного податкового законодавства України.

За наведених обставин позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 69, 70, 71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

У задоволенні адміністративного позову, відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд.

Згідно з частиною другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні, - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення та підписання повного тексту постанови - 19 грудня 2011 року.