Постанова № 20562154, 23.12.2011, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2011
Номер справи
2а-3805/11/0970
Номер документу
20562154
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" грудня 2011 р. Справа № 2a-3805/11/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Главача І.А.,

за участю секретаря судового засідання - Зарицької Н.М.,

за участю представників сторін:

від позивача - Волощук О.М.,

від відповідача - не з"явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: Міністерства економічного розвитку і торгівлі України

до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_2

про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,-

ВСТАНОВИВ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося в суд з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Позовні вимоги мотивовано тим, що у звязку з порушенням відповідачем статті 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року) до нього відповідно до статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" згідно наказу Мінекономіки застосовано спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України. У звязку з тим, що обставини, які зумовили застосування до відповідача згаданої санкції, ним не усунуті, дію спеціальної санкції, застосованої до відповідача, слід подовжити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позовній заяві. Суду пояснила, що відповідачем, станом на 23.12.2011 року, не усунуто порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" у редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року, а саме не забезпечено зарахування фірмою-нерезидентом SIS spol s r o ROZNAVA (Словацька республіка) на валютний рахунок відповідача коштів у сумі 8550 дол. США за експортований згідно зовнішньоекономічного контракту за № 01/04 від 01.04.2009 року, укладеного між субєктом господарської діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 і нерезидентом фірмою SIS spol s r o ROZNAVA (Словацька республіка), товар. А тому вважає, що дію спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, що застосована до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 згідно наказу Міністерства економіки України від 28.03.2011 року № 277 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України", слід подовжити. Просила позов повністю задовольнити.

Відповідач у судові засідання не являвся, з невідомих суду причин, хоча про дату, час та місце розгляду справи був належним чином повідомлений. Кореспонденція, направлена відповідачу за адресою місця проживання, яка зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, повернулася на адресу суду з відміткою працівника поштового звязку «за відмовою адресата від одержання»(а.с.45, 53).

Статтею 37 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі відмови адресата від одержання повістки, особа яка її доставляє, робить відповідну відмітку на повістці, засвідчує її власним підписом і негайно повертає до адміністративного суду. Особа, яка відмовилася одержати повістку, вважається такою, що її повідомлено про дату, час і місце судового засідання.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, однак у судові засідання повторно не з'явився, причини неявки суду не повідомив.

Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи суду не подав.

За таких обставин, суд вбачає за можливе розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності відповідача.

Вислухавши представника позивача, дослідивши наявні та подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 25.12.1995 року зареєстрований державним реєстратором Виконавчого комітету Яремчанської міської ради Івано-Франківської області як фізична особа - підприємець, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 56).

01.04.2009 року між субєктом господарської діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 (Продавець) і нерезидентом фірмою SIS spol s r o ROZNAVA юридична адреса - Jazerna 1040 12 Kosice (Словацька республіка) (Покупець) укладено експортний контракт за № 01/04 від 01.04.2009 року на поставку дерев'яних будинків в складових частинах. Оплата за поставлений товар здійснюється протягом 180 банківських днів з дати оформлення вантажно-митних декларацій. Товар постачається на умовах СІР Кошіце (Словаччина). Загальна вартість контракту складає 100000 дол. США.

На виконання умов згаданого контракту фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 експортовано згідно вантажно-митної декларації № 206000007/9/000871 від 24.04.2009 року дерев'яний будинок у розібраному виді в складових частинах: пиломатеріали хвойних порід обрізні виду Picea abies у вигляді профільованого погонажу у кількості 449 штук, 28,20 м.куб. (код товару 44091018) вартістю 2538 дол. США (еквівалент у національній валюті складає 19542,60 грн.) та згідно вантажно-митної декларації № 206000007/9/000962 від 30.04.2009 року будівельні вироби з пластмас (вікна склопакет пластик 6 шт., двері склопакет пластик 1 шт.) (код товару 39252000) вартістю 6008,90 дол. США (еквівалент у національній валюті складає 46268,53 грн.).

У відповідності до вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року) виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Згідно частини 1 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Відповідно до частини 2 статті 37 цього Закону спеціальні санкції тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служби, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

З матеріалів справи вбачається, що 02.11.2009 року на виконання вимог пункту 5.9 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженою постановою Національного банку України № 136 від 24.03.1999 року, Івано-Франківська обласна дирекція Райффайзен Банк Аваль направила Державній податковій інспекції в м. Яремча інформацію про порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 законодавчо встановлених термінів розрахунків, за формою, передбаченою Інструкцією (а.с.27).

23.02.2011 року Державна податкова адміністрація України звернулась до Міністерства економіки України з поданням за № 2364/5/22-6016 щодо застосування до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року до 24.11.2009 року) за зовнішньоекономічним контрактом за № 01/04 від 01.04.2009 року, укладеним між субєктом господарської діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 і нерезидентом фірмою SIS spol s r o ROZNAVA (Словацька республіка), у зв'язку з не зарахуванням фірмою-нерезидентом SIS spol s r o ROZNAVA (Словацька республіка) на валютний рахунок відповідача коштів у сумі 8550 дол. США за експортований товар (а.с.18-19).

На підставі вищевказаного подання Державної податкової адміністрації України, Міністерством економіки України видано наказ від 28.03.2011 року № 277 "Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України", згідно якого до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 з 19.04.2011 року застосовано спеціальну санкцію - тимчасово зупинено зовнішньоекономічну діяльність (а.с. 21-22).

Згідно частини 6 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до абзацу 1 підпункту 3.4. пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006 року за № 340/672, при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Міністерство економіки України за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження.

20.06.2011 року Міністерство економіки України звернулося з листом № 4202-30/825 до Державної податкової адміністрації України з питанням щодо доцільності скасування чи подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої згідно наказу Міністерства економіки України від 28.03.2011 року № 277 до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (а.с.23-24).

08.07.2011 року Державна податкова адміністрація України направила листа Міністерству економіки України за № 8027/5/22-6016, з якого вбачається, що у податкових органах відсутня інформація про погашення дебіторської заборгованості у сумі 8,55 тис. дол. США по контракту № 01/04 від 01.04.2009 року, укладеним між субєктом господарської діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 і нерезидентом фірмою SIS spol s r o ROZNAVA (Словацька республіка); заходи по встановленню місцезнаходження фізичної особи підприємця ОСОБА_2 тривають, у звязку з чим вважає за доцільне подовжити дію спеціальної санкції у вигляді тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (а.с. 25-26).

Згідно частин 7, 8 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду.

Судом встановлено, що пунктом 1 Указу Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади»№ 1085/2010 від 09.12.2010 року передбачено утворення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України шляхом реорганізації Міністерства економіки України .

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АБ № 154846 вбачається, що 10.02.2011 року Міністерство економічного розвитку і торгівлі України зареєстроване як юридична особа (код 37508596, Свідоцтво про державну реєстрацію серії А01 № 768922) (а.с.16).

Пунктом 2 Указу Президента України «Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України»№ 634/2011 від 31.05.2011 року встановлено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником Міністерства економіки України. Даним Указом Президента України затверджено також Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.

Згідно пункту 1 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінекономрозвитку України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом.

Відповідно до абзацу 18 підпункту 14 пункту 4 Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Мінекономрозвитку України відповідно до покладених на нього завдань застосовує до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальні санкції, передбачені Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність".

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про те, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України як правонаступник Міністерства економіки України правомірно звернулося до суду з даним позовом.

Відповідно до підпункту 4.13. пункту 4 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" затвердженого наказом Міністерства економіки України 17.04.2000 року за № 52 (надалі - Положення), якщо суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб'єктами господарської діяльності, до яких застосовано санкції, усунуто допущені порушення законодавства України або вжито практичні заходи, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, ініціатори подання щодо застосування санкцій можуть направляти Міністерству економічного розвитку і торгівлі України матеріали про їх скасування (зміна виду, тимчасове зупинення).

Згідно підпункту 4.14. пункту 4 цього Положення суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України матеріали, що підтверджують вжиті ними заходи до приведення зовнішньоекономічної та пов'язаної з нею господарської діяльності у відповідність до норм чинного законодавства, та виходити до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення) дії санкцій.

Абзацом 1 підпункту 4.15. пункту 4 вищевказаного Положення передбачено, що у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та/або пов'язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання зазначеного Закону, суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб'єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Проте, з матеріалів справи вбачається та з наданих у судовому засіданні представником позивача пояснень встановлено, що відповідач не звертався до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з клопотанням або поданням про скасування дії санкції, застосованої до нього згідно наказу Міністерства економіки України від 28.03.2011 року № 277. Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 також не було надано доказів щодо вжиття останнім практичних заходів, що гарантують виконання вимог статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" за зовнішньоекономічним контрактом № 01/04 від 01.04.2009 року, укладеним між субєктом господарської діяльності - фізичною особою ОСОБА_2 і нерезидентом фірмою SIS spol s r o ROZNAVA (Словацька республіка), або доказів неможливості вжиття (застосування) практичних заходів.

Станом на 23.12.2011 року відповідачем не подано суду доказів зарахування фірмою-нерезидентом SIS spol s r o ROZNAVA (Словацька республіка) на його валютний рахунок коштів у сумі 8550 дол. США за експортований згідно зовнішньоекономічного контракту № 01/04 від 01.04.2009 року товар.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Міністерством економічного розвитку і торгівлі України доведено та обґрунтовано необхідність подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_2.

Частиною 9 статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" встановлено, що при прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

У відповідності до вимог частини 2 статті 251 Цивільного кодексу України терміном є певний момент у часі, з настанням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.

Згідно частини 2 статті 252 Цивільного кодексу України, термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

За таких обставин, суд вважає за необхідне подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача на термін до усунення ним порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті"" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року), а саме до зарахування компанією-нерезидентом SIS spol s r o ROZNAVA (Словаччина) на валютні рахунки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 коштів у сумі 8 546,60 дол. США.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача про подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до фізичної особи підприємця ОСОБА_2, є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зонішьоекономічної діяльності, застосованої до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 наказом Міністерства економіки України від 28.03.2011 року № 277, на термін до усунення фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 року по 24.11.2009 року) при здійсненні експортної операції від 24.04.2009 року та 30.04.2009 року на виконання зовнішньоекономічного контракту від 01.04.2009 року № 01/04, укладеного між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 та компанією-нерезидентом SIS spol s r o ROZNAVA (Словаччина), а саме: до зарахування компанією-нерезидентом SIS spol s r o ROZNAVA (Словаччина) на валютні рахунки фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 коштів у сумі 8 546,60 дол. США (вісім тисяч п"ятсот сорок шість доларів США та 60 центів).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Главач І.А.

Постанова складена в повному обсязі 27.12.2011 року.