Постанова № 20557537, 01.12.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2011
Номер справи
2а-0870/8517/11
Номер документу
20557537
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2011 року 12:57 Справа № 2а-0870/8517/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нестеренко Л.О. при секретарі Буряковій А.В., за участю позивача Куруся Р.А., представника відповідача Кіргож Т.П., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за заявою Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

до Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця»

про стягнення 183384 грн. 36 коп. податкової заборгованості

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» про стягнення 183384 грн. 36 коп. податкової заборгованості. В позовній заяві позивач зазначив, що станом на 30.08.2011р. Відповідач має податковий борг перед бюджетом у сумі 208725грн. 91 коп., в тому числі новостворений податковий борг 183384 грн. 36 коп., а саме: з податку на прибуток - 157689грн. 40 коп., по податку на додану вартість - 1360грн. 00 коп., з частини прибутку держпідприємств - 2720грн. 00 коп., по податку на доходи фізичних осіб - 15грн. 36 коп., по податку з підприємств - власників транспортних засобів - 21382грн. 00 коп., по комунальному податку - 217грн. 60 коп. Податковий борг виник унаслідок несплати самостійно узгоджених шляхом подачі розрахунків комунального податку, розрахунків по податку з підприємств - власників транспортних засобів та декларації з податку на доходи фізичних осіб податкових зобовязань, а також зобовязань, визначених контролюючим органом податковими повідомленнями рішеннями від 14.10.2010р. № 0007941501/0, від 27.07.2009р. № 0005631501/0, від 30.12.2008р. № 0099271501/0, від 30.12.2008р. № 0099261501/0, від 14.10.2010р. № 0007931501/0. У звязку з тим, що податкова заборгованість відповідачем у добровільному порядку не сплачена, позивач просить стягнути її у судовому порядку.

У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позову наполягає.

У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що відносно відповідача порушена справа про банкрутство, у звязку з чим, дія Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Податкового кодексу України на правовідносини щодо порядку стягнення податкового боргу не розповсюджується.

Зясувавши обставини справи перевіривши їх доказами, та вислухавши думку представників сторін, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Державне сільськогосподарське підприємство «Хортиця» зареєстровано як платник податків у Державній податковій інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя.

Відповідно до п.п 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», в редакції, яка діяла на час виникнення податкового боргу, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації.

Згідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Пункт 5.1 ст. 5 Закону «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» зазначає, що податкове зобовязання самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Державним сільськогосподарським підприємством «Хортиця» до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя подані:

- декларація з податку на доходи фізичних осіб № 5646 від 18.02.2011р. відповідно до якої підприємством самостійно було визначене податкове зобов'язання у сумі 15 грн. 36 коп.

- розрахунки по податку з підприємств - власників транспортних засобів:

- № 6715 від 14.02.2008р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі: за III квартал 213 грн. 00 коп. та IV квартал 213 грн. 00 коп.;

- уточнюючий розрахунок № 63758 від 18.06.2008р, яким визначене податкове зобов'язання за 2008 рік у сумі: за III квартал 1946 грн. 00 коп. та IV квартал 1944 грн. 00 коп.;

- № 5634 від 07.02.2009 р. , яким визначене податкове зобов'язання у сумі: за І квартал - 2159 грн. 00 коп., II квартал 2159 грн. 00 коп., III квартал - 2159 грн. 00 коп. та IV квартал - 2157 грн. 00 коп.;

- уточнюючий розрахунок № 58202 від 15.05.2009р. відповідно до якого підприємством самостійно було зменшено податкові зобов'язання за 2009 рік у сумі: за І квартал - 25 грн. 00 коп., II квартал - 25 грн. 00 коп., III квартал - 25 грн. 00 коп. та IV квартал - 26 грн. 00 коп.;

- № 4064 від 04.02.2010р. , яким визначене податкове зобов'язання у сумі: за І квартал - 2133 грн. 00 коп., II квартал - 2133 грн. 00 коп., III квартал - 2133 грн. 00 коп. та IV квартал - 2134 грн. 00 коп.

Податкові розрахунки комунального податку:

- № 1247485 від 06.10.2008 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 152576 від 11.11.2008 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 165773 від 08.12.2008 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 187244 від 15.01.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 7080 від 11.02.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 19069 від 12.03.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 33825 від 08.04.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 58187 від 15.05.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 68597 від 10.06.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 90286 від 16.07.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 105363 від 14.08.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 115751 від 16.09.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 128460 від 13.10.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 148052 від 16.11,2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 157171 від 14.12.2009 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 168975 від 13.01.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 10944 від 19.02.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 15965 від 13.03.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 28741 від 13.04.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 44837 від 13.05.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 52613 від 08.06.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 68274 від 14.07.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 88951 від 20.08.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1.70 грн.:

- № 128466 від 06.12.2010 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.;

- № 143373 від 14.01.2011 р., яким визначене податкове зобов'язання у сумі 1,70 грн.

Усього відповідачем узгоджено податкове зобовязання з податку на доходи фізичних осіб у сумі 15грн. 36 коп., з податку з підприємств - власників транспортних засобів у сумі 21382 грн. 00 коп., з комунального податку у сумі 47грн. 60 коп.

Відповідно до п.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Узгоджене податкове зобов'язання відповідачем у добровільному порядку не сплачено.

Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена перевірка Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» з питань своєчасності сплати податку на прибуток, за результатами якого винесено податкове повідомлення рішення від 14.10.2010р. № 0007931501/0, яким визначено податкове зобовязання у сумі 157689 грн. 40 коп.

Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена перевірка Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» з питань своєчасності подання податкової звітності з податку на додану вартість, за результатами якого винесено податкове повідомлення рішення від 30.12.2008р. № 0099261501/0, яким визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у сумі 1360 грн. 00 коп.

Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена перевірка Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» з питань своєчасності подання податкової звітності зі сплати частини прибутку держпідприємств, за результатами якого винесено податкове повідомлення рішення від 30.12.2008р. № 0099271501/0, яким визначено податкове зобовязання у сумі 1870 грн. 00 коп.

Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена перевірка Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» з питань своєчасності подання податкової звітності зі сплати частини прибутку держпідприємств, за результатами якого винесено податкове повідомлення рішення від 27.07.2009р. № 0005631501/0, яким визначено податкове зобовязання у сумі 170 грн. 00 коп.

Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена перевірка Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» з питань своєчасності подання податкової звітності зі сплати частини прибутку держпідприємств, за результатами якого винесено податкове повідомлення рішення від 14.10.2010р. № 0007941501/0, яким визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість у сумі 680 грн. 00 коп.

Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведена перевірка Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» з питань своєчасності подання податкової звітності з комунального податку, за результатами якого винесено податкове повідомлення рішення від 30.12.2008р. № 0099251501/0, яким визначено податкове зобовязання з комунального податку у сумі 170 грн. 00 коп.

Усього Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя визначено податкове зобовязання з податку на прибуток у сумі 157689 грн. 00 коп., з податку на додану вартість у сумі 1360 грн. 00 коп., зі сплати частини прибутку держпідприємств у сумі 2720 грн. 00 коп., з комунального податку у сумі 170 грн. 00 коп.

Податкові повідомлення - рішення відповідачем отримані, у встановлений строк і у встановленому порядку не оскаржені.

Відповідно до п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Сума узгодженого податкового зобовязання, нарахованого за результатами перевірки відповідачем не сплачена.

Відповідно до п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно до п.п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобовязання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.

Судом встановлено, що позивачем була направлена перша податкова вимога №1/178 від 09.03.2005р., яка отримана представником відповідача 16.03.05 р., та друга податкова вимога № 2/350 від 15.04.2005р., яка отримана відповідачем 20.04.2005 р.

Суд вважає наявними обставини, які дають підставу для висновку щодо правомірності звернення до суду із поданням про стягнення податкового боргу, а саме: наявність податкового боргу та настання строку для сплати узгодженого податкового зобов'язання, сплив 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно до п. 95.1, п. 95.2, п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника на суму податкового боргу або його частини.

Посилання відповідача на те, що положення Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Податкового кодексу України не поширюється на стягнення податкової заборгованості з підприємств, відносно яких порушено справу про банкрутство, не може бути прийнято до уваги з наступних підстав.

Так, дійсно в силу вимог пункту 7.8 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» з моменту прийняття ухвали судом про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок сплати податкового зобов'язання або погашення податкового боргу такого платника податків, зазначених у заяві, яка подається до суду, визначається згідно з нормами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», без застосування норм цього Закону.

Втім у наведеній нормі йдеться про заяву кредитора стосовно вимог, що виникли до порушення справи про банкрутство, як це випливає зі змісту статті 7, пункту 15 статті 11, статті 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Отже, приписи Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» не регулюють питання погашення зобов'язань або стягнення податкового боргу, які виникли до порушення провадження про банкрутство боржника та визнані господарським судом конкурсними вимогами. В даному разі, як вбачається з установлених судами обставин справи, спірні податкові зобов'язання є поточними вимогами у розумінні абзацу шостого статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», позаяк виникли після введення мораторію.

За змістом абзацу двадцять четвертого статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів, який в силу вимог пункту 4 статті 12 названого Закону вводиться одночасно з порушенням справи про банкрутство, являє собою зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію.

Таким чином, мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, а отже, не припиняє і заходів, спрямованих на їх забезпечення. Порушення провадження у справі про банкрутство не означає завершення підприємницької діяльності боржника. Він має право укладати договори і вчиняти інші правочини, у зв'язку із чим у нього виникають права та обов'язки, виконання яких забезпечується на загальних підставах.

Таким чином, дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів. Поточні ж вимоги кредиторів боржника знаходяться у вільному правовому режимі до визнання боржника банкрутом. За поточними зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що заявлені Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя позовні вимоги про стягнення з Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» 183384 грн. 36 коп. податкової заборгованості є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 94, 95, ст.ст. 158-163 КАС України; п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20; п. 54.1 ст. 54, п. 57.3 ст. 57, п.п. 59.1, п.п. 59.5 ст. 59; п. 95.1, п. 95.2, п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, п.п 4.1.1 п. 4.1 ст.4, п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п.п 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, п.п. 6.2.1 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» (о. Хортиця, м. Запоріжжя, 69017, код ЄДРПОУ 00498052) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р 31116009700007, код платежу 11021000, отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району, код отримувача 34677145, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з податку на прибуток у сумі 157689 грн. 40 коп.

Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» (о. Хортиця, м. Запоріжжя, 69017, код ЄДРПОУ 00498052) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р 31118029700007, код платежу 14010100, отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району, код отримувача 34677145, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з податку на додану вартість у сумі 1360 грн. 00 коп.

Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» (о. Хортиця, м. Запоріжжя, 69017, код ЄДРПОУ 00498052) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р 31118074700007, код платежу 21010100, отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району, код отримувача 34677145, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з частини прибутку держпідприємств у сумі 2720грн. 40 коп.

Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» (о. Хортиця, м. Запоріжжя, 69017, код ЄДРПОУ 00498052) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (33216800700007, код платежу 11010100, отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району, код отримувача 34677145, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 15грн. 36 коп.

Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» (о. Хортиця, м. Запоріжжя, 69017, код ЄДРПОУ 00498052) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (33219807700007, код платежу 12020100, отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району, код отримувача 34677145, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з податку з підприємств - власників транспортних засобів у сумі 21382грн. 00 коп.

Стягнути з Державного сільськогосподарського підприємства «Хортиця» (о. Хортиця, м. Запоріжжя, 69017, код ЄДРПОУ 00498052) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р 33210828700007, код платежу 16010200, отримувач Державний бюджет Орджонікідзевського району, код отримувача 34677145, банк - ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015) податковий борг з комунального податку у сумі 217грн. 60 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Л.О.Нестеренко