Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22328/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Толстолуцької М.М.
при секретаріПеровій В.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:
Державного органу - Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (м. Донецьк)
до
Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» (м. Донецьк)
про
стягнення фінансових санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100,00 грн.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю
від відповідача: ОСОБА_2 за довіреністю
Державний орган Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» про стягнення фінансових санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти адміністративного позову, просив відмовити у його задоволені у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача та заперечення представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд
ВСТАНОВИВ:
28 листопада 2011 року Донецьке територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернулось до суду із адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» (далі - відповідач) про стягнення суми фінансової санкції у розмірі 5100,00 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що при перевірці Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було встановлено, що відповідачем порушені вимоги ст. 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» та Положення «Про розкриття інформації емітентами цінних паперів», затвердженого рішенням Комісії від 19.12.2006 року № 1591, а саме відповідачем не була розміщена у загальнодоступній базі даних Комісії регулярна річна інформація емітента за 2010р. не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Позивачем було прийнято постанови № 247-ДО, № 248-ДО, № 249-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за порушення ст.40 Закону України «Про цінні папери та фондовий риок». Позивач просив стягнути з відповідача фінансові санкції у розмірі 5100,00 грн., оскільки відповідачем у встановлений 15 денний строк вони не сплачені.
Відповідач позовні вимоги не визнав, відповідно до заперечень на адміністративний позов просив відмовити у його задоволені, посилаючись на те, що звітність та документи, що складають регулярну річну інформацію, були залучені для проведення аудиторської перевірки та були проведені тільки 30.11.11р., у зв`язку з чим відповідач вважає, що в розумінні статей 17,18 Кодексу про адміністративні правопорушення України правопорушення на ринку цінних паперів було вчинено в обставинах крайньої необхідності, що виключає, на думку відповідача, відповідальність особи, що вчинила правопорушення.
Судом встановлено, що Публічне акціонерне товариство «Донецький заводобудівний комбінат» зареєстровано у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Донецької міської ради 26.01.94р., включене до ЄДРПОУ за номером 01235188.
17 серпня 2011 року стосовно відповідача було винесено постанови:
ь№ 247-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме відповідачем не опубліковано у офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 грн.;
ь№ 248-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме відповідачем не розміщено в загальнодоступній базі даних Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 грн.;
ь№ 249-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме відповідачем не надано до Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 грн.
Вказані постанови було отримано уповноваженою особою відповідача, про що на постановах міститься відмітка.
17 серпня 2011 року представником відповідача було надано пояснення відповідно до яких, було зазначено, що річний звіт не було подано до Комісії у зв`язку з тим, що у вказаний час підприємство відповідача не працювало та не було грошових коштів на підготовку звіту, відбулась зміна керівництва. Також зазначено, що звіт на час складання пояснень готується та буде наданий у найближчий час.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, в редакції від 22.12.2010р.
Порядок та строки розгляду Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) та її територіальними органами справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів визначаються Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.02.2008р. №120/14811, в редакції від 20.10.2009р., що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі Правила).
Відповідно до ст.ст. 5, 6 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Згідно з абз.1 п.7 ч.1 ст.11 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Емітент цінних паперів (далі - емітент) - держава в особі уповноваженого органу, юридична особа і у випадках, передбачених законодавством, фізична особа відповідно до ст. 2 Закону України “Про цінні папери і фондову біржу”.
Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2007р. № 97/13364 (далі Положення) регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю та інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Комісії.
Вимоги щодо розкриття регулярної річної інформації емітентами встановлені в розділі V Положення. Главою 1 якого встановлено, що емітенти цінних паперів зобовязанні розкривати регулярну річну інформацію у повному обсязі відповідно до вимог цього розділу.
Відповідно до п.1 гл.7 розділу 5 «Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів» розкриття річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування у офіційному друкованому виданні та подання до Комісії.
Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки:
ьрозміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
ьопублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним;
ьподання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 6 гл. 7 розд. V Положення до складу річної інформації, що подається до Комісії, додається(ються) копія(ї) протоколу(олів) загальних зборів емітента, що проводились у звітному році.
Копія протоколу повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента. На зворотному боці останньої сторінки копії протоколу робиться такий напис: “Прошнуровано, пронумеровано та скріплено відбитком печатки емітента та підписом керівника емітента (кількість) сторінок”.
У разі, якщо загальні збори емітента не проводились або не відбулись, до річної інформації має бути додана довідка, складена у довільній формі з поясненням причин. Довідка засвідчується підписом керівника емітента та відбитком печатки емітента.
Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлені порушення, допущені відповідачем, у зв`язку з чим було прийнято постанови:
ь№ 247-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме відповідачем не опубліковано у офіційному друкованому виданні регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 грн.;
ь№ 248-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме відповідачем не розміщено в загальнодоступній базі даних Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 грн.;
ь№ 249-ДО про накладення штрафної санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, а саме відповідачем не надано до Комісії регулярну річну інформацію емітента за 2010 рік, якою до відповідача застосовано фінансову санкцію у розмірі 1700,00 грн.
Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суму штрафних санкцій відповідач повинен був сплатити не пізніше як через 15 днів з дня отримання постанови шляхом перерахування коштів до Управління Державного казначейства в м. Донецьку. Повідомлення про сплату штрафу протягом 5 робочих днів надсилається на адресу позивача.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача відносно того, що в розумінні статей 17,18 Кодексу про адміністративні правопорушення України правопорушення на ринку цінних паперів було вчинено в обставинах крайньої необхідності оскільки звітність та документи, що складають регулярну річну інформацію, були залучені для проведення аудиторської перевірки та були проведені тільки 30.11.11р. виходячи із того, що зазначено вище емітент цінних паперів повинен розкрити річну інформацію не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Відповідачем у якості доказів проведення аудиторської перевірки акт здавання-приймання послуг від 30.11.11р. Як вбачається з вказаного акту він був складений у зв`язку із виконанням робіт згідно з договором б/н від 25.08.11р.
Постанови про накладення штрафних санкції за правопорушення на ринку цінних паперів були застосовані до відповідача за не розкриття інформації емітентом за 2010 рік, тобто вказана інформація мала бути розкрита відповідачем до 30.04.11р.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що доводи відповідача не спростовують правомірності застосування позивачем штрафних санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, оскільки такі порушення було вчинено відповідачем, ще до надання звітності для проведення аудиторської перевірки. Доказів сплати штрафних санкцій, або оскарження прийнятих позивачем постанов відповідач також не наддав.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у відповідача існує заборгованість згідно постановам позивача про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 17.08.11р. за № 247-ДО на суму 1700,00 грн., № 248-ДО на суму 1700,00 грн., № 249-ДО на суму 1700,00 грн. За таких умов позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке затверджено рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19.12.2006 № 1591 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.02.2007р. № 97/13364, ст.ст. 17-20, 33, 51, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» про стягнення фінансових санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 5100,00 грн. задовольнити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Донецький заводобудівний комбінат» (адреса: 83030, м.Донецьк, вул.Баумана, 1г, ід.код 01235188) на користь Державного бюджету України (відділення Державного казначейства в м. Донецьку на р/р 31110106700004, код за ЄДРПОУ 34686537, банк Управління Державного казначейства у Донецькій області, МФО 834016, код бюджетної класифікації 21081100, код виду платежу 101) фінансові санкції у розмірі 5 100,00 грн. згідно постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 17.08.11р. за № 247-ДО, № 248-ДО, № 249-ДО.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 19 грудня 2011 року.
Повний текст постанови складений 26 грудня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Толстолуцька М.М.