Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22155/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді <Довідник >
при секретаріЗикун Ю.В.
за участю представника позивача Лапик О.В., розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовною заявою Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання недійсним рішень про застосування фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (далі - позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області (далі відповідач) про визнання недійсним рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішеннями відповідача від 14.11.2011 №№ 42,43,44,45,46,47,48,49,50 «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» до Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» ДП «Шахтарськантрацит», за своєчасно не сплачені суми єдиного внеску за період з 20.10.11р. по 28.10.11р., було застосовано штрафи на загальну суму 24948,64 грн. та нарахована пені в розмірі 2029,95 грн.
Проте, відповідно до вимог п. 14 розділу ХУ Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 (далі Закон України №1058) гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду. З огляду на наведене позивач зазначив, що при нарахуванні штрафу та пені за несвоєчасну сплату єдиного внеску із розрахунку повинні бути виключені суми, які припадають на долю внеску до Пенсійного фонду. Підставами позову зазначили п.14 розділу ХУ Закону України № 1058, п.10,11 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне пенсійне страхування». Просили визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області №№ 42,43,44,45,46,47,48,49,50 від 14.11.2011 про визнання недійсним рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:
-штраф 115,71 грн. та пеня 9,26 грн. (рішення № 42 від 14.11.2011);
-штраф 11,48 грн. та пеня 0,92 грн. (рішення № 43 від 14.11.2011);
-штраф 503,83 грн. та пеня 73,00 грн. (рішення № 44 від 14.11.2011);
-штраф 551,78 грн. та пеня 44,14 грн. (рішення № 45 від 14.11.2011);
-штраф 2112,20 грн. та пеня 168,98 грн. (рішення № 46 від 14.11.2011);
-штраф 33,24 грн. та пеня 2,66 грн. (рішення № 47 від 14.11.2011);
-штраф 32,13 грн. та пеня 3,93 грн. (рішення № 48 від 14.11.2011);
-штраф 0,84 грн. та пеня 0,07 грн. (рішення № 49 від 14.11.2011);
-штраф 21587,43 грн. та пеня 1726,99 грн. (рішення № 50 від 14.11.2011);
У судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не прибув, про час, дату та місце судового засідання повідомлявся належним чином. Через канцелярію суду надав заперечення в яких зазначив, що відповідно до положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування» позивач зобов`язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований на базовий період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Несплата або несвоєчасна сплата в повному обсязі єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування посадовими особами підприємства порушують конституційні права найманих працівників та позбавляють їх права на призначення пенсії і відповідний її перерахунок, що суттєво впливає на основне джерело існування, та на забезпечення рівня життя робітників. Також, відповідач зазначив, що відповідальність за несвоєчасність, повноту та сплату внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування несе платник-роботодавець. Нарахування пені та штрафу передбачено положеннями статті 25 положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування».Посилання позиваа на п.14 розділу ХУ Закону України № 1058 відповідач вважає необґрунтованим та безпідставним. У задоволенні позову просили відмовити.
Розглянувши подані документи, заслухавши пояснення представника позивача та з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
30.04.2003 Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області, за ідентифікаційним кодом 32299510. Відокремлений підрозділ «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» Державного підприємства «Шахтарськантрацит», зареєстровано без права юридичної особи.
Відповідач, управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року №384/2011.
Згідно з п. 1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року N 384/2011 (далі «Положення), Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до пп. 5 п.4 Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, управлінь у районах, містах і районах у містах (далі - територіальні органи) щодо стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів.
Пунктом 7 Положення встановлено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Управлінням Пенсійного фонду в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області 14.11.2001 прийнято рішення щодо Відокремленого підрозділу «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» Державного підприємства «Шахтарськантрацит»
-№ 42 про застосування штрафних санкцій у розмірі 11,48 грн. та пені у розмірі 0,92 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
-№ 43 про застосування штрафних санкцій у розмірі 115,71 грн. та пені у розмірі 9,26 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
-№ 44 про застосування штрафних санкцій у розмірі 503,83 грн. та пені у розмірі 73,00 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
-№ 45 про застосування штрафних санкцій у розмірі 551,78 грн. та пені у розмірі 44,14 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
-№ 46 про застосування штрафних санкцій у розмірі 2112,20 грн. та пені у розмірі 168,98 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
-№ 47 про застосування штрафних санкцій у розмірі 33,24 грн. та пені у розмірі 2,66 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
-№ 48 про застосування штрафних санкцій у розмірі 32,13 грн. та пені у розмірі 3,93 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
-№ 49 про застосування штрафних санкцій у розмірі 0,84 грн. та пені у розмірі 0,07 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
-№ 50 про застосування штрафних санкцій у розмірі 21587,43 грн. та пені у розмірі 1726,99 грн. за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове соціальне страхування за період з 20.10.11р. по 28.10.11р.;
Позивач вважає, що Управлінням Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області були неправомірно прийняті вищезазначенні рішення, оскільки, згідно вимог п. 14 Розділу XV Закону України №1058 гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітній період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а не до 20 числа, як вимагає відповідач.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування», від 08.07.2010 року № 2464-ІV (далі - Закон України №2464), який набрав чинності з 01.01.11р., та який підлягає застосуванню при вирішенні спірних правовідносин, визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.
Дія Закону України №2464 поширюється на відносини, що виникаютьпід час провадження діяльності, повязаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно Законом України №2464 визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообовязкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність (частини 1, 2 статті 2).
Згідно Розділу VІІІ «Прикінцевих та перехідних положень» з дня набрання чинності Законом України №2464 платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.
Відповідно вимог абзацу 3 ч. 8 ст. 9 Закону України №2464, базовим звітним періодом для ВП «Центральна збагачувальна фабрика «Шахтарська» ДП «Шахтарськантрацит», є календарний місяць.
Відповідно до ч.8 ст.9 Закону України №2464, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Згідно ч. 10 ст. 9 Закону України №2464 у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом.
На суму недоїмки, згідно ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України №2464, нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу та за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, відповідно до ч. 13, 14 ст. 25 Закону України №2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно.
Про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа територіального органу Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року №21-5 затверджено «Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якою визначено порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Положення п.п.4.2.3. п.4.2 вказаної Інструкції також визначають день сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунка платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду днем списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду.
На підставі вищевикладеного, суд не приймає до уваги посилання позивача на п. 14 розділу ХV Закону України №1058, згідно якого гірничі підприємства зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а не до 20 числа, з огляду на те, що недоїмка зі сплати сум єдиного внеску у позивача перед відповідачем, виникла за період з 20 жовтня по 28 жовтня 2011 року, а тому порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а також строки сплати єдиного внеску, визначені нормами саме Закону України №2464.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
З урахуванням наведеного суд дійшов до висновку щодо правомірності винесення відповідачем спірних рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Питання розподілу судових витрат вирішити у відповідності до ч.4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 2; 8-12; 17-20; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 186; 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Управління Пенсійного фонду України в м.Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання недійсним рішень про застосування фінансових санкцій.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 22 грудня 2011 року.
Постанова в повному обсязі складена 27 грудня 2011 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.