Постанова № 20554207, 05.12.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.12.2011
Номер справи
2а/0570/18493/2011
Номер документу
20554207
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/18493/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12-55 год.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чекменьова Г.А.

при секретаріТокмаковій Є.А.

за участю:

представників позивачаЖданової М.О., Кучерук Л.М.,

представника відповідача Мітасьової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» до Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинним розпорядження від 13.04.2011 року № 5-ДО-В про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинним розпорядження від 13.04.2011 року № 5-ДО-В про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, та зобовязання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що юридична особа ЗАКРИТЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» була припинена шляхом перетворення у ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ», яке є правонаступником ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ».

Державну реєстрацію припинення юридичної особи ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» проведено 17.03.2011 року, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 1 266 112 0008 006878.

Державну реєстрацію юридичної особи ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» проведено 17.03.2011 року, про що внесено запис № 1 266 145 0000 038374.

25.03.2011 року позивачем було направлено до Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку заяву про скасування реєстрації випусків акцій з доданими документами.

13.04.2011 року уповноваженою особою комісії з цінних паперів та фондового ринку начальником Донецького теруправління Комісії Румпа С.Ю. було винесено розпорядження №5-ДО-В, в якому зазначено, що розмір статутного капіталу товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності шляхом його реорганізації не дорівнює сумі розміру статутного капіталу товариства, що створено шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації), чим порушило вимоги п. 6 Розділу 1 рішення Комісії від 14 липня 2005 р. №398, та на підставі п.8 Розділу І Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Комісії від 30 грудня 1998р. № 222 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 липня 2005р. № 398), постановив відмовити ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій. На цей час випуск простих іменних та привілейованих іменних акцій ЗАКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДОІ1БУДМЕХПОСТАЧ» не анульований.

З рішенням відповідача позивач не погодився, посилаючись на те, що згідно Закону України «Про господарські товариства» у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний (складений) капітал, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної одній мінімальній заробітній платі, діючій на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю. На момент створення ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ», тобто на 17.03.2011 року, розмір мінімальної заробітної плати, згідно ст. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», становив 941,00 грн., та саме такий розмір статутного капіталу має вказане товариство. З наведених підстав просив задовольнити вимоги, викладені у позовній заяві.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, надала письмові заперечення (а.с.73), зазначила, що 27.07.2010р. відповідно до протоколу № 10, загальними зборами акціонерів ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ», було прийнято рішення про його припинення шляхом реорганізації (перетворення) у Товариство з додатковою відповідальністю «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ».

25.03.2011р. товариством було подано до Донецького теруправління Комісії документи на зупинення обігу акцій у зв'язку з реорганізацією акціонерного товариства у товариство з обмеженою відповідальністю. В наданих Товариством документах зазначено, що розмір статутного капіталу на дату прийняття рішення про припинення діяльності Товариства шляхом його реорганізації не буде дорівнювати сумі розміру статутного капіталу товариства, що створене шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації), чим порушено вимоги п. 6 Розділу І Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, затвердженого рішенням Комісії від 30.12.1998р. № 222 (у редакції рішенні Комісії від 14.07.2005р. № 398). Враховуючи вищевикладене та на підставі п. 8 Розділу І Порядку Уповноваженою особою Комісії було винесено розпорядження № 5-ДО-В від 13.04.2011р., яким Товариству було відмовлено у скасуванні реєстрації випуску акцій ті анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Відповідно до приписів ст. 144 ЦК України загальними зборами акціонерів від 27.07.2010р. було встановлено, що розмір статутного капіталу ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» буде дорівнювати розміру статутного капіталу ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ», з урахуванням вимог діючого законодавства. Згідно ст. 52 Закону України «Про господарські товариства» у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний (складений) капітал, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної одній мінімальній заробітній платі, діючій на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю, На момент прийняття рішення щодо перетворення Товариства розмір мінімальної заробітної плані складав 941,00 грн. Статутний капітал ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» складав 777,80 грн., тобто розмір статутного капіталу ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ», на момент його створення, не дорівнюватиме розміру статутного капіталу ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ».

Підставою для відмови у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» є невідповідність поданих документів вимогам чинного законодавства. Адже п. 6 Порядку чітко встановлює, що розмір статутного фонду товариства на дату прийняття рішення про припиненим діяльності товариства шляхом його реорганізації повинен дорівнювати сумі розмірів статутних фондів усіх товариств, що створені шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації). Отже статутні фонди товариств мають бути однакового розміру на дату державної реєстрації цих товариств. З наведених підстав просила відмовити у задоволенні позову.

В судове засідання 05.12.2011р. представник відповідача не зявилася, була належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи.

Ухвалою суду від 21 листопада 2011 р. у Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку витребувані для огляду у судовому засіданні оригінали свідоцтва про реєстрацію випуску простих іменних акцій Закритого акціонерного товариства “Донбудмехпостач” №63/05/1/98 та свідоцтва про реєстрацію випуску привілейованих іменних акцій Закритого акціонерного товариства “Донбудмехпостач” №64/05/1/98. Ухвала суду відповідачем не виконана.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Судом встановлено, що згідно свідоцтву про державну реєстрацію юридичної особи (а.с.24) ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» (код ЄДРПОУ 01242018) зареєстровано Виконавчим комітетом Донецької міської ради.

Згідно статуту (а.с.9-23) ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» створено шляхом перетворення ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ». Державну реєстрацію припинення юридичної особи ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» проведено 17.03.2011 року, про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 1 266 112 0008 006878.

Відповідно наданим позивачем копіям свідоцтв про реєстрацію акцій (а.с.79-80) статутний капітал ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» складав 772,80 грн., натомість, згідно статуту ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» (а.с.15) його статутний капітал дорівнює 941,00 грн.

Вказані обставини перетворення юридичної особи сторонами не оспорюються.

Розпорядження № 5-ДО-В від 13.04.2011 року (а.с.62) уповноваженої особи комісії з цінних паперів та фондового ринку начальником Донецького теруправління Комісії Румпа С.Ю. було відмовлено ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, зазначено, що розмір статутного капіталу товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності шляхом його реорганізації не дорівнює сумі розміру статутного капіталу товариства, що створено шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації), чим порушені вимоги п. 6 Розділу 1 рішення Комісії від 14 липня 2005 р. № 398.

Таким чином, судом встановлено, що спір виник у звязку з відмовою відповідача у скасуванні реєстрації випуску акцій ті анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій через неоднаковий розмір статутних фондів колишнього товариства та товариства, на яке воно перетворено.

З наведених підстав суд зазначає, що відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій відповідач обґрунтовує виключно змістом п. 6 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, який затверджений Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.12.1998 № 222 (у редакції рішення від 14.07.2005р. № 398), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 вересня 2005 р. за № 1113/11393.

Згідно преамбулі цей Порядок розроблений відповідно до Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Законів України "Про цінні папери і фондову біржу", "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", "Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні", "Про господарські товариства", "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", "Про банки і банківську діяльність", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", установлює порядок зупинення обігу акцій, відновлення обігу акцій, скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій.

Пунктом 6 зазначеного Порядку, на який посилався відповідач, передбачено, що розмір статутного фонду товариства на дату прийняття рішення про припинення діяльності товариства шляхом його реорганізації повинен дорівнювати сумі розмірів статутних фондів усіх товариств, що створені шляхом реорганізації (на дату їх державної реєстрації).

Відповідно до п. 8 Порядку відмова в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій, скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій складається, в тому числі, у разі невідповідності поданих документів вимогам чинного законодавства.

За таких умов, через неоднаковий розмір статутних фондів колишнього та нового товариств, відповідач відмовив у скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

При цьому суд враховує, що ч. 1 ст. 114 ЦК України, в редакції, яка діяла на час державної реєстрації статуту ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ», передбачала, що статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю складається з вартості вкладів його учасників. Відповідно до статутного капіталу визначається мінімальний розмір майна товариства, який гарантує інтереси його кредиторів. Розмір статутного капіталу товариства не може бути меншим розміру, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 52 Закону України “Про господарські товариства” у відповідній редакції у товаристві з обмеженою відповідальністю створюється статутний (складений) капітал, розмір якого повинен становити не менше суми, еквівалентної одній мінімальній заробітній платі, діючій на момент створення товариства з обмеженою відповідальністю.

На момент затвердження державної реєстрації статуту ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» 17.03.2011р. розмір мінімальної заробітної плати, згідно ст. 22 Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», становив 941,00 грн.

Отже, суд погоджує доводи позивача про те, що на момент затвердження статуту ТОВ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» та його державної реєстрації, статутний капітал вказаного товариства згідно закону не міг дорівнювати статутному капіталу ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» у розмірі 772,80 грн.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Тому, розглядаючи колізію між п. 6 Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій та ст. 52 Закону України “Про господарські товариства”, суд застосовує норму закону, як таку, що має вищу юридичну силу.

Крім того, суд враховує, що розпорядженням Уповноваженої особи комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.08.2010р. № 45-ДО-3 (а.с.61) обіг акцій ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» вже був зупинений. 17.03.2011 року проведено державну реєстрацію припинення юридичної особи ЗАТ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ», про що внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 1 266 112 0008 006878 згідно відмітки державного реєстратора на свідоцтві про державну реєстрацію (а.с.51). За таких умов представник відповідача не зазначила способу, яким позивач міг би усунути підстави для відмови у скасуванні реєстрації випусків акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій.

Нормою ч. 3 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на встановлені по справі обставини суд вважає, що позивачем доведена відповідність вимогам закону документів, поданих відповідачу для скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випуску акцій, тоді як відповідачем не доведена наявність достатніх підстав для відмови у вчиненні вказаних дій. Тому, з урахуванням матеріалів справи суд дійшов висновку, що заявлені по справі позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

За приписами ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» до Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання нечинним розпорядження від 13.04.2011 року № 5-ДО-В про відмову у скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтв про реєстрацію випуску акцій та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати нечинним Розпорядження Донецького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.04.2011 року № 5-ДО-В.

Зобов'язати Донецьке територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку скасувати випуск простих іменних акцій ЗАКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» на загальну суму 759,15 грн. (Сімсот п'ятдесят дев'ять грн. 15 коп.), кількістю 723 (сімсот двадцять три) штуки, номінальною вартістю однієї акції 1,05 грн. (Одна грн. 05 коп.), зареєстрований 20.05.1998 року Донецьким територіальним управлінням Державної комісії і цінних паперів та фондового ринку та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 63/05/1/98;

Зобов'язати Донецьке територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку скасувати випуск привілейованих іменних акцій ЗАКРИТОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» на загальну суму 13,65 грн. (Тринадцять гри. 65 коп.), кількістю 13 (тринадцять) штук, номінальною вартістю однієї акції 1,05 грн. (Одна грн. 05 коп.), зареєстрований 20.05.1998 року Донецьким територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку та анулювати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № 64/05/1/98.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОНБУДМЕХПОСТАЧ» (код ЄДРПОУ 01242018) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 (три) грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 05 грудня 2011 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 09 грудня 2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції

Суддя Чекменьов Г.А.