Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22035/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 2 год. 45 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Хохленкова О.В.
при секретаріПроніні Д. С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державної автомобільної інспекції головного управління МВС України в Донецькій області в особі ВРЕВ по обслуговуванню м.Донецька № 3, третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Східна митниця Державної митної служби України, про визнання відмови про реєстрацію автомобіля неправомірною та зобовязання ВРЕВ по обслуговуванню м.Донецька № 3 УДАІ ГУМВС України в Донецькій області провести реєстрацію автомобіля,
за участю:
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Рищенко Є.В.,
представника третьої особи: Костиркіної Г.В., -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративними позовом до ВРЕВ по обслуговуванню м.Донецька № 3 УДАІ ГУМВС України в Донецькій області, третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Східна митниця Державної митної служби України, про визнання відмови про реєстрацію автомобіля неправомірною та зобовязання ВРЕВ по обслуговуванню м.Донецька № 3 УДАІ ГУМВС України в Донецькій області провести реєстрацію автомобіля
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12.10.2011 року вона уклала зі Східною митницею Державної митної служби України Договір купівлі продажу автомобіля Hyundai Getz, хєтчбек, сірого коліру, кузов № НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2 та придбала цей автомобіль у власність за 48364 грн. 61 коп.
Даний Договір разом з документами про оцінку вартості автомобіля, сертифікату відповідності, акту технічної експертизи в повному обсязі вона представила відповідачу для державної реєстрації автомобіля.
Листом № 9/3-4894 від 16.11.2011 року відповідач відмовив в проведенні реєстрації автомобіля.
Вважає дії відповідача, повязані з відмовою в реєстрації автомобіля неправомірними, та просить визнати за нею право власності на цей автомобіль та зобовязання ВРЕВ № 3 УДАІ ГУМВС України в Донецькій області провести реєстрацію автомобіля без зняття його з обліку по місцю його попередньої реєстрації.
Ухвалою суду від 22.12.2011 року в якості належного відповідача до участі в справі притягнуто Управління державної автомобільної інспекції головного управління МВС України в Донецькій області в особі ВРЕВ по обслуговуванню м.Донецька № 3.
Позивачка в судове засідання зявилася і просила суд позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання зявився. Проти позову заперечував та надав суду письмові заперечення в яких вказав, що діючим Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затверджених постановою КМУ № 1388 від 07.09.1998 року, не передбачено реєстрацію транспортних засобів, яки були придбані особами на підставі норм Митного Кодексу у митниці та яки були раніше ввезені на митну територію України та не біли зняті з реєстрації за кордоном.
Третя особа в судове засідання зявилась. Позов підтримала. Пояснила що Східна митниця Державної митної служби України при відчуженні автомобіля Hyundai Getz, хєтчбек, сірого коліру, кузов № НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2 діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Митним Кодексом України.
Заслухавши пояснення сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наступне.
Позивач ОСОБА_1 фізична особа.
Відповідач Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Донецькій області в особі ВРЕВ по обслуговуванню адміністративної території м.Донецька № 3, є юридичною особою код ЄДРПОУ 23312222.
Третя особа Східна митниця, є юридичною особою, код ЄДРПОУ 35793589.
Правовідносини які склалися між сторонами регулюються нормами Митного Кодексу України, Закону України «Про дорожній рух» та постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів.
Постановою Київського районного суду м.Донецька від 30.09.2005 року громадянин Угорщини Кохал КФТ був притягнений до відповідальності за адміністративне правопорушення, а саме за розпорядження транспортним засобом який знаходиться під митним контролем. Також даною постановою суду власнику Кохалу КФТ був повергнутий даний автомобіль (а.с.16).
Відповідно до ст.215 Митного Кодексу України, строк зберігання товарів, ввезених із-за меж митної території України, в режимі митного складу не може перевищувати трьох років з дати поміщення цих товарів у зазначений режим.
Статтею 172 Митного Кодексу України регламентуються правовідносини повязані з розпорядженням товарами і транспортними засобами що зберігаються під митним контролем.
Частиною першою цієї статті передбачено, що товари, що зберігаються під митним контролем (крім зазначених у пункті 1 частини першої статті 166 цього Кодексу), за якими власник або уповноважена ним особа не звернулися до закінчення строків зберігання, зазначених у частинах першій та другій статті 169 цього Кодексу, підлягають реалізації, про що відповідний митний орган повідомляє власника зазначених товарів не пізніш як за два тижні до закінчення строків зберігання.
Відповідно до ч.5 цієї статті передбачено, що товари і транспортні засоби, зазначені у частинах першій - четвертій цієї статті, реалізуються на митних аукціонах, товарних біржах або через підприємства торгівлі в порядку, встановленому законодавством.
Згідно ч.6 цієї же статті, реалізація здійснюється з нарахуванням усіх податків і зборів, що підлягають сплаті при переміщенні зазначених товарів, транспортних засобів через митний кордон України, за ставками, чинними на день реалізації, якщо такі податки і збори не були попередньо сплачені.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1340 від 25.08.1998 року був затверджений Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним.
Згідно протоколу засідання комісії по розпорядженню майном, термін зберігання якого закінчився № 5 від 10.10.2011 року Східною митницею було передано ТОВ «Донінвест-99» для реалізації майно термін зберігання якого закінчився відповідно до вимог ст..172 МК України, в тому числі і автомобіль Hyundai Getz (а.с.17-18).
Відповідно до біржового контракту № 56/11 від 12.10.2011 року укладеного між Східною митницею ДМС України та громадянкою ОСОБА_1, остання набула права власності на автомобіль Hyundai Getz, хєтчбек, сірого коліру, кузов № НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2 який придбала за 48364 грн. 61 коп. (а.с.10).
Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики, власниці автомобіля Hyundai Getz, кузов № НОМЕР_1, ОСОБА_1 був наданий сертифікат відповідності про те, що цей автомобіль відповідає вимогам ДСТУ (а.с.8).
Згідно акту технічної експертизи про відповідність конструкції та технічного стану переобладнаного транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху від 25.10.2011 року автомобіль Hyundai Getz відповідає вимогам безпеки дорожнього руху та може бути допущений до експлуатації на дорогах загального користування (а.с.9).
Як вказується в запереченнях відповідача перевірка технічного стану транспортного засобу на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху робиться Центром безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС.
Позивачка в судовому засіданні пояснила що вона зверталася в цю установу та сплатила послуги за видачу дозволу (висновку) щодо відповідності технічного стану транспортного засобу, але висновок ще не готовий.
Представник відповідача погодився з тим що звернення позивачки до Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС та оплата послуг за видачу дозволу (висновку) щодо відповідності технічного стану транспортного засобу, свідчить про те що позивачка виконала вимоги Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів щодо перевірки технічного стану транспортного засобу.
Відповідно до ч.1 ст.34 Закону України «Про дорожній рух» державній реєстрації та обліку підлягають призначені для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування автомобілі, автобуси, самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів, мотоцикли всіх типів, марок і моделей, причепи, напівпричепи та мотоколяски.
Згідно ч.2 цієї же статті державна реєстрація і облік здійснюються органами Державтоінспекції Міністерства внутрішніх справ України, а їх порядок установлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок реєстрації затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998 року Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі по тексту Порядок)
Відповідно до абзацу 2 та 4 п.8 цього Порядку документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є засвідчені підписом відповідної посадової особи, що скріплений печаткою:
договори та угоди, укладені на товарних біржах на зареєстрованих у Департаменті Державтоінспекції бланках, інші засвідчені в установленому порядку документи, що встановлюють право власності на транспортні засоби.
Згідно з абзацом 11 пункту 8 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.
Відповідно до п.10 Порядку державна реєстрація нових транспортних засобів, а також тих, що перебували в експлуатації та ввезені на митну територію України, проводиться за умови відповідності конструкції і технічного стану даної марки (моделі) транспортних засобів та їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України, що підтверджується сертифікатом відповідності або свідоцтвом про визнання іноземного сертифіката, копію яких власники подають до підрозділів Державтоінспекції.
Згідно абзацу 2 п.11 Порядку Державна реєстрація транспортних засобів, що визнані в установленому порядку безхазяйними проводиться на підставі документів, виданих уповноваженими органами, а також договорів купівлі-продажу або інших документів, які встановлюють право власності на такі засоби після їх реалізації.
Відповідно до абзацу 4 пункту 11 Порядку до документів, що необхідні для проведення державної реєстрації конфіскованих транспортних засобів або транспортних засобів, право власності на які встановлено за рішенням суду, або таких, що визнані в установленому порядку безхазяйними, або які за правом спадкування перейшли у власність держави або подаровані державі власниками, також подається висновок щодо результатів перевірки технічного стану транспортних засобів на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС або іншого підприємства, установи та організації, визначеної Кабінетом Міністрів України, та документ про оцінку його вартості, виданий відповідно до пункту 8 цього Порядку.
Згідно абзацу 5 пункту 11 Порядку державна реєстрація зазначених транспортних засобів, ввезених на митну територію України без сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), що передбачені законодавством під час імпорту таких засобів, проводиться за умови подання документів про внесення таких податків і зборів (обов'язкових платежів), за винятком безоплатно переданих конфіскованих транспортних засобів та транспортних засобів, які згідно з податковим законодавством звільнені від їх сплати, із внесенням відповідного запису у свідоцтво про реєстрацію.
Отже, як встановлено в ході судового засідання, всі необхідні документи для державної реєстрації автомобіля, позивачка надала відповідачу.
Як вказує в своїх запереченнях висловлених в судовому засіданні представник відповідача, основною підставою відмови в державної реєстрації автомобіля позивачки є положення пункту 29 Порядку, в яких вказується що у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до підрозділів Державтоінспекції реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави з відміткою про зняття їх з обліку. Але позивачка таких документів не надала.
Суд вважає, що в даному випадку надання документів про зняття з реєстрації автомобіля у відповідних органах іншої держави, не є обовязковим, з наступних підстав.
Пунктом 28 Порядку встановлено що ввезені в Україну транспортні засоби підлягають державній реєстрації на підставі заяв власників і вантажних митних декларацій або виданих митними органами посвідчень про їх реєстрацію в підрозділах Державтоінспекції.
Згідно пункту 29 Порядку, у разі коли транспортні засоби перебували в експлуатації за межами України і були зареєстровані у відповідних органах іншої держави, обов'язковим є подання до підрозділів Державтоінспекції реєстраційних або прирівняних до них документів такої держави з відміткою про зняття їх з обліку
З аналізу норм пунктів 28, 29 та інших пунктів розділу Державна реєстрація ввезених в Україну транспортних засобів цього Порядку, суд приходить до висновку що ці норми розповсюджуються на автомобілі ввезені на митну територію України в законному порядку їх власниками і не розповсюджуються на безхазяйні автомобілі які були реалізовані державними органами відповідно до порядку їх реалізації, встановлених нормами Митного Кодексу України.
Тому вимоги пункту 29 Порядку, в даному випадку, щодо обовязкового подання до підрозділу Державтоінспекції реєстраційних або прирівняних до них документів про зняття з обліку транспортного засобу з відповідного органу іншої держави, застосуванню не підлягає.
Відповідно до ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, суд приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, судові витрати понесені позивачем підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.8-11, 94, 112, 158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління державної автомобільної інспекції головного управління МВС України в Донецькій області в особі ВРЕВ по обслуговуванню адміністративної території м.Донецька № 3 про визнання неправомірності відмови в проведенні реєстрації автомобіля Hyundai Getz, кузов № НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2 та зобовязанню проведення реєстрацію цього автомобіля, задовольнити повністю.
Визнати дії Управління державної автомобільної інспекції головного управління МВС України в Донецькій області в особі ВРЕВ по обслуговуванню адміністративної теріторії м.Донецька № 3, повязані з відмовою в проведенні державної реєстрації автомобіля Hyundai Getz, кузов № НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2, неправомірними.
Зобовязати Управління державної автомобільної інспекції головного управління МВС України в Донецькій області в особі ВРЕВ по обслуговуванню адміністративної теріторії м.Донецька № 3 провести державну реєстрацію автомобіля Hyundai Getz, кузов № НОМЕР_1, двигун НОМЕР_2.
Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 28 (двадцять вісім) гривень 23 копійкі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову Донецького окружного адміністративного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 26 грудня 2011 року.
Суддя Хохленков О.В.