
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/21927/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: < година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретарі Мичак О.С.
за участю:
представника позивача - Турти В.В.
представника відповідача - Лабун Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів.
В обґрунтування позову позивач вказав, що відповідач станом на день звернення до суду має податковий борг по пені, яка складає – 150549,06 грн. Вказана заборгованість виникла за наслідками проведеної перевірки, якою був встановлений факт порушення порядку перерахування податку з доходів фізичних осіб. Акт № 412/15-16-23/3-33341065 від 15.04.2010 року про результати планової виїзної перевірки був отриманий відповідачем. ДПІ у Кіровському районі м. Донецька виставило податкову вимогу № 82 від 22.02.2011 року, разом з тим податкова заборгованість до теперішнього часу залишається несплаченою. Посилаючись на вказані обставини, позивач просить суд стягнути з відповідача податковий борг з податку з доходів фізичних осіб з урахуванням пені в сумі - 150549,06 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував. Вважає, що донараховані суми податку з доходу фізичних осіб не є узгодженими. Нарахування пені ж здійснюється лише на узгоджені суми податкових зобов’язань відповідно до приписів ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181. Перерахування податків здійснюється підприємством одночасно з виплатою заробітної плати. Окрім цього відповідач посилається на пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду. Просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб та юридичних осіб у сфері публічно–правових відносин від порушень, у тому числі, органів державної влади.
Згідно ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до п.п. 1, 2, 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Пунктом 20.1.28 ст. 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р., визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Таким чином, позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Судом встановлено, що 15.04.2010 року Спеціалізованої державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку була проведена перевірка відповідача, щодо дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008 року по 31.12.2009 року, про що складено акт № 412/15-16-23/3/3-33341065.
Перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», в частині не сплати до бюджету податку у строки встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до ст. 8 зазначеного закону, податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
В порушення вимог зазначеної статті закону, відповідач порушував строки протягом 2008-2009 року сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб, залишок несплаченого податку становив на 31.12.2009 року – 1477552,79 грн.
Підпунктом 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Відповідно до п.п. 16.4.1 п. 16.4 ст. 16 Закону України № 2181, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Приписами п.п. 16.4.2. п. 16.4 ст. 16 вказаного закону встановлено, що зазначений розмір пені діє, щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.
Отже, суд приходить до висновку, що позивач правомірно нарахував на суму узгоджених податкових зобов’язань з податку з доходів фізичних осіб пеню, після закінчення строку погашення узгоджених податкових зобов’язань.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Позивачем здійснювались заходи, щодо погашення податкового боргу.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
На адресу відповідача була направлена податкова вимога, яку відповідач отримав та не оскаржував у встановленому законом порядку.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Таким чином, податковий борг відповідача підтверджується матеріалами справи повністю.
Відповідно до положень ст. 95 Податкового кодексу України встановлено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 Кодексу).
З урахуванням викладених обставин, суд вважає позовні вимоги позивача обґрунтованими і задовольняє позов у повному обсязі.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, П О С Т А Н О В И В :
Позов Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» про стягнення коштів - задовольнити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» на користь держави суму заборгованості з пені - 150549 (сто п’ятдесят тисяч п’ятсот сорок дев’ять) грн. 06 коп. з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 20 грудня 2011 року.
Повний текст постанови складено 25 грудня 2011 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі відсутності в судовому засіданні сторони по справі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
< Список >
Суддя Галатіна О.О.