Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/20660/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 14 год.40 х
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Маслоід О.С.
при секретаріСметані М.В.
розглянувши адміністративний позов Прокурора м. Дружківки в інтересах Дружківського міського центру зайнятості робочого органу Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
до ОСОБА_1 (м. Дружківка)
про стягнення суми,
за участю представників сторін:
від прокурора: не зявився
від позивача: Щербак С.В.
від відповідача : особисто
Донецький міський центр зайнятості робочий орган дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (надалі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 (надалі - відповідач) про стягнення суми допомоги по безробіттю у розмірі 23110,48 грн. на користь позивача.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити його в повному обсязі. Свої позовні вимоги обґрунтовував тим, що відповідачем була незаконно отримана сума допомоги по безробіттю у розмірі 23110,48 грн.
Відповідач у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Прокурор у судове засідання не зявився. Надав до суду заяву про розгляд справи без участі його представника.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заслухавши пояснення сторін, суд, -
В С Т А Н О В И В :
24.10.2008р. відповідач, ОСОБА_1, звернувся до Дружківського міського центру зайнятості за сприянням у працевлаштуванні.
Наказом від 24.10.2008р. № НТ081024 відповідачу надано статус безробітного відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» (надалі Закон) та Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (надалі Закон № 1533) з виплатою допомоги по безробіттю.
У звязку з недотриманням безробітним рекомендацій щодо сприяння працевлаштуванню відповідно до пп. 5 п. 5 ст. 31 Закону № 1533 та пп.5 п. 5.4. «Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності» наказом від 08.04.2009р. № НТ090408 скорочено виплату допомоги по безробіттю.
Наказом від 19.10.2009р. № НТ091019 припинено виплату допомоги по безробіттю у звязку із закінченням строку виплати відповідно до пп.12 п. 1 ст. 31 Закону № 1533.
Актом розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 18.10.2011 року № 23 встановлено, що відповідач на день реєстрації в центрі зайнятості та у період його перебування на обліку не повідомив, що з 25.08.2004р. його зареєстровано як фізичну особу підприємця.
За результатами розслідування, на підставі акту від 18.10.2011 року № 23, Дружківським міським центром зайнятості прийнятий наказ про повернення коштів від 18.10.2008р. № НТ111018 у звязку з підтвердженням факту подання недостовірних даних, що мали місце під час перебування відповідача на обліку як безробітного.
19.10.2011р. Дружківським міським центром зайнятості на адресу відповідача надісланий лист № 3421/05 з пропозицією повернути допомогу по безробіттю у сумі 23110,48 грн., який отриманий відповідачем, але сума, яка підлягає поверненню ним не сплачена.
Згідно наданої інформації про перерахування виплат відповідача та довідки № 4142/05 від 25.11.2011 р. за період з 24.10.2008р. по 18.10.2009р. відповідачу виплачено 23110,48 грн.
Ст. 2 Закону вказує, що безробітними визнаються громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Ст. 7 Закону № 1533 передбачено, що видом забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю.
Відповідач під час перебування на обліку в Центрі зайнятості як безробітний був зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця, що підтверджується Довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії НОМЕР_1.
Про вказані обставини відповідач Центрі зайнятості не повідомив, чим порушив вимоги ч. 2 ст. 36 Закону № 1533, яка покладає на осіб, зареєстрованих в установленому порядку як безробітні, обовязок своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 6 ст. 23 Закону № 1533 порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, встановляється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики за погодженням з правлінням Фонду.
Згідно з п. 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 № 60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009р. за № 232/16248, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону № 1533 сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Ст. 39 Закону № 1533 визначено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача, що він не займається підприємницькою діяльністю і здійснював дії по припиненню цієї діяльності, з огляду на наступне.
Як вже зазначалося, відповідач з 25.08.2004 року зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця та знаходиться у Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців. В Єдиному державному реєстрі юридичних та фізичних осіб підприємців з цього часу не має відомостей про припинення підприємницької діяльності, тобто відповідач відноситься до категорії зяйнятого населення.
З огляду на зазначене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного та керуючись Законом України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991 № 803-XII, Законом України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III, Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 13.02.2009 № 60/62, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.03.2009р. за № 232/16248, ст.ст. 7 12, 69-72, 94, 122-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Дружківського міського центру зайнятості суму допомоги по безробіттю у розмірі 23110,48 грн. на розрахунковий рахунок 37178001004250, МФО 834016, ОКПО 20385539 УДК у Донецькій області.
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання апеляційної скарги обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишається без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Скарга подається на імя Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 12 грудня 2011 року.
Суддя Маслоід О.С.