Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/19737/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 13-30
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стирана В.В.
при секретаріЦургновій Г.В.
за участю:
представника позивача Шведова О.О.,
представник відповідача 1 не зявився,
представник відповідача 2 не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Огнеупорнеруд» до Октябрської сільської ради Добропільського району Донецької області, Добропільської районної державної адміністрації про зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що 16.08.2011 року ПАТ «Огнецпорнеруд» звернувся до Октябрської сільської ради Добропільського району Донецької області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14, 1402 га, із земель сільськогосподарського призначення територіальної громади Октябрської сільської ради Добропільського району, за межами населених пунктів під розширення Карєру № 2 Октябрського родовища вогнетривких та тугоплавких глин строком на 20 років, за умови продовження терміни спеціального дозволу.
Вказана земельна ділянка є частиною загальної ліцензійної площі підприємця, знаходиться в межах гірничого відводу. Відведення даної земельної ділянки обґрунтовується робочим проектом.
Проте у відповідь на клопотання позивача, Октябрська сільська рада Добропільського району надіслала відмову у дачі дозволу на розробку проекту землеустрою, мотивуючи відсутність компетенції та відповідних повноважень щодо розпорядження вищезазначеною земельною ділянкою, зазначивши, що повноваження щодо вилучення земельних ділянок державної власності (рілля для несільськогосподарських потреб належить КМУ, а не Октябрській сільській раді.
Позивач не погоджується з вказаним діями відповідача за наступних підстав.
Позивач зазначає, що відповідач -1 у своєму листі № 203 від 18.08.2011р., вказує, що у звязку з тим, що запроектована земельна ділянка розташована за межами населеного пункту.
Крім того, у своїй відмові Октябрська сільська рада посилається на ст. 149 ЗКУ, яка встановлює, що повноваження щодо вилучення земельних ділянок ріллі, площею понад 1 гектар, належать Кабінету Міністрів України.
Земельна ділянка, про яку йдеться, перебуває у комунальній власності територіальної громади Октябрської сільської ради на підставі Державних актів на право власності на землю, тобто не є державною власністю, та не перебуває у постійному користуванні, а також не відноситься до особливо цінних земель, що підтверджується довідкою відділу Держкомзему Добропільського району Донецької області від 25.08.2011р. № 637.
Отже, позивач зазначає, що повноваження КМУ поширюються виключно на земельні ділянки державної власності.
На підставі викладеного, позивач просив, встановити відсутність компетенції Добропільської районної державної адміністрації щодо розпорядження, у тому числі, із зміною цільового призначення, земельною ділянкою площею 14,1402 га, рілля, із земель сільськогосподарського призначення територіальної громади Октябрської сільської ради, за межами населених пунктів. Встановити наявність компетенції Октябрської сільської ради, щодо розпорядження , із зміною цільового призначення, земельною ділянкою площею 14,1402 га, рілля, із земель сільськогосподарського призначення територіальної громади Октябрської сільської ради, за межами населених пунктів. Зобовязати Октябрську сільську раду Добропільського району розглянути звернення ПАТ «Огнеупорнеруд» від 12.08.2011р. вих.. № 286 та прийняти рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,1402 га, із земель сільськогосподарського призначення територіальної громади Октябрьської сільської ради Добропільського району Донецької області, за межами населених пунктів під розширення Карєру № 2 Октябрського родовища вогнетривких та тугоплавких глин строком на 20 років.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав вимоги позивача аналогічно викладеному у позивній заяві, просив позов задовольнити.
Представник відповідача 1 у судове засідання не зявився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, заяв чи клопотань про відкладення судового розгляду суду не надав.
Представник відповідача 2 у судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надавши суду письмові заперечення проти задоволення вимог позову, а також заяву про розгляд справи без представника Добропільської райдержадміністрації .
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши в судовому засіданні зібрані в справі докази в їх сукупності, вважає встановленим наступне.
Позивач, приватне акціонерне товариство «Огнеупорнеруд», зареєстровано 03.12.1996 за кодом № 24464945 Добропільською районною Державною адміністрацією Донецької області.
16.08.2011 ПАТ «Огнеупорнеруд» звернулось до Октябрської сільської ради Добропільського району Донецької області із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14, 1402 га, із земель сільськогосподарського призначення територіальної громади Октябрської сільської ради Добропільського району, за межами населених пунктів під розширення Карєру № 2 Октябрського родовища вогнетривких та тугоплавких глин строком на 20 років, за умови продовження терміну спеціального дозволу.
Судом встановлено, що позивач є власником спеціального дозволу на користування надрами № 840 віл 11.04.1997р. та Акту гірничного відводу № 102 від 19.12.1997р., на підставі яких здійснює розробку Октябрського родовища вогнетривких глин на території Добропільського району з 1998 року.
Листом № 203 від 18.08.2011, голова сільської ради відмовив ПАТ «Огнеупорнеруд» у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,1402 га із земель сільськогосподарського призначення (рілля) територіальної громади Октябрської сільської ради Добропільського району Донецької області, за межами населених пунктів під розширення карєру № 2 Октябрського родовища вогнетривких та тугоплавких глин строком на 20 років, зважаючи на відсутність компетенції та відповідних повноважень щодо розпорядження вищезазначеною земельною ділянкою.
Також судом встановлено, що відповідач посилається на вимоги Земельного кодексу України, а саме ст. 149 ЗКУ, встановлює, що повноваження щодо вилучених ділянок ріллі, площею понад 1 гектар, належать КМУ.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 4 ст. 29 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до повноважень щодо управління комунальною власністю є підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо порядку та умов відчуження комунального майна, проектів місцевих програм приватизації та переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; організація виконання цих програм; підготовки і внесення на розгляд ради пропозицій щодо визначення сфер господарської діяльності та переліку об'єктів, які можуть надаватися у концесію; подання раді письмових звітів про хід та результати відчуження комунального майна.
Згідно з пунктом 36 ст. 26 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення, а також про скасування такого дозволу;
Відповідно до пункту 8 ст. 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до повноважень у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища відноситься підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 9 статті 33 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до повноважень у сфері регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища також відноситься організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Пунктом 21 статті 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Також відповідно до пункту 22 ст. 43 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до питань, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях відноситься вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів відповідно районного, обласного значення, а також про скасування такого дозволу.
Таким чином, судом встановлено, що позивач є власником спеціального дозволу, отже рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки повинно вирішуватись районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що у Голови Октябрської сільської ради Добропільського району Донецької області була відсутня компетенція по вирішенню такого питання, це питання повинно вирішуватись виключно на пленарному засіданні ради. А тому потрібно зобовязати відповідача 2 розглянути звернення позивача в спосіб та порядок встановлений законодавством України.
Відповідно до п12. Перехідних положень ЗКУ, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до ч. 3 ст. 149 ЗКУ сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.
Згідно з ч.9 ст. 149 ЗКУ Кабінет Міністрів України вилучає земельні ділянки державної власності, які перебувають у постійному користуванні, - ріллю, багаторічні насадження для несільськогосподарських потреб, ліси площею понад 1 гектар для нелісогосподарських потреб, а також земельні ділянки природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного призначення, крім випадків, визначених частинами п'ятою - восьмою цієї статті, та у випадках, визначених статтею 150 цього Кодексу.
Судом встановлено, що зазначена земельна ділянка, про яку йдеться, перебуває у комунальній власності територіальної громади Октябрьської сільської ради Добропільського району, та не перебуває у постійному користуванні, а також не відноситься до особливо цінних земель.
Відповідно до ст. 12 ЗКУ до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: розпорядження землями територіальних громад, вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
Згідно з ч. 3 ст. 122 ЗКУ районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:
а) сільськогосподарського використання;
б) ведення водного господарства, крім випадків, передбачених частиною сьомою цієї статті;
в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення обєктів природоохоронного та історико культурного призначення.
На підставі вищевикладеного, суд встановив, що у Добропільської районої державної адміністрації відсутня компетенція щодо розпорядження у тому числі, із зміною цільового призначення, земельною ділянкою площею 14,1402 га, рілля, із земель сільськогосподарського призначення територіальної громади Октябрської сільської ради, за межами населених пунктів. Але, суд зауважує, що позивач не звертався з цього приводу до відповідача 1 і ніяких правовідносин між ними не виникало, а тому в цій частині позов підлягає відмові у задоволені.
Також стаття 122 ЗКУ встановлює, що повноваження органів місцевого самоврядування по наданню земельних ділянок юридичним особам, а саме: сільські, селищні, міські ради надають земельні ділянки у постійне користування юридичним особам із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з п 2 ст. 20 ЗКУ зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.
Отже, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що у позивача виник обовязок у наданні дозволу про розробку проекту щодо відведення земельної ділянки, отже позовні вимоги ПАТ «Огнеупорнеруд» підлягає задоволенню, оскільки у судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи позивача про неправомірність дій відповідача, якими були порушені права позивача.
При цьому, з урахуванням вимог ст. 162 КАС України, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 15,17,23,58,69-71, 79, 86-87,94,158-163,185-186,162 Кодексу адмністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В
Позов приватного акціонерного товариства «Огнеупорнеруд» до Октябрської сільської ради Добропільського району Донецької області, Добропільської районної державної адміністрації про зобовязання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати наявність компетенції Октябрської сільської ради, щодо розпорядження, із зміною цільового призначення, земельною ділянкою площею 14,1402 га, рілля, із земель сільськогосподарського призначення територіальної громади Октябрської сільської ради, за межами населених пунктів
Зобовязати Октябрську сільську раду Добропільського району розглянути звернення ПАТ «Огнеупорнеруд» від 12.08.2011р. вих. № 286 на пленарному засіданні ради та прийняти рішення щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 14,1402 га, із земель сільськогосподарського призначення територіальної громади Октябрської сільської ради Добропільського району Донецької області, за межами населених пунктів під розширення Карєру № 2 Октябрського родовища вогнетривких та тугоплавких глин строком на 20 років.
У задоволенні інших вимог відмовити.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено 30 листопада 2011 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складений та підписаний 05 грудня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 2 ст. 186 КАС України.
Суддя Стиран В.В.