Постанова № 20552784, 14.11.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2011
Номер справи
2а/0570/20423/2011
Номер документу
20552784
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/20423/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 12 год. 50 хв.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Абдукадирової К.Е.

при секретарі          Окрибелашвілі В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Державної податкової інспекції у м. Дружківка

до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Дружківка

про стягнення на користь Державного бюджету України коштів з банківських рахунків в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 29044,56 грн., податку з доходів фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності у сумі 7320,09 грн., збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1458,57 грн.

за участю представників сторін:

від позивача:           ОСОБА_2 – за дов. від 7 листопада 2011 року

від відповідача: не з’явився

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у м. Дружківка заявлено позов до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення на користь Державного бюджету України коштів з банківських рахунків в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 29044,56 грн., податку з доходів фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності у сумі 7320,09 грн., збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1458,57 грн.

Позивач уточнив позовні вимоги та просив суд стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у сумі 29044,56 грн., податку з доходів фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності у сумі 7320,09 грн., збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1458,57 грн.

Правовою підставою стягнення податкового боргу представник позивача під час розгляду справи вважає норми ст. 67 Конституції України, Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р. № 509- ХІІ, Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III, ст. 20 Податкового кодексу України.

Відповідач у судове засідання не з’явився. Відповідно до статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що юридична особа повідомлена про час та місце слухання справи, якщо судова повістка доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру. Це ж правило застосовується у разі, якщо повістку доставлено за адресою місцезнаходження фізичних осіб – підприємців. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. Оскільки повістка направлена відповідачу рекомендованим листом за адресою реєстрації, але була повернута на адресу суду з відміткою пошти, що «за місцем обслуговування», суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача – фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 належним чином про час і місце розгляду справи. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача відповідно до положень статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.

Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Дружківської міської ради Донецької області 01.12.2000р., ідентифікаційний номер НОМЕР_1, перебуває на податковому обліку у ДПІ у м. Дружківка з 06.12.2000р. (арк. справи 6, 7, 11).

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.

Відповідно до пунктів 1, 2, 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів; подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно з пунктом 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

При цьому відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Фізичні особи згідно із нормами п. 15.1. ст. 15 цього Кодексу є платниками податків (резиденти і нерезиденти України), які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно із вимогами п. 63.5. ст. 60 цього Кодексу всі фізичні особи - платники податків та зборів реєструються в органах державної податкової служби шляхом включення відомостей про них до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, визначеному цим Кодексом. Фізичні особи - підприємці та особи, які мають намір провадити незалежну професійну діяльність, підлягають взяттю на облік як самозайняті особи в органах державної податкової служби згідно з цим Кодексом.

З наведених норми вбачається, що їх приписи не виокремлюють поняття «фізичної особи – підприємця» і поняття «фізичної особи» з огляду на статус платника податків, тому, суд приходить до висновку, що орган державної податкової служби має право на підставі п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України звертатися до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу з фізичної особи – підприємця.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, порядок оскарження дій органів стягнення були визначені Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011р. та главою 9 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01.01.2011р. Згідно змісту зазначених нормативно-правових актів, стягненню з платника податків підлягає наявна в платника сума податкового боргу.

З огляду на те, що податковий борг відповідача виник до набрання чинності Податковим кодексом України, факт наявності податкового боргу у відповідача суд встановлює за приписами законодавства, що було чинним на момент виникнення податкового боргу.

Відповідно до підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов’язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Відповідно до підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 наведеного Закону у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Податковим органом прийняті податкові повідомлення-рішення: від 25.05.2010р. № 0000311720/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок з доходів фізичних осіб в сумі 7320,09 грн., від 25.05.2010р. № 0000301720/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на додану вартість в сумі 1360,00 грн., від 25.05.2010р. № 0000381720/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: інші збори за забруднення навколишнього середовища в сумі 838,52 грн., від 25.05.2010р. № 0000321720/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на додану вартість в сумі 5973,00 грн., від 25.05.2010р. № 0000371720/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: надходження віл сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 680,00 грн., від 25.05.2010р. № 0000361720/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на додану вартість в сумі 20320,50 грн. (арк. справи 17 – 19). Податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу поштою та отримані ним, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (арк. справи 16).

Крім того, податковим органом (позивачем по справі) прийняті податкові повідомлення-рішення: від 01.06.2010р. № 0007191710/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на додану вартість в сумі 510,00 грн., від 01.06.2010р. № 0007171710/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на додану вартість в сумі 20,89 грн., від 01.06.2010р. № 0007161710/0, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції за платежем: податок на додану вартість в сумі 1169,79 грн. (арк. справи 14, 15). Податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачу поштою та отримані ним, про що свідчить поштове повідомлення про вручення (арк. справи 13).

Внаслідок несплати суми податкових зобов’язань за наведеними податковими повідомленнями-рішеннями у повному обсязі утворилася заборгованість в загальному розмірі 37823,22 грн., у т.ч. з податку на додану вартість в сумі 29044,56 грн., з податку на доходи фізичних – суб’єктів підприємницької діяльності в сумі 7320,09 грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 1458,57 грн., яка підтверджується зворотнім боком облікової картки (арк. справи 30 – 39).

Пунктом 38.1. ст. 38. Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Доказів сплати заборгованості відповідач не надав.

Наявність заборгованості на час розгляду справи підтверджена податковим органом.

Відповідачу податковим органом були направлені перша від 16.06.2010р. № 1/97 та друга від 21.07.2010р. № 2/101 податкові вимоги (арк. справи 20), які отримані відповідачем особисто, про що свідчать підписи на їх корінцях. Відповідно до пп. 6.2.4. п. 6.2. ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. № 2181-III, який був чинний на момент надіслання вимог, податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Державної податкової інспекції у м. Дружківка до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення на користь Державного бюджету України податкового боргу з податку на додану вартість у сумі 29044,56 грн., податку з доходів фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності у сумі 7320,09 грн., збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1458,57 грн. – задовольнити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України податковий борг з податку на додану вартість у сумі 29044,56 грн. на р/р № 31110029700040, банк УДК в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686563, податковий борг з податку з доходів фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності у сумі 7320,09 грн. на р/р № 33217801700040, банк УДК в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686563, податковий борг зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 1458,57 грн. на р/р № 33119330700040, банк УДК в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686563

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 листопада 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 18 листопада 2011 року.

У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя                                                                       Абдукадирова К.Е.