Постанова № 20549483, 10.11.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
10.11.2011
Номер справи
2а-12336/11/0170/2
Номер документу
20549483
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

10 листопада 2011 р. (15:19) Справа №2а-12336/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим

до Приватного підприємства «Кримкенбуд»

про стягнення заборгованості в сумі 10106,96 грн.,

за участю представників:

від позивача не зявився

від відповідача не зявився;

Суть спору: Державна податкова інспекція в м. Сімферополі АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Приватного підприємства «Кримкенбуд» (далі відповідач) заборгованості в сумі 10106,96 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що за відповідачем виник податковий борг, у звязку з несплатою ним узгоджених податкових зобовязань, зазначених у податкових деклараціях, а також своєчасно не подані декларації з податку на прибуток та податку на додану вартість, у звязку з чим відповідачу нараховані штрафні санкції.

Позивач явку свого представника у судове засідання, яке відбулось 10.11.2011 року, не забезпечив, про час, день та місце його проведення повідомлений належним чином, 10.11.2011 року від нього надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, у звязку з неможливістю явки.

Відповідач заперечення на позов до суду не надав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце його проведення був повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Суд, враховуючи клопотання позивача, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідач 12.04.2006 року зареєстрований Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як юридична особа.

Згідно зі статтею 4 Закону України «Про систему оподаткування» (в редакції, яка діяла на момент подання відповідачем декларацій, проведення перевірок та прийняття позивачем податкових повідомлень-рішень) платниками податків і зборів (обовязкових платежів) були юридичні особи, на яких відповідно до Законів України був покладений обовязок сплачувати податки і збори.

Пунктом 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що діяв на момент подання відповідачем декларацій, проведення перевірок та прийняття позивачем податкових повідомлень-рішень) було встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.

Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків був зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.

Порядок, підстави та строки сплати податку на прибуток, надання податкової звітності був встановлений Законом України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 року N 333/94, п.п. 11.1 якого були передбачені такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.

Таким чином, відповідач був зобовязаний щоквартально протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового кварталу, подавати до податкової інспекції декларації з податку на прибуток.

Згідно з п.п. 16.1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» платники податку самостійно визначали суми податку, що підлягають сплаті.

Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. (п.п. 16.4 зазначеного Закону).

Згідно з п.п. 20.1. ст. 20 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства ніс платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.

Відповідно до пункту 10.2 статті 10 Закону України «Про податок на додану вартість» (в редакції, яка діяла на момент проведення перевірок та прийняття податкових повідомлень-рішень) платники податку, відповідали за дотримання достовірності та своєчасності визначення сум податку, а також за повноту та своєчасність його внесення до бюджету відповідно до закону.

Згідно з декларацією відповідача з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010 року нарахована сума такого податку складає 6989,00 грн.

Також, відповідно до поданої відповідачем декларації з податку на додану вартість за І квартал 2010 року сума нарахованого податку на додану вартість за звітний період становить 6877,00 грн.

У звязку з несплатою узгоджених сум податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств податковим органом направлено відповідачу першу податкову вимогу № 1/1601 від 21.05.2010 року та другу податкову вимогу № 2/2138 від 09.07.2010 року, які у звязку з неможливістю вручення розміщені на дошці оголошень 08.06.2010 року та 09.07.2010 року відповідно.

Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» було встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщував податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважався днем її вручення.

Крім того, позивачем 22.09.2010 року проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складений акт № 13469/15-1/34309846 від 22.09.2010 року.

Зазначеною перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що діяв на момент проведення перевірки та прийняття позивачем податкового повідомлення-рішення), п. 16.4 ст. 16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» (що діяв на момент проведення перевірки та прийняття позивачем податкового повідомлення-рішення), а саме: неподання декларацій з податку на прибуток підприємств за півріччя 2010 року.

На підставі акту перевірки позивачем 15.11.2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0019791501/0, в якому відповідачу визначено суму податкового зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями з податку на прибуток в розмірі 170,00грн.

У звязку з неможливістю вручення зазначеного податкового повідомлення-рішення № 0019791501/0, воно згідно з актом № 9429/15-1 розміщене на дошці оголошень з 22.11.2010 року.

Також, позивачем проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, за результатами якої складений акт № 21056/15-2/34309846 від 21.12.2010 року.

Зазначеною перевіркою встановлено порушення відповідачем п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (що діяв на момент проведення перевірки та прийняття позивачем податкового повідомлення-рішення), Закону України «Про податок на додану вартість» (що діяв на момент проведення перевірки та прийняття позивачем податкового повідомлення-рішення), а саме: неподання декларацій з податку на додану вартість за ІІ та ІІІ квартали 2010 року.

На підставі акту перевірки позивачем 31.12.2010 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0023041502/0, в якому відповідачу визначено суму податкового зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями з податку на додану вартість 340,00грн.

У звязку з неможливістю вручення зазначеного податкового повідомлення-рішення № 0023041502/0, воно згідно з актом № 11922/15-2 розміщене на дошці оголошень з 31.12.2010 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

На час розгляду справи набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п.п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 якого податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, враховуючи узгодження в порядку, встановленому законом, який діяв на момент виникнення у відповідача заборгованості, станом на день розгляду справи, відповідач має податковий борг, з урахуванням часткової сплати в загальній сумі 9766,96 грн., у тому числі згідно з декларацією відповідача з податку на прибуток підприємства за І квартал 2010 року в сумі 4651,85 грн., декларацією з податку на додану вартість за І квартал 2010 року в сумі 4945,11 грн. та відповідно до податкового повідомлення-рішення № 0019791501/0 від 15.11.2010 року в розмірі 170,00 грн.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та, у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 9766,96 грн., суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення 9766,96 грн. належить задовольнити.

Що стосується позовних вимог про стягнення з відповідача 340,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням № 0023041502/0 від 31.12.2010 року, то суд вважає за наобхідне зазначити зазначити, що обовязок сплати цієї суми виник у відповідача вже після набрання чинності Податковим кодексом України.

Згідно з п.п. 59.1, 59.3, 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Аналізуючи всі зазначені положення Податкового кодексу, суд вважає, що податкові органи мають право звертатися до суду про стягнення коштів за податковим боргом виключно після дотримання всіх умов, визначених ст. ст. 59, 95 Податкового кодексу України.

За таких обставин позовні вимоги позивача щодо стягнення 340,00 грн. штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість за податковим повідомленням-рішенням № 0023041502/0 від 31.12.2010 року, задоволенню не підлягають, оскільки позивачем не надано доказів узгодження цієї суми в порядку, визначеному ст. ст. 59, 95 Податкового кодексу України.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2.Стягнути з розрахункових рахунків Приватного підприємства «Кримкенбуд» (95033, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Овощна, 5-А; ЄДРПОУ 34309846) на користь Державного бюджету м. Сімферополя:

податок на прибуток та штрафні санкції в сумі 4821,85 грн. (код платежу 3011021000 р/р 31112009700002, ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405);

податок на додану вартість в сумі 4945,11 грн. (код платежу 14010100 р/р 31114029700002, ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405).

3. В інший частині у задоволенні позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Яковлєв С.В.