ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
15 листопада 2011 р. <Текст >Справа №2а-8689/11/0170/25 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кононової Ю.С., при секретарі Зайцевій М.О., за участю представника позивача ОСОБА_1 довіреність № 7237/10/10-0 від 18.07.2011 року, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора м. Армянська в інтересах держави в особі Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про стягнення
<Текст >
ВСТАНОВИВ:
Прокурор м. Армянська в інтересах держави в особі Красноперекопської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АРК з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, в якому просить стягнути з відповідача заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб - підприємців у сумі 1920 грн., податку з доходів найманих працівників в сумі 14287,50 грн. та податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2671 грн., а всього 18878,50 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 перебуває на обліку як платник податків у Красноперекопській об'єднаній державній податковій інспекції в АР Крим. Крім того, відповідно до заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, відповідач отримав свідоцтво платника єдиного податку. З 14.11.2008 року по 20.11.2008 року Красноперекопською ОДПІ було проведено виїзну планову документальну перевірку відповідача з питань дотримання ним податкового, валютного та іншого законодавства за період 13.06.2007 року по 30.06.2008 року, про що був складений акт № 1413/17-1/НОМЕР_1 від 25.11.2008 року. Перевіркою встановлені порушення п. 1.15 ст. 1, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п. 17.1 ст. 17, пп. "а" п. 19.1, пп. "а" п. 19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 (який був чинним на момент проведення перевірки), п. 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998 року, п.п. 4.2.2 "б", "г" п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року (який був чинним на момент проведення перевірки). На підставі вказаного акту Красноперекопською ОДПІ були винесені податкові повідомлення-рішення № 0000781701/0 від 01.12.2008 року на суму 1920 грн., № 0000791701/0 від 01.12.2008 року на суму 2576,10 грн., № 0000801701/0 від 01.12.2008 року на суму 14287,5 грн. Також на підставі декларації з податку з доходів фізичних осіб було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000631701/0 від 18.04.2008 року на суму 100 грн. У добровільному порядку вказані суми відповідачем сплачені не були, у зв'язку з чим станом на 25.01.2011 року сума заборгованості, яку просить стягнути Красноперекопська ОДПІ склала 18878,5 грн.
Прокурор в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причин своєї неявки суд не надав.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача до залу судового засідання не з'явився, про день та час розгляду справи був повідомлений, але конверт повернувся до суду з відміткою про невручення.
Відповідно до ч. 4 ст. 33 КАС України, у разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за адресою, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Вислухавши думку представника позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року, головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в дохід держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках- коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_2 знаходиться на обліку у Красноперекопській об'єднаній державній податковій інспекції в АР Крим як платник податків (а.с. 8), та являється платником єдиного податку, що підтверджується відповідною заявою та свідоцтвом (а.с. 9, 9 оборот.).
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону ВР УРСР від 04.12.1990, № 509-XII "Про державну податкову службу в Україні" в редакції, яка діяла на момент проведення перевірки, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право, в тому числі, здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
З 14.11.2008 року по 20.11.2008 року Красноперекопською ОДПІ було проведено виїзну планову документальну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 з питань дотримання ним податкового, валютного та іншого законодавства за період 13.06.2007 року по 30.06.2008 року, про що був складений акт № 1413/17-1/НОМЕР_1 від 25.11.2008 року (а.с. 13-19).
Перевіркою були встановлені порушення п. 1.15 ст. 1, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п. 17.1 ст. 17, пп. "а" п. 19.1, пп. "а" п. 19.2 ст. 19 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003 (який був чинним на момент проведення перевірки), п. 2 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" від 03.07.1998 року, п.п. 4.2.2 "б", "г" п. 4.2 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 року (який був чинним на момент проведення перевірки).
Згідно п. 1.15. ст. 1 Закону України від 22.05.2003 року № 889-IV "Про податок з доходів фізичних осіб" (який був чинним на момент проведення перевірки) податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Податковим агентом, зокрема, є фізична особа, що є суб'єктом підприємницької діяльності чи здійснює незалежну професійну діяльність, яка використовує найману працю інших фізичних осіб, щодо виплати заробітної плати (інших виплат та винагород) таким іншим фізичним особам.
Відповідно до до п. 8.1.1. ст. 8 Закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Згідно п. 17.1. ст. 17 Закону особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Пп. "а" п. 19.1. ст. 19 Закону передбачав, що платники податку, крім іншого, зобов'язані вести облік доходів і витрат у обсягах, достатніх для визначення суми загального річного оподатковуваного доходу, у разі коли такий платник податку зобов'язаний цим Законом подавати декларацію або має право на таке подання з метою повернення надміру сплачених податків, у тому числі при застосуванні права на податковий кредит.
Особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, в тому числі, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок (пп. "а" п. 19.2. ст. 19 Закону).
Відповідно до ст. 6 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (редакція якого діяла на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
01.12.2008 року Красноперекопською ОДПІ у відношенні ОСОБА_2 було винесено податкове повідомлення рішення № 0000801701/0, яким за порушення Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" було розраховано суму заборгованості за основних платежем у розмірі 4762,5 грн. та штрафні санкції на суму 9525 грн. (а.с. 20).
Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку.
Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
01.12.2008 року Красноперекопською ОДПІ у відношенні ОСОБА_2 було винесено податкове повідомлення рішення № 0000781701/0, яким за порушення Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" було розраховано суму заборгованості за основних платежем у розмірі 1920 грн. (а.с. 21).
Згідно ст. 13 Декрету КМ України від 26.12.1992 року № 13-92 "Про прибутковий податок з громадян" (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий доход, тобто різниця між валовим доходом (виручки у грошовій та натуральній формі) i документально підтвердженими витратами, безпосередньо пов'язаними з одержанням доходу. Якщо ці витрати не можуть бути підтверджені документально, то вони враховуються податковими органами при проведенні остаточних розрахунків за нормами, визначеними Головною державною податковою інспекцією України за погодженням з Міністерством економіки України та Державним комітетом України по сприянню малим підприємствам та підприємництву.
Відповідно до п. 4.2.2. ст. 4 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; згідно з законами з питань оподаткування особою, відповідальною за нарахування окремого податку або збору (обов'язкового платежу), є контролюючий орган.
01.12.2008 року Красноперекопською ОДПІ у відношенні ОСОБА_2 було винесено податкове повідомлення рішення № 0000791701/0, яким за порушення Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" було розраховано суму заборгованості за основних платежем у розмірі 2576,10 грн. (а.с. 22).
Податкові повідомлення-рішення № 0000781701/0 від 01.12.2008 року на суму 1920 грн., № 0000791701/0 від 01.12.2008 року на суму 2576,10 грн., № 0000801701/0 від 01.12.2008 року на суму 14287,5 грн. були отримані відповідачем особисто 22.12.2008 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с. 6).
Крім того, на підставі декларації з податку з доходів фізичних осіб Красноперекопською ОДПІ було самостійно визначено податкове зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб згідно з пп. "а" п. 4.22 ст. 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" і винесено податкове повідомлення-рішення № 0000631701/0 від 18.04.2008 року на суму 100 грн., яке було отримано відповідачем 29.04.2008 року (а.с.23).
Відповідно до п. 6.2.1. ст. 6 Закону України від 21.12.2000 р. № 2181-III (в старій редакції) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги. Згідно п. 6.2.3. Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків. обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Так, 17.12.2008 року позивачем було винесено першу податкову вимогу № 1/364, яка була отримана відповідачем 17.12.2008 року під розпис (а.с. 25 оборот.), а 19.01.2009 року - другу податкову вимогу № 2/18, яка була отримана відповідачем 19.02.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с. 25).
Враховуючи відсутність незгоди відповідача з розрахунком суми заборгованості, відсутність підтверджень оскарження податкових повідомлень-рішень, вказані вимоги є узгодженими.
Таким чином, на момент розгляду справи заборгованість відповідача по сплаті заборгованості з єдиного податку з фізичних осіб - підприємців у сумі 1920 грн., податку з доходів найманих працівників в сумі 14287,50 грн. та податку з доходів фізичних осіб у розмірі 2671 грн., а всього заборгованість у розмірі 18878,50 грн. є узгодженою, а отже заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови, у повному обсязі постанову складено 18.11.2011 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (96012, АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) заборгованість в сумі 18878 (вісімнадцять тисяч вісімсот сімдесят сім) гривень 50 копійок, в тому числі :
- 14287 (чотирнадцять тисяч двісті вісімдесят сім) гривень 50 копійок у дохід місцевого бюджету м. Армянська (р/р 33214800700022 в Головному Управлінні Держказначейства в АРК м. Сімферополь, код ЄДРПОУ 34740976, МФО 824026, код платежу 11010102),
- 1920 (одна тисяча дев'ятсот двадцять) гривень 00 копійок у дохід місцевого бюджету м. Армянська (р/р 34216379700022 в Головному Управлінні Держказначейства в АРК м. Сімферополь, код ЄДРПОУ 34740976, МФО 824026, код платежу 16050200),
- 2671 (дві тисячі шістсот сімдесят одну) гривню 00 копійок у дохід місцевого бюджету м. Армянська (р/р 33213801700022 в Головному Управлінні Держказначейства в АРК м. Сімферополь, код ЄДРПОУ 34740976, МФО 824026, код платежу 11010200).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
<Текст >
Суддя підпис Кононова Ю. С.
<Текст >