ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.11 Справа№ 5015/6448/11
Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О., при секретарі судових засідань Олійник Ю.О., розглянувши матеріали справи
за позовом Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал», м.Львів
до Відкритого акціонерного товариства «Виробниче підприємство «Львівзооветпостачпром»(перейменоване у Приватне акціонерне товариство «Львівзооветпостачпром»), м.Львів
про стягнення 3700,51 грн.
За участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1. юрисконсульт відділу контролю за водопостачанням і водовідведенням (довіреність №36-16 від 15.09.2011р.); ОСОБА_3. юрисконсульт відділу контролю за водопостачанням та водовідведенням (довіреність №36-15 від 15.09.2010р.);
від відповідача: ОСОБА_2. представник (довіреність №б/н від 10.11.2011р.).
Права та обовязки сторін передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України розяснено, заяви про відвід судді не поступали, клопотання про технічну фіксацію судового процесу не надходили. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: Львівське міське комунальне підприємство «Львівводоканал»звернулось до Відкритого акціонерного товариства «Виробниче підприємство Львівзооветпостачпром»(перейменоване у Приватне акціонерне товариство «Львівзооветпостачпром») з позовом про стягнення 3700,51 грн.
Ухвалою суду від 31.10.2011р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до судового розгляду на 16.11.2011р. В судовому засіданні 16.11.2011р. було оголошено перерву до 07.12.2011р.
Представники позивача позовні вимоги підтримали повністю, просили позов задоволити з підстав викладених у позовній заяві. Представник позивача подав клопотання в якому просить суд врахувати зміну найменування відповідача.
Представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві (клопотанні), просив відмовити у його задоволенні повністю. Зокрема зазначив, що відповідач є організацією, що займається лише реалізацією зооветеринарної продукції та жодним чином не займається на своїй території виробництвом чи переробкою продукції, єдине, що потрапляє до стоку це відходи життєдіяльності працівників та води. Представник відповідача зазначив, що відповідач не згідний з результатами проведених вимірювань і відповідності висновків обставинам справи. Просив відмовити у задоволенні позовних вимог та призначити повторну експертизу для вирішення питань пов»язаних з порядком відбору стічних вод та їх аналізом з дотриманням норм ДСТУ ІSО 5667-10-2005 та ДСТУ ІSО 5667-3-2001.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши зібрані докази та заслухавши представників позивача та відповідача, суд, -
встановив:
08.06.2006р. між ЛМКП «Львівводоканал»(надалі - Львівводоканал) та ВАТ «Львівзооветпостачпром»(надалі - абонент) укладено договір № 300233 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод до каналізаційної мережі (надалі договір), згідно якого Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийняттям стічних вод, а абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України «Про питну воду і питне водопостачання», Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України (надалі Правила користування), Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення (надалі Правила експлуатації), Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ України, Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (надалі Правила приймання).
Відповідно до п.2.2.1. договору абонент зобов»язується отримати у Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладення договору і у встановленому порядку отримати дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин. Невиконання вказаних вимог є підставою Львівводоканалу для розірвання договору і припинення надання послуг водопостачання та водовідведення.
Відповідачу доведено ліміт № 238 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, в якому вказано значення допустимих концентрацій.
Відповідно до п.2.2.7. договору абонент зобов»язаний не перевищувати встановлені ліміти водопостачання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.
На виконання п.2.1.3. договору та п.п.3.1.4, 3.2.4. Правил приймання, позивачем в присутності представників відповідача, здійснено вибірковий відбір проб стічних вод відповідача, для проведення головного і контрольного хімічних аналізів, про що складено акт № 3782 від 20.10.2010р.
Хіміко-бактеріологічною лабораторією позивача проведено аналіз на підставі якого складено результату вимірювань № 395 від 28.10.2010р. відповідно до п.п.2.6., 3.2.6. Правил приймання, в якому позивачем зроблено висновок, про перевищення в цих пробах, встановлених лімітом № 238 значень допустимих концентрацій аміаку, сухого залишку, хлориду.
Відповідно до п.п.3.1.5., 9.2.2. Правил приймання та п.п.3.6. договору позивач нарахував відповідачу плату за скид понаднормативних забруднень,, яка згідно розрахунку №3767/36 від 10.11.2010р. становить 3700,51 грн. та розподіляється наступним чином: 638,02 грн. до місцевого фонду охорони навколишнього середовища, що утворений у складі міського бюджету (20%); 3 062,49 грн. у розпорядження ЛМКП «Львівводоканал»на ремонт, експлуатацію і розвиток каналізаційного господарства Львова (80%).
Відповідачу позивачем виставлені рахунки П1 №3767/ЕК та П2 № 3767/ВК.
Відповідачу була направлена претензія № 3767 від 07.12.2010р., яка залишена ним без відповіді та задоволення.
Відтак, позивач просить стягнути з відповідача 3700,51 грн. нарахувань за скид стічних вод з понаднормативним забрудненням.
При прийнятті рішення суд виходить із наступного:
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України, однією з підстав виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема є договори та інші правочини. Згідно ст.174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобовязання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Згідно ст.627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За умовами ст.629 ЦК України договір є обовязковим для виконання сторонами.
Згідно ст.901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.
На підставі укладеного з позивачем договору № 300233 від 08.06.2006р. відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом позивача, здійснює скид стічних вод у систему каналізації м.Львова і сплачує за надані послуги відповідно до умов договору.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 18.09.2002р. № 292 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова (далі по тексту Правила приймання), які встановлюють вимоги до приймання від підприємства стічних вод міської каналізації, регламентують права та обов»язки підприємств і водоканалу, порядок визначення плати за послуги водовідведення, порядок контролю за виконанням цих Правил, відповідальність та міри пливу за їх порушення. Правила є обов»язковими до виконання всіма підприємствами (незалежно від їх відомчої належності і форми власності), які користуються послугами водоканалу з водопостачання і водовівдведення, стічні води яких скидаються в міську каналізацію безпосередньо чи опосередковано.
Факт здійснення відбору контрольної вибіркової проби стічних вод для проведення головного і контрольного хімічного аналізу підтверджується актом № 3782 від 20.10.2010р., який підписаний керівником відповідача.
Відповідно до п.2.2.7. договору абонент зобов»язаний не перевищувати встановлені ліміти водопостачання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках абонента.
Згідно п.3.5.1. Правил приймання, підприємства зобов»язані здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які вони скидають до системи міської каналізації (п.7.3.). Не перевищувати встановлені ліміти водовідведення та допустимі показники стічних вод в контрольний колодязь підприємства на своїх випусках.
Відповідачу доведено ліміт № 238 на скид забруднювальних речовин в систему міської каналізації, в якому вказано значення допустимих концентрацій.
Факт перевищення відповідачем ліміту на скид забрюднювальних речовин підтверджується результатом вимірювань № 395 від 28.10.2010р. на підставі якого позивачем, згідно п.3.1.5., 9.2.2. Правил приймання та п.п.3.6. договору, нараховано додаткову плату, яка згідно розрахунку № 3767/36 від 10.11.2010р. становить 3700,51 грн.
Порядок відбору проб передбачений п.7.2. Правил приймання. За призначенням хімічні аналізи проби поділяються на головні; контрольні; арбітражні (п.7.2.10 Правил).
Відповідно до п.7.2.12. Правил приймання, головний аналіз це аналіз, за результатами якого визначаються концентрації забруднювальних речовин (Сф), робиться висновок про якісні показники стічних вод, відсутність чи наявність у стічних водах перевищень допустимих концентрацій встановлених для даного підприємства (об»єкта).
Контрольний аналіз проби це аналіз, який може бути використаний як контролюючою службою, так і підприємством для перевірки і уточнення результатів головного аналізу. Контрольний аналіз проводиться підприємством (п.7.2.17. Правил приймання).
Порядок відібрання проби для контрольного аналізу передбачений п.7.2.18. Правил, зокрема згідно п.п.7.2.18.1. проба для контрольного аналізу маркується та пломбується контрольною службою і передається підприємству з відповідним записом в акті про відбір проби.
В присутності відповідача позивач здійснив відбір контрольної вибіркової проби, примірник акту № 3782 вручений відповідачу, про що свідчить підпис керівника, з правом на проведення контрольного аналізу та порядком використання результатів представники відповідача були ознайомлені, про що свідчать їх підписи в акті. Крім того, такий порядок вказаний в примітці до акту.
Відповідач не скористався наданим йому правом на проведення контрольного аналізу. Будь-яких заперечень чи зауважень ним висловлено не було.
Згідно п.7.2.19 Правил приймання, підприємство має право контрольний аналіз не проводити (п.7.2.22) наперед погоджуючись з результатом головного аналізу.
Відповідно до п.7.2.24 Правил приймання, результати контрольного аналізу подаються підприємством на розгляд водоканалу не пізніше 72 годин після закінчення аналізу.
Відповідач не скористався наданим йому, Правилами приймання, правом на проведення контрольного аналізу, у порядку та строки передбачені Правилами приймання, відтак вимога про проведення повторної експертизи для вирішення питань пов»язаних з порядком відбору стічних вод та їх аналізом є безпідставною та необґрунтованою.
Посилання відповідача на той факт, що підприємство займається лише реалізацією зооветеринарної продукції, а не її виробництвом чи переробкою, у зв»язку з чим у каналізацію скидаються лише продукти життєдіяльності його працівників є безпідставним, оскільки перевищення норм забруднення не ставиться Правилами приймання та договором у залежність від того, яким чином утворились забруднення.
Матеріалами справи підтверджений факт перевищення відповідачем ліміту забруднювальних речовин у стічних водах, що скидаються ним у систему каналізації Львова, належних та допустимих доказів зворотнього, згідно ст.33 ГПК України, відповідачем не подано, відтак позов підлягає до задоволення.
Згідно п.4.2. Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, 20% плати за скид понаднормативних забруднень, в даному випадку це 638,02 грн. перераховується до утвореного в міському бюджеті фонду охорони навколишнього природного середовища; 80% в даному випадку це 3062,49 грн. надходить у розпорядження позивача на ремонт, експлуатацію і розвиток каналізаційного господарства м.Львова.
Слід зазначити, що Відкрите акціонерне товариство «Львівзооветпостачпром»на виконання Закону України «Про акціонерні товариства»06.05.2011р. змінило свою назву та тип на Приватне акціонерне товариство «Львівзооветпостачпром».
В порядку ст. 43 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідно до абзацу 2 ст. 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Судові витрати підлягають стягненню з відповідача на користь позивача згідно ст.49 ГПК України пропорційно задоволеним вимогам.
Керуючись п.п.3.1.4, 3.2.4, 9.2.2. Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова, ст.ст. 11, 627-629, 901 ЦК України, ст.ст. 43, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Львівзооветпостачпром»(вул.Зелена, 153, м.Львів,79035; р/р 26008000019916 в АТ «Індексбанк»м.Львів, МФО 300614, код ЄДРПОУ 00727188) на користь Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал»(вул.Зелена, 64, м.Львів, 79017; р/р №2600900023515 у ВАТ «Укрексімбанк», МФО 325718, ЄДРПОУ 03348471) 3062,49 грн. додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями, 102,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Львівзооветпостачпром»(вул.Зелена, 153, м.Львів,79035; р/р 26008000019916 в АТ «Індексбанк»м.Львів, МФО 300614, код ЄДРПОУ 00727188) в доход міського бюджету м.Львова (фонд охорони навколишнього природного середовища м.Львова, рахунок 31511921700002 за кодом бюджетної класифікації 24062100 «грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності», банк ГУДКУ у Львівській області, код ЄДРПОУ 23949066, МФО 825014) нарахування за скид наднормативних забруднень в сумі 638,02 грн.
5. Наказ видати після набрання судовим рішення в законної сили, в порядку ст.116 ГПК України.
6. Рішення набирає законної сили відповідно до ст.85 ГПК України, може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.91-93 ГПК України.
Суддя Сухович Ю.О.
Повний текст рішення
складений та підписаний 12.12.2011р.