ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" квітня 2010 р. Справа № 61/334-09
вх. № 9870/4-61
Суддя господарського суду
при секретарі судовогозасідання
за участю представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, довіреність № 1275 від 04.03.2009 року
відповідача - ОСОБА_2, довіреність б\н від 12.01.2010 року
розглянувши справу за позовом Комунального підприємства "Міський інформаційний центр", м. Харків
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, м. Харків
про стягнення 951,93 грн.
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення 951,93 грн., у тому числі 609,41 грн. витрат на проведення демонтажу спеціальної конструкції, 342,52 грн. витрат за зберігання демонтованої спеціальної конструкції.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 13.04.2010 року по 14.04.2010 року.
Представник позивача в судовому засіданні підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні надав до суду пояснення, в яких зазначає, що відповідач неправомірно був позбавлений права володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю (рекламною конструкцією). Ця конструкція має свою вартість (витрати на виготовлення, перевезення до місця встановлення, монтування), а її вилучення, на думку відповідача, позбавило можливості власника здійснювати підприємницьку діяльність, отримувати прибуток та завдало збитків. Також, у своїх поясненнях відповідач посилається на ч.3 ст.203 Господарського кодексу України, яка встановлює, що господарське зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічної однорідної вимоги, строк якої настав або строк якої не зазначений чи визначений моментом витребування та просить суд прийняти зарахування однорідних вимог за зобов'язанням між позивачем та відповідачем на суму позову і припинити провадження у справі на підставі п.1.1. ст.80 ГПК України у зв'язку із відсутністю предмету спору.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, встановив наступне.
Закон України „Про рекламу" від 03.07.96 р. із змінами та доповненнями, „Типові правила розміщення зовнішньої реклами", затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.03 р. №2067, Рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.10.2004 р. №977 „Про порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові" та інші акти чинного законодавства регулюють питання щодо розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові.
Відповідно до абз. 6 ст. 1 Закону України "Про рекламу", зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг".
Відповідно до п. 2.1. Додатку № 1 до Рішення виконкому Харківської міської ради від 20.10.2004 року № 977 «Про порядок розміщення зовнішньої реклами у м. Харкові» (зі змінами та доповненнями): зовнішня реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.
Відповідно до ст. 16 Закону України „Про рекламу": розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах провадиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. При видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами втручання у форму та зміст зовнішньої реклами забороняється.
Зовнішня реклама на територіях, будинках та спорудах розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб).
Відповідно до п. 4.1. Додатку № 1 до Рішення виконкому Харківської міської ради від 20.10.04 р. № 977 «Про порядок розміщення зовнішньої реклами у м. Харкові» (зі змінами та доповненнями): розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові провадиться на підставі дозволів, що видаються робочим органом на підставі рішення та у порядку, встановленому виконавчим комітетом Харківської міської ради.
Пунктом 4.9. Додатку № 1 до Рішення виконкому Харківської міської ради від 20.10.2004 р. № 977 «Про порядок розміщення зовнішньої реклами у м. Харкові» передбачено, що на територіях, будинках і спорудах зовнішня реклама розміщується за згодою їх власників або уповноважених ними органів (осіб) з урахуванням архітектурних, функціонально-планувальних, історико-культурних чинників, типології елементів місцевого середовища та з додержанням правил благоустрою територій населених пунктів.
Пунктом 1 Додатку № 2 до Рішення виконкому Харківської міської ради від 20.10.04 р. № 977 «Про порядок розміщення зовнішньої реклами у м. Харкові» передбачено, що місця розташування спеціальних конструкцій, які перебувають у комунальній власності і не передані у повне господарське відання, оперативне управління, користування (оренду) іншим комунальним підприємствам, установам, організаціям, окрім місць, на яких розповсюджувачі зовнішньої реклами розміщують вивіски, (надалі - місця розташування спеціальних конструкцій), надаються розповсюджувачам зовнішньої реклами в користування на підставі договору про надання в користування місць, які перебувають у комунальній власності, для розташування спеціальних конструкцій, що укладається між комунальним підприємством «Міський інформаційний центр» та розповсюджувачем зовнішньої реклами.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем, в порушення вищевказаних норм, було розташовано на місці, що знаходиться у комунальній власності, за адресою : АДРЕСА_1, спеціальну конструкцію типу - щит на фасаді (8,00x0,30x1) з сюжетом „ІНФОРМАЦІЯ_1" без дозволу на розміщення зовнішньої реклами та без укладеного з позивачем договору про надання в користування місць, що знаходяться у комунальній власності, для розташування спеціальної конструкції.
Розташування спеціальної конструкції без отримання згоди власника місця або його уповноваженого представника є порушенням права комунальної власності, яке гарантоване ст.ст. 41, 142 Конституції України (із змінами і доповненнями), ст. 16 Закону України „Про рекламу", ст. 321, 327 Цивільного кодексу України.
18.03.2008 року Управлінням містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин на адресу Відповідача було направлено Припис №2-295 з вимогою про усунення порушень порядку розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові шляхом демонтажу рекламної конструкції, яка була розташована на місці без дозволу на розміщення зовнішньої реклами, та попередженням про те, що у випадку невиконання цього припису у зазначений термін, спеціальну конструкцію буде демонтовано згідно з рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради з покладенням на Відповідача витрат, пов'язаних з демонтажем спеціальних конструкцій та їх зберіганням. Даний Припис Відповідач отримав нарочно 18.03.08р., про що свідчить відмітка на даному Приписі, але на нього не прореагував, ніяких дій не вчинив.
05.05.2008 року Позивач направив на адресу Відповідача повідомлення №7104 (вих.№2227) з вимогою звільнити незаконно зайняте місце розташування рекламного засобу, що знаходиться у комунальній власності, за адресою: АДРЕСА_1, та попередженням про те, що у разі невиконання вимоги щодо самостійного звільнення місця розташування рекламного засобу, з метою усунення порушення права комунальної власності комунальне підприємство „Міський інформаційний центр" буде змушене здійснити демонтаж рекламної конструкції з її транспортуванням на склад КП „МІЦ" та покладенням на Відповідача вимушених витрат підприємства з демонтажу рекламної конструкції та її зберіганням. Дане повідомлення Відповідач отримав 12.05.2008 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, але на нього не прореагував, ніяких дій не вчинив.
Відповідно до підпункту б) п. 2.3. „Порядку демонтажу, обліку та зберігання спеціальних конструкцій, встановлених на місцях, які перебувають у комунальній власності" (Додаток №5 до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.10.2004 р. №977 "Про порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові" із змінами та доповненнями) спеціальні конструкції підлягають демонтажу у випадках, коли спеціальна конструкція розміщена на місці без згоди власника місця або особи, уповноваженої на надання цього місця у користування (самозахист цивільних прав територіальної громади міста Харкова).
Підпунктом а) п. 2.8. „Порядку демонтажу, обліку та зберігання спеціальних конструкцій, встановлених на місцях, які перебувають у комунальній власності" (Додаток №5 до рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 20.10.2004 р. №977 "Про порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові" із змінами та доповненнями) передбачено, що демонтаж спеціальних конструкцій здійснюється у випадку, передбаченому підпунктом б) пункту 2.3. цього Порядку на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради.
Таким чином, у зв'язку з розташуванням рекламної конструкції на місці, яке перебуває у комунальній власності, без отримання згоди їх власника або уповноваженого ним органу, яке порушує право комунальної власності територіальної громади міста Харкова, 03.12.2008 року, на підставі рішення виконкому Харківської міської ради від 02.07.2008 року № 427, Позивачем була демонтована, незаконно встановлена Відповідачем, спеціальна конструкція - щит на фасаді (8,00x0,30x1) з рекламним сюжетом "ІНФОРМАЦІЯ_1", за адресою: АДРЕСА_1, що підтверджується актом проведення демонтажу спеціальної конструкції від 03.12.2008 року, у результаті чого Позивач поніс збитки на суму -609,41 грн., що підтверджується розрахунком витрат на проведення демонтажу спеціальної конструкції, Рахунком-фактурою №СФД-000242 від 17.11.2008 року, калькуляцією витрат на надання послуг, кошторисом та іншими документами, які додаються.
Крім того, відповідно до п.2.13. „Порядку демонтажу, обліку та зберігання спеціальних конструкцій, встановлених на місцях, які перебувають у комунальній власності" (Додаток №5 до рішення виконавчого комітету ХМР від 20.10.2004 року №977 „Про порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові"): „Демонтовані спеціальні конструкції зберігаються КП „МІЦ" у спеціально відведених для цього місцях (сховищах, складах тощо)".
Після проведення демонтажу спеціальної конструкції - щит на фасаді (8,00х0,30х1) з рекламним сюжетом „ІНФОРМАЦІЯ_1", відповідно до п.2.13 „Порядку демонтажу, обліку та зберігання спеціальних конструкцій, встановлених на місцях, які перебувають у комунальній власності" (Додаток №5 до рішення виконавчого комітету ХМР від 20.10.2004 року №977 „Про порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові") дану спеціальну конструкцію було відвезено на склад КП "МІЦ" для зберігання.
Відповідно до п.2.15 „Порядку демонтажу, обліку та зберігання спеціальних конструкцій, встановлених на місцях, які перебувають у комунальній власності" (Додаток №5 до рішення виконавчого комітету ХМР від 20.10.2004 року №977 „Про порядок розміщення зовнішньої реклами у місті Харкові"):„Власник або інший законний користувач спеціальних конструкцій має право на повернення демонтованих спеціальних конструкцій лише після звернення до КП „МІЦ" і надання документа, що підтверджує оплату вимушених витрат КП „МІЦ", пов'язаних з демонтажем спеціальних конструкцій та їх зберіганням".
Таким чином, Позивачем понесені витрати за зберігання демонтованої спеціальної конструкції у розмірі - 342 грн. 52 коп., що підтверджується Рахунком - фактурою №СФХ-000184 від 17.11.2009 року за період з 04.12.2008 року по 27.11.2009 року, калькуляцією витрат послуг зберігання демонтованих рекламних конструкцій.
Відповідно до ст. 22 ЦК України: особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України: майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 951,93 грн., у тому числі 609,41 грн. витрат на проведення демонтажу спеціальної конструкції, 342,52 грн. витрат за зберігання демонтованої спеціальної конструкції, законними обґрунтованими та підлягаючими задоволенню.
У відповідності зі ст.49 ГПК України суд вважає необхідним витрати по сплаті державного мита у сумі 102 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. покласти на відповідача, оскільки з його вини спір доведено до суду.
Керуючись ст.ст.1, 12, 47, 49, 82-84 ГПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_2, ІПН НОМЕР_1), на користь Комунального підприємства "Міський інформаційний центр" (61166, м. Харків, пр. Леніна, 38, оф.618, р/р 2600030114375 в АКБ „Золоті ворота" м. Харків, МФО 351931, код ЄДРПОУ 32135675) 609,41 грн. витрат на проведення демонтажу спеціальної конструкції, 342,52 грн. витрат за зберігання демонтованої спеціальної конструкції, витрати по сплаті державного мита у сумі 102 грн. та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у сумі 236 грн. покласти на відповідача.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя
Повний текст рішення підписаний ___ квітня 2010 року.