Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-4220/11
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
"18" жовтня 2011 р.
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області
у складі: головуючого- судді Ліхтанської Н.П.
при секретарі: Олійник Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бердянську цивільну справу за позовом Державної екологічної інспекції Азовського моря до ОСОБА_1 про стягнення шкоди , завданої навколишньому природному середовищу, внаслі-док порушення законодавства про природно - заповідний фонд,
В С Т А Н О В И В :
Як видно з позовної заяви, 11 лютого 2011 року відповідач ОСОБА_1 о 16.00 заїхав автомобілем ГАЗ-69 на територію ландшафтного заказника «Оголовок Бердянської коси», не маючи на це відповідного дозволу (пропуску), що є порушенням ст. 26 Закону України «Про природно-заповідний фонд», чим вчинив правопорушення, передбачене ст. 91 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Факт порушення природоохо-ронного законодавства зафіксований держінспектором Державної екологічної інспекції Азовського моря , про що, відповідно до ст. 254 КУпАП, складений протокол про адмініс-тративне правопорушення від 11.02.2011 № 008703. Постановою Бердянського міськрай-онного суду Запорізької області від 15.04.2011року по справі № 3-1947/11 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 91 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 170 грн.00 коп. Штраф правопорушником сплачений в повному обсязі. Крім того, у судовому засіданні ОСОБА_1 визнав себе винним у пору-шенні вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Внас-лідок порушення природоохоронного законодавства, відповідачем заподіяна шкода при-родним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фонду через проїзд транс-порту, яка розрахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 21.04.1998 № 521 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної пору-шенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-запо-відного фонду України». Розмір шкоди склав 40 грн. Вказана шкода не відшкодована до теперішнього часу і у зв»язку з цим позивач просить стягнути з відповідача на користь держави шкоду в сумі 40грн.
У судове засідання представник позивача не з»явився, в своїй заяві підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі і просить справу розглянути без представника пози-вача.
У судовому засіданні відповідач позов визнав і зазначив, що він би давно сплатив ці кошти, але йому нічого про це не говорили.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає позов обгрунтованим і підлягаючим задоволенню з наступних підстав:
Постановою Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 15.04.2011 року відповідач ОСОБА_1 був притягнутий до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ст. 91 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 170 грн.00 коп., за те, що він 11 лютого 2011 року о 16.00 заїхав автомобілем ГАЗ-69 державний номер 34406НА на територію ландшафтного заказника «Оголовок Бердянської коси», не маючи на це від-повідного дозволу (пропуску), що є порушенням ст. 26 Закону України «Про природно-за-повідний фонд». Внаслідок порушення природоохоронного законодавства, відповідачем заподіяна шкода природним комплексам територій та об'єктів природно-заповідного фон-ду через проїзд транспорту, яка розрахована відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 21.04.1998 № 521 «Про затвердження такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства у межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду України»в розмірі 40 грн., що підтверджується копією протоколу про адміністративне правопорушення від 11.02.2011р., копією поста-нови суду від 15.04.2011р., розрахунком розміру відшкодування шкоди.
Згідно ст. 35 Закону України "Про охорону навколишнього природного середови-ща" державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здій-снюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про природно-заповідний фонд»державний контроль за додержанням режиму територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища, його органами на місцях, посадовими особами служби державної охорони природно-заповідного фонду України та іншими спеціально уповноваженими державними органами.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища", використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, збереження територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також інших територій, що підлягають особливій охороні.. Стаття 6 Закону України «Про природно заповідний фонд України»зокрема визначає, що території та об'єкти, що мають особливу екологічну цінність, підлягають комплексній охороні, порядок здійснення якої визначається положенням щодо такої територій чи об'єкту, яке затверджується центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища та центральним органом виконавчої влади в галузі культури.
Ландшафтний заказник місцевого значення «Оголовок Бердянської коси»організовано шляхом розширення за площею і переведенням в іншу категорію колишнього ботанічного заказника місцевого значення «Цілина на кінці Бердянської коси»рішенням Запорізької обласної ради від 27.11.1998 р. за № 10. Охоронним зобов'язанням № 279 від 11.12.2000 р. затверджений заповідний режим ландшафтного заказника місцевого значення «Оголовок Бердянської коси». Наказом державного управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області від 03.04.2006 за № 25 затверджено Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Оголовок Бердянської коси».
Згідно підпункту 21 пункту 11 Положення про ландшафтний заказник місцевого значення «Оголовок Бердянської коси»та пункту 22 Заповідного режиму, в'їзд на територію заказника всіх видів механізованого транспорту, крім службового транспорту землекористувача, державних природоохоронних органів та інспекційних служб, пожежних машин, заборонено.
Статтею 26 Закону України «Про природно заповідний фонд України»визначено, що на території заказника обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник, а статтею 64 цього ж Закону передбачено відповідальність за порушення вимог щодо використання територій та об'єктів природно-заповідного фонду. Крім того, згідно п. «к»ст.. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у невиконанні вимог охорони територій та об'єктів природно-заповідного фонду та інших територій, що підлягають особливій охороні.
Статтею 65 Закону України «Про природно заповідний фонд України»визначено, що розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»зобов'язано громадян компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
У відповідності до вимог ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм
зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Враховуючи, що васлідок порушення природоохоронного законодавства, а саме - проїзду автотранспорту на територію ландшафтного заказника місцевого значення «Ого-ловок Бердянської коси», відповідачем заподіяна шкода в розмірі 40грн., суд приходить до висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача матеріальної шкоди в сумі 40грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10,11, 212- 215,83 ЦПК Украї-ни, ст.ст. ст.12,35,40,68,69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити .
Стягнути з ОСОБА_2 шкоду, завдану навколишньому при-родному середовищу, внаслідок порушення законодавства про природно - заповідний фонд в розмірі 40грн. на користь держави в особі - одержувача- державного бюджету Бердянського району Запорізької області р/р 33113331700011, банк одержувач ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 34676953, код платежу 24062100.
Стягнути з ОСОБА_2 судові витрати по справі: держмито в сумі 51грн. та ІТЗ в сумі 120грн. на користь держави.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Запорізької області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня оголо-шення рішення суду.
Суддя:ОСОБА_3