Постанова № 20372857, 08.11.2011, Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
08.11.2011
Номер справи
2-а-1864/11
Номер документу
20372857
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-1864/11

П О С Т А Н О В А

іменем України

08 листопада 2011 року суддя Криничанського районного суду Дніпропетровської області Цаберябий Б.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, Центру по нарахуванню і виплати допомоги та здійсненню контролю за правильністю призначення і виплати пенсій, цільових і грошових допомог про визнання дій неправомірними щодо нарахування та виплати щорічної допомоги на оздоровлення, стягнення коштів, затрачених на правову допомогу,-

В С Т А Н О В И В:

          Позивач приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, тому підпадає під дію Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Звернення позивача до суду мотивовано тим, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії і, таким чином, в порядку ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»йому гарантована щорічна одноразова допомога на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних розмірів заробітних плат. Вважає, що, відмовляючи йому у перерахунку допомоги на оздоровлення відповідачі грубо порушили чинне законодавство, тому просить визнати бездіяльність відповідачів не законною, зобов’язати здійснити доплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення починаючи з 2006 року та проводити в подальшому зазначену допомогу в розмірі 5 мінімальних заробітних плат відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», а також стягнути на його користь, витрати понесені на правову допомогу в розмірі 500 гривень (п’ятсот гривень).

          Представник відповідача - ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення, позовні вимоги не визнає і в запереченні посилається на те, що бюджетні призначення на забезпечення соціальних виплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у Державному бюджеті на 2010 рік не передбачено, видатки на зазначені цілі не затверджені у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та у відповідних паспортах бюджетних програм. Тому, зобов’язання щодо проведення відповідних виплат буде здійснюватись у разі включення до Закону України «Про державний бюджет України»на поточний рік вище зазначених бюджетних призначень та доведення до області обсягів фінансування.

          Представник відповідача –Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації позовні вимоги не визнає і в запереченні посилається на довідку Головного ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 16 лютого 2011 року № 7541/0/192-11 згідно якої станом на 01 січня 2011 року реєстраційний рахунок за КПКВ 2501250 «Компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю та допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у Центру по нарахуванню та виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення і виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації відсутній, тобто Центр не призначає, не перераховує та не виплачує щорічну допомогу на оздоровлення.

          З огляду на вищевикладене, Центр не може виступати в якості відповідача по справі, так як правовідносин між позивачем та Центром по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації не вбачається, що свідчить про безпідставність заявлених вимог і обумовлює задоволення позовних вимог по відношенню до належного відповідача –ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації.

          Ухвалою від 19 жовтня 2011 року в справі відкрито скорочене провадження за вимогами в межах строку позовної давності; вимоги в частині визнання бездіяльності відповідача ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації незаконною у вигляді перерахування розміру щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, виплати в розмірі 5 мінімальних заробітних плат за 2006-2009 роки та з 01 січня 2010 року по 27 червня 2010 року включно залишено без розгляду.

          Відповідно до вимог ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

          Суд, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтували свої позиції по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав. Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А № 334960, виданим Дніпропетровською обласною державною адміністрацією. Із довідки № 4639, наданої ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації 20 грудня 2010 року вбачається, що позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської РДА і з 2006 по 2010 роки він отримав щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі по 100 гривень щорічно. Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до положень ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України. Ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції закону, що діяв до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік»від 28 грудня 2007 року, визначає, що одноразова щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС другої категорії, виплачується у розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Виходячи із загальних засад пріоритетності Законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при виплаті допомоги на оздоровлення слід керуватися ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції Закону, яка існувала до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік»від 28 грудня 2007 року, а не постановами КМ України від 26 липня 1996 року за № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та від 20 вересня 2005 року за № 936 “Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на які посилається відповідач, що суперечать іншим нормам законів. Такий висновок суду узгоджується з положеннями ч.4 ст.9 КАС України в тім, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Таким чином, суд приходить до висновку, що грошова щорічна допомога на оздоровлення ОСОБА_1 виплачувалася відповідачем у меншому розмірі, ніж передбачено ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

          Вимоги позивача щодо визнання бездіяльності ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації незаконною у вигляді перерахування розміру щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, виплати в розмірі 5 мінімальних заробітних плат, є правомірними, тому відповідача має бути зобов’язано провести перерахунок та виплату позивачеві недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за шкоду, заподіяну здоров’ю як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії, у відповідності з вимогами, встановленими ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 28 червня 2010 року з урахуванням виплачених сум в межах шестимісячного строку звернення до суду за захистом свого права.

          Позов в частині вимог про стягнення коштів, затрачених на правову допомогу, також підлягає задоволенню. Так, за змістом ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов’язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної допомоги, передбачених Законом України «Про безоплатну правову допомогу» (N 3460-VI від 02 червня 2011 р.) та під дію якого позивач не підпадає.

          Відповідно до ст.94 КАС України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені витрати. Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа. Доказами_____________________ того, що позивач укладав договір про надання правової допомоги з ТОВ «Надія» і що вказане підприємство відповідно до чинного законодавства має право надавати відповідну правову допомогу, а також, що зазначені в позовній заяві кошти були внесені на рахунок вказаного суб’єкта господарської діяльності підтверджується доданими: актом приймання –передачі послуг від 23 листопада 2010 року, рахунком № 0025 від 23 листопада 2010 року та відповідною квитанцією, довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ТОВ «Надія», свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2306/10.

          На підставі вищевикладеного, керуючись ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року, ст.ст.2, 6-11, 71, 99, 100, 158-163 КАС України, суд -

                                                  

П О С Т А Н О В И В:

          Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

          Визнати бездіяльність ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації щодо перерахування розміру щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії та виплати в розмірі 5 мінімальних заробітних плат ОСОБА_1 у відповідності до Закону України „Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” незаконною.

          Зобов’язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області провести ОСОБА_1 перерахунок, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 2 категорії та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі п’яти мінімальних заробітних плат за шкоду, заподіяну здоров’ю, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, 2 категорії, у відповідності з вимогами, встановленими ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 28 червня 2010 року з урахуванням виплачених сум.

          Центр по нарахуванню і виплаті допомог та здійсненню контролю за правильністю призначення та виплати пенсій і цільових грошових допомог Дніпропетровської обласної державної адміністрації від стягнення за даним позовом звільнити.

          

          Постанова підлягає негайному виконанню в межах платежів за один місяць.

Стягнути з ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області р/р 31411537700118, МФО 805012, ОКПО 24232347 на користь ОСОБА_1 500 гривень (п’ятсот гривень), затрачених на правову допомогу.

          Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання її копії.

          

Суддя:ОСОБА_3