Єдиний державний реєстр судових рішень Якимівський районний суд Запорізької області
Справа № 2-754/11
Р І Ш Е Н Н Я
Ім'ям України
"01" грудня 2011 р. Якимівський районний суд Запорізької області
в складі: головуючого –Бойчевої Н.В.
при секретарі –Колєдаєвої Л.І.
розглянув в відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Якимівка цивільну справу
за позовом Держаівної екологічної інспекції Азовського моря
до ОСОБА_1
про відшкодування шкоди
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом про відшкодування шкоди, мотивуючи тим, що 29 січня 2011 року о 13.35 ОСОБА_1 в полезахисній смузі поблизу Молочного лиману, не маючи на те відповідного дозволу, спилив одне дерево акації, із максимальним діаметром стовбура 21,2 см, мінімальним –13,7 см, що є порушенням ст..ст. 66, 67 Лісового кодексу України та ст. ст.. 9,10 Закону України «Про рослинний світ»
Факт порушення природоохоронного законодавства зафіксований держінспектором Державної екологічної інспекції Азовського моря про що, відповідно до ст.. 254 КУпАП, складений протокол про адміністративне правопорушення від 29.01.2011 № 008752 У гр… ОСОБА_1І була вилучена бензопила «Самара», про що складено опис знарядь незаконного добування (заготівлі) природних ресурсів, та залишена правопорушнику на відповідальне зберігання.
31.01.2011 р. держінспектором було винесено постанову за № 36/008752 про притягання гр.. ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у сумі 85 грн. та запропоновано відшкодувати шкоду, заподіяну лісу незаконним вирубуванням дерев до ступення припинення росту, яка розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 р № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу». Розмір шкоди склав 190 грн. Вказана шкода не відшкодована до теперішнього часу.
Згідно постанови ВДВС Якимівського РУЮ про закінчення виконавчого провадження від 13.04.2011 р. адміністративний штраф за вчинене правопорушення гр.. ОСОБА_1 сплачений у примусовому порядку у подвійному розмірі у сумі 170 грн.
Сторони в судове засідання не з’явилися, надавши суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до ст. 197ч.2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Розглянув матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Лісний кодекс України зазначає, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місцерозташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави. Стаття 4 цього Кодексу вказує, що до лісового фонду України, зокрема, належать і захисні насадження лінійного типу, площею не менше ОД гектара. Таким чином, полезахисна смуга поблизу Молочного лиману відноситься до земель лісового фонду.
Стаття 65 Лісового кодексу України зазначає, що використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання. Громадяни мають право в лісах державної та комунальної власності, а також за згодою власника в лісах приватної власності вільно перебувати, безоплатно без видачі спеціального дозволу збирати для власного споживання дикорослі трав'яні рослини, квіти, ягоди, горіхи, гриби тощо. Громадяни під час здійснення загального використання лісових ресурсів зобов'язані виконувати вимоги пожежної безпеки в лісах, користуватися лісовими ресурсами способами і в обсягах, що не завдають шкоди відтворенню цих ресурсів, не погіршують санітарного стану лісів.
У порядку спеціального використання може здійснюватися, зокрема, заготівля деревини та заготівля другорядних лісових матеріалів. Спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно (ст.. 69 Лісового кодексу України).
Гр. ОСОБА_1 при спеціальному використанні лісових ресурсів не мав відповідного дозволу, тобто рубка дерева (акації) була протиправною.
Пунктом 1 ст. 105 Лісового кодексу України, пунктом 3 ст. 40 Закону України «Про рослинний світ»та п. «з»ст.. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено відповідальність за незаконне вирубування та пошкодження дерев і чагарників та самовільне спеціальне використання природних ресурсів.
Стаття 107 Лісового кодексу України зазначає, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України. Розмір шкоди, заподіяної лісу підприємствами, установами, організаціями та громадянами обчислюється відповідно до постанови Кабінету міністрів України від 23 липня 2008 р. № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу».
Внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме незаконного знищення зелених насаджень, гр.. ОСОБА_1 заподіяна шкода, яка розрахована відповідно до додатку 1 до вищевказаної постанови та становить 190 грн. (сто дев'яносто грн..)
У відповідності до вимог ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Пунктом 12 ст. 29 Лісового кодексу України, пунктом «з»ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»та п. п. 12 п.6 Положення про Державну екологічну інспекцію Азовського моря, Державній екологічній інспекції Азовського моря надано право подавати позови про відшкодування шкоди, збитків і втрат, завданих унаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Керуючись ст. ст. 208, 209 ЦПК України, на підставі ст. ст. .20, 68, 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.. 105, 107 Лісового Кодексу України, ст.. ст.. 25, 40 Закону України «Про рослинний світ», ст.ст. 22, 1166 ЦК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов Держаівної екологічної інспекції Азовського моря до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої лісу задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 190.00 грн. шкоди, заподіяної держави внаслідок незаконного знищення зелених насаджень ( р/р 33117331700017, банк одержувач ГУДКУ у Запорізькій області м. Запоріжжя, МФО813015, одержувач –держбюджет Якимівської селищної ради, ЄДРПОУ –34676885, код платежу –24062100).
Стягнути з ОСОБА_1 судовій збір в розмірі 188,20 грн., (отримувач коштів: державний бюджет Якимівського району. Код ЄДРПОУ: 34676885, МФО банка: 813015, Код ЄДРПОУ суду: 37429279. Найменування територіального підрозділу Державної казначейської служби України, доходним рахунком якого користується суд: УДК у Якимівському районі ГУДКУ у Запорізькій області. № доходного рахунку щодо сплати судового збору –31212206700016. Код класифікації доходів бюджету: 22030001. Призначення платежу - пункт І).
На рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Запорізької області протягом 10 дня з моменту оголошення, сторонами в той же термін з моменту отримання копії рішення.
Суддя:ОСОБА_2