Постанова № 20320373, 31.10.2011, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.10.2011
Номер справи
2-а-12360/09/1570
Номер документу
20320373
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 жовтня 2011 р.Справа № 2-а-12360/09/1570 Категорія: 9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бойка А.В.,

суддів: Романішина В.Л.,

Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2010 року по справі за позовом «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0013762301 від 09.12.2008 року,

В С Т А Н О В И В:

04.11.2009 року директор «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю звернувся до суду першої інстанції з позовом до державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси про визнання неправомірним та скасування рішення відповідача № 0013762301 від 09.12.2008 року, яким до «Компанія АСК»у вигляді ТОВ застосовано штрафні (фінансові) санкції за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 15.11.2010 року адміністративний позов «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю задоволено у повному обсязі.

02.12.2010 року державна податкова інспекція у Малиновському районі м. Одеси подала апеляційну скаргу на вказану постанову Одеського окружного адміністративного суду.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В своїй апеляційній скарзі представник державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси посилається на те, що в ході проведення перевірки щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу господарської одиниці, яка належить ТОВ «Компанія АСК»встановлено, що вказаним субєктом господарювання використовувались гральні автомати, які не були переведені у фіскальний режим роботи. Таким чином, на думку апелянта, позивачем було порушено п. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», згідно якого субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані проводити розрахункові операції через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій.

У звязку із зазначеним, на думку державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси, до позивача правомірно застосовано штрафні (фінансові) санкції.

На підставі викладеного в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Одеського окружного адміністративного суду від 15.11.2010 року та прийняття нової, якою відмовити у задоволенні позову «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.

Відповідно до ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 20 листопада 2008 року співробітниками державної податкової адміністрації в Одеській області була проведена перевірка господарської одиниці залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м. Одеса, вул. Колонтаївська, 58 субєкта господарської діяльності «Компанія АСК»ТОВ за дотриманням вказаним субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій.

За результатами вказаної перевірки державною податковою адміністрацією в Одеській області був складений акт № 0909/15/32/23/31094811 від 21.11.2008 року, на підставі якого державною податковою інспекцією в Малиновському районі м. Одеси прийнято рішення № 0013762301 від 09.12.2008 року про застосування до «Компанія АСК»у вигляді ТОВ штрафних (фінансових) санкцій в сумі 4760 грн.

Проведеною перевіркою були виявлено порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме надання послуг в сфері грального бізнесу із застосуванням 14 гральних автоматів, непереведених у фіскальний режим роботи.

Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог «Компанія АСК»у вигляді ТОВ, зважаючи на наступне:

Відповідно до п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»(чинного на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Згідно ст. 2 вказаного Закону реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг). До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.

Згідно зі статтею 11 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій встановлюються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики, Державної податкової адміністрації України та Національного банку України.

Пунктом 6 Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 121 «Про терміни переведення субєктів підприємницької діяльності на облік розрахункових

операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій»встановлено строк переведення субєктів підприємницької діяльності на розрахунки із застосуванням РРО, а саме, при застосуванні гральних автоматів з 31.12.2006 року.

За змістом статті 12 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” на території України дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.07.2008 № 430 "Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій у новій редакції" до Державного реєстру було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів, автоматизації збору, обліку і контролю даних про функціонування залів гральних автоматів.

Таким чином, з моменту включення компютерно-касової системи «Фіскал»до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, тобто з 01.07.2008 року, субєкти підприємницької діяльності повинні використовувати зазначену систему для фіскалізації гральних автоматів.

За застосування при здійсненні розрахункових операцій непереведеного у фіскальний режим роботи, незареєстрованого, неопломбованого або опломбованого з порушенням встановленого порядку реєстратора розрахункових операцій, п. 2 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено застосування до суб'єктів підприємницької діяльності фінансових санкцій у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян .

А відтак використання позивачем для надання гральних послуг на момент проведення перевірки гральних автоматів, які не переведені у фіскальний режим роботи, після включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій компютерно-касової системи “Фіскал”, свідчить про правомірність застосування до товариства штрафу в оспорюваній сумі.

Враховуючи зазначене застосування державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси штрафних (фінансових) санкцій до «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю»є правомірним, тому прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідає чинному законодавству та скасуванню не підлягає.

Оскільки судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 184, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції,

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2010 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог «Компанія АСК»у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Бойко А.В.

Судді: Романішин В.Л.

Яковлєв О.В.