Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2011 р. Справа № 73433/09/9104 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
Головуючого судді Каралюса В.М.,
суддів Носа С.П., Шавеля Р.М.,
при секретарі судового засідання Зубач Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2009 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ФХ сервіс» до Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій,-
В С Т А Н О В И Л А:
В липні 2009 року позивач Товариство з обмеженою відповідальністю «ФХ сервіс» звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області, в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 181/23-8/32641782 від 23.02.2009 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2009 року позовні вимоги задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 181/23-8/32641782 від 23.02.2009 року Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Державна податкова інспекція у Жовківському районі Львівської області подала апеляційну скаргу, в якій, вважаючи постанову незаконною і такою, що прийнята з порушенням норм матеріального права та на підставі висновків суду, які не відповідають обставинам справи, просить таку скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні вимог позивача.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що судом першої інстанції не враховано положення ст. 4 ГК України. Обмеження строків застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки законодавчо не встановлено, а строки застосування адміністративно-господарських санкцій у вигляді штрафу, які застосовуються відповідно до вимог Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 року.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Як безспірно встановлено судом першої інстанції, 17 лютого 2009 року працівниками Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ФХ сервіс» за дотриманням субєктом господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За наслідками проведеної перевірки складено акт (довідку) від 17 лютого 2009 року, згідно якого встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «ФХ сервіс» несвоєчасно оприбутковано готівкові кошти в розмірі 21260,69 грн. (Z-звіт від 20 лютого 2006 року) в книзі обліку розрахункових операцій, а саме, готівка в сумі 2114, 34 грн. (Z-звіт від 20 лютого 2006 року № 1261) та готівка в сумі 19146, 35 грн. (Z-звіт від 20 лютого 2006 року № 1262). Зазначені готівкові кошти відображено 22 лютого 2006 року в книзі обліку розрахункових операцій № 1323001150р/3. В акті перевірки вчинено запис, що інші записи про рух готівкових коштів в книгах обліку розрахункових операцій відсутні.
На підставі зазначеного Акту Державною податковою інспекцією у Жовківському районі Львівської області прийнято оскаржене Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 181/23-8/32641782 від 23.02.2009 року в сумі 106303, 45 грн.
Рішеннями Державної податкової адміністрації у Львівській області та Державної податкової адміністрації України рішення Державної податкової інспекції у Жовківському районі від 23 лютого 2009 року № 181/23-8/32641782 залишене без змін.
Штрафні санкції застосовані на підставі Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року № 436/95 ВР за порушення п. 2.6 Положення Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
Штрафні (фінансові) санкції, встановлені п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки від 12.06.1995 року № 436/95, які застосовуються до суб'єктів господарювання за порушення вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій», за своєю суттю є адміністративно-господарськими, які за визначенням ч. 1 ст. 238 Господарського кодексу України можуть бути застосовані до субєктів господарювання уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності як заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та припинення його наслідків. З огляду на це, такі санкції органами державної податкової служби можуть застосовуватись до субєктів господарювання протягом строків, визначених ст. 250 Господарського кодексу України для застосування адміністративно-господарських санкцій, тобто протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Оскільки порушення вчинене позивачем 22.02.2006 року, а орган державної виявив його 17.02.2009 року, тобто після закінчення строку застосування таких санкцій, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України, то наведене виключає можливість застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним правопорушення правил здійснення господарської діяльності.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо протиправності винесеного відповідачем рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій та підставності заявлених позовних вимог щодо його скасування.
Враховуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова є законною та обґрунтованою, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для скасування оскаржуваної постанови відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовківському районі Львівської області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2009 року у справі №2а-4340/09 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий суддя В.М. Каралюс
суддя С.П. Нос
суддя Р.М. Шавель
Повний текст ухвали виготовлено 21.10.2011 р.