Єдиний державний реєстр судових рішень < Копия >
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
15.09.11Справа №2а-2439/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:
головуючого судді - Водяхіна С.А.;
при секретарі Бойко М.С.,
за участю:
представника позивача - Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя - не зявився, повідомлявся належним чином, надіслав до суду заяву з проханням розглянути справу за відсутністю представника позивача;
відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - у судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, причин неявки або поважності причин суду не повідомив,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовомУправління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. СевастополядоСуб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1про стягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
У серпні 2011 року Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 19 гривень 65 копійок.
Позов обґрунтовано тим, що рішеннями начальника управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя від 16 лютого 2011 року № 80Ф, 81Ф, 82Ф про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовані фінансові санкції у розмірі 0,31 грн. та нарахована пеня у сумі 19,34 грн. Загальна сума боргу склала 19 гривень 65 копійок. Коштів на погашення відповідачем зазначеної заборгованості не надходило.
Представник позивача в судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, надав до суду заяву з проханням розглянути справу за його відсутністю. У заяві зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.
Відповідач в судове засідання не зявився, повідомлявся належним чином, причин неявки або про поважність причин неприбуття суду не повідомив.
Встановивши обставини справи, дослідивши докази, якими обґрунтовуються позовні вимоги, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що фізична особа підприємець ОСОБА_1 є субєктом підприємницької діяльності, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 8 зворот), та зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування в Управлінні Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя з 17 вересня 1999 року (а.с. 5). Відповідач підлягає загальнообовязковому пенсійному страхуванню та є страхувальником.
16 лютого 2011 року начальником Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя на підставі пункту 2 частини девятої статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»були прийняті наступні рішення: № 80Ф про застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 пені за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 25.08.2004 року по 13.12.2004 року у розмірі 18,70 грн.; рішення №81Ф про застосування фінансових санкцій у розмірі 0,31 грн. та нарахування пені у розмірі 0,45 грн. за несвоєчасну сплату страхувальником страхових внесків за період з 20.07.2004 року по 13.12.2004 року (а.с. 6); рішення №82Ф про нарахування пені у розмірі 0,19 грн. за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 11.11.2004 року по 13.12.2004 року. Загальна сума санкцій та пені склала 19 гривень 65 копійок.
Розмір пені та фінансових санкцій підтверджується відповідними розрахунками (а.с.5, 7).
Рішення №80Ф, 81Ф, 82Ф від 16 лютого 2011 року відповідачем не узгоджені, у звязку з поверненням поштової кореспонденції з відміткою поштового відділення звязку «за закінченням терміну зберігання»(а.с.7 зворот).
Відповідно до статті 4 Закону України “Про систему оподаткування” (який діяв у період виникнення спірних правовідносин) платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Стаття 14 цього Закону визначає перелік загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів), до яких, серед інших, належить збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно зі статтею 14 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” (далі Закон) страхувальниками є, зокрема підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, обєднання громадян, профспілки, політичні партії, фізичні особи субєкти підприємницької діяльності та інші особи.
Пунктом 6 частини другої статті 17 Закону визначено, що страхувальник зобовязаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Пунктом 1 частини восьмої Заключних положень Закону встановлено, що до набрання чинності Закону про спрямування частини страхових внесків у накопичувальний фонд, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальники і застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом і в розмірах, передбачених Законом України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»для відповідних платників збору.
Статтею 4 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»та Розділом 4 Інструкції «про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року під № 64/8663(далі Інструкція 21-1), для роботодавців підприємств, установ, організацій встановлено розмір страхових внесків 33,2% суми фактичних витрат на оплату праці працівників і 2% страхових внесків утримуються з доходу найманих робітників вигляді заробітної плати залежно від суми.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків визначено статтею 20 Закону.
Так, відповідно до зазначеної статті Закону та розділу 5 Інструкції № 21-1, страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати. Розмір місячного страхового внеску повинен бути не менше мінімального розміру страхового внеску за кожний місяць, у якому платник мав чистий дохід, на 33,2%. Страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до частини першої статті 106 Закону у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Згідно з частиною другою цієї статті суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. При цьому, протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобовязаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій (частина третя статті 106 Закону).
Згідно з частиною восьмою статті 106 Закону на недоїмку нараховується пеня у розмірі 0,1 відсоток суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Крім того, пунктом 2 частини девятої статті 106 Закону встановлено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу (абзац другий пункту 2 частини девятої статті 106 Закону).
За неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (пункт 5 частини девятої статті 106 Закону).
Відповідно до частини дванадцятої статті 106 Закону нарахування пені, передбаченої частинами девятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.
Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами девятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій (частина тринадцята статті 106 Закону).
У порушення зазначених норм діючого законодавства фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені у загальному розмірі 19 гривень 65 копійок до теперішнього часу не сплачена.
Таким чином, відповідач не виконав свій обовязок щодо сплати збору на обовязкове державне пенсійне страхування у порядку і строки, встановлені відповідними законами.
Відповідно до статті 106 Закону, органи Пенсійного фонду України мають право на звернення до суду з позовами про стягнення недоїмки.
Відповідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З врахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а сума заборгованості у розмірі 19 гривень 65 копійок підлягає стягненню з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі м. Севастополя.
Керуючись статтями 158 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України у Нахімовському районі міста Севастополя (99001, м. Севастополь, вул. Дзігунського, б. 19, ЄДРПОУ 22274979, код платежу 50020400, р/р 256035 в СМВ № 4548 ВАТ «Державний Ощадний банк України», МФО 384027) заборгованість в сумі 19 (девятнадцять) гривень 65 копійок.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядку і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складений 20 вересня 2011 року.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя(підпис) С.А. Водяхін
З оригіналом згідно СуддяС.А. Водяхін