Постанова № 20265006, 27.09.2011, Окружний адміністративний суд міста Севастополя

Дата ухвалення
27.09.2011
Номер справи
2а-2859/11/2770
Номер документу
20265006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

< Копия >

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

ПОСТАНОВА

Іменем України

27.09.11Справа №2а-2859/11/2770 Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі: судді Дудкіної Т.М.; при секретарі Прокопенко О.О.,

за участю представника позивача Бойко І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Севастополі адміністративну справу за позовомДержавної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя доТовариства з обмеженою відповідальністю «Оптимум-Трейд»про стягнення 743,47 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Севастополя звернулась до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптимум-Трейд»про стягнення заборгованості з податку на прибуток підприємств у розмірі 743,47 грн.

Позовні вимоги мотивовані несплатою відповідачем сум штрафних санкцій, визначених податковим повідомленням-рішенням №0006450151/0 від 30.11.2010 та суми пені у розмірі 290,58 грн., нарахованої за фактом несвоєчасної сплати зобовязання у розмірі 905,78 грн. за 1 квартал 2007 року.

У судовому засіданні 27.09.2011 представник позивача заявлені вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні.

Відповідач про дату, час та місце розгляду справи сповіщався відповідно до вимог законодавства за юридичною адресою, проте поштова кореспонденція повернута відділенням звязку з відміткою «за зазначеною адресою не знаходиться», тому суд розглядає справу за відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом установлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптимум-Трейд» зареєстроване Ленінською районною державною адміністрацією у місті Севастополі 06.06.2011 та державну реєстрацію припинення не проводило /а.с.7-9/.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181-III від 21.12.2000 Товариство з обмеженою відповідальністю «Оптимум-Трейд»у період виникнення та існування спірних відносин було платником податків та зборів (обов'язкових платежів) та знаходилось на податковому обліку у Державній податковій інспекції у Ленінському районі м. Севастополя /а.с.10/.

14.05.2007 ТОВ «Оптимум-Трейд»подало до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя декларацію з податку на прибуток підприємства №26280 за 1 квартал 2007 року, у якій самостійно визначило суму податкового зобовязання до сплати у розмірі 911,00 грн. /а.с.13-14/.

У встановлений законом строк сума зобовязання відповідачем сплачена не була й з урахуванням існуючої переплати у розмірі 5,22 грн., сума заборгованості склала 905,78 грн.

28.12.2009 відповідач сплатив суму податкового боргу у розмірі 905,78 грн., у звязку з чим за фактом несвоєчасного погашення йому нараховано пені у розмірі 290,58 грн., відповідно до підпункту а) підпункту 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

26.10.2010 позивачем проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань з податку на прибуток, за результатами якої складений акт від 26.10.2010 №7923/10/151/31430294.

Перевіркою встановлено порушення відповідачем пункту 5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, яке полягає у несвоєчасній сплаті податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 905,78 грн., - по строку сплати 22.05.2007 фактично сплачено 28.12.2009, - із затримкою на 952 календарних дня.

На підставі акта перевірки від 26.10.2010 №7923/10/151/31430294 позивачем стосовно відповідача прийняте податкове повідомлення-рішення № 0006450151/0 від 30.11.2010 про застосування відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” штрафних санкцій з податку на прибуток підприємств у розмірі 452,89 грн. (905,78 грн. Х 50%). Вказане податкове повідомлення-рішення було направлено на адресу платника податків поштою й поштове відправлення повернуто відділенням звязку з відміткою «за закінченням терміну зберігання»/а.с.15/.

З урахуванням вимог Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011, розміщення не врученного податкового повідомлення-рішення на дошці податкових оголошень не передбачено.

На виконання приписів підпунктів 6.2.1, 6.2.3 пункту 6.2 статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” позивачем на адресу відповідача направлено першу податкову вимогу 1/231 від 24.05.2007 на суму 905,78 грн., й поштове відправлення повернуто відділенням звязку з відміткою «за закінченням терміну зберігання», та другу податкову вимогу №2/306 від 24.07.2007 на суму 905,78 грн., й поштове відправлення повернуто відділенням звязку з відміткою «за закінченням терміну зберігання»/а.с.20, 21/.

Вказані податкові вимоги були розміщені на дошці податкових оголошень, про що складені акті: №156/24-0 від 19.06.2007, №249/24-0 від 31.08.2007 /а.с.11/.

Як стверджує позивач, та не спростовано з наданням належних доказів відповідачем, на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем не сплачена й сума заборгованості складає 743,47 грн. (290,58 грн. + 452,89 грн.)

Відповідно до пункту 11 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(що діяв до 01.01.2011), підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України державні податкові інспекції в районах, в містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції подають до судів позови, зокрема про стягнення коштів з платника, який має податковий борг.

Згідно з підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобов'язань забезпечення боргу.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

З огляду на викладене суд визнає позовні вимоги про стягнення заборгованості обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо шляху стягнення із відповідача суми заборгованості перед бюджетом, суд вважає за необхідним зазначити наступне.

Відповідно до пунктів 95.1, 95.3, 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 2 Положення стягнення готівки, яка належить платникові податків, у рахунок погашення його податкового боргу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1244 від 29.12.2010, вилучення готівки у платника податків у рахунок погашення його податкового боргу здійснюється працівниками органу державної податкової служби (далі - працівники) з урахуванням вимог пунктів 95.2 - 95.4 статті 95 Податкового кодексу України. Рішення органу державної податкової служби про погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення готівки приймається за формою згідно з додатком 1.

Таким чином погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків є можливим виключно у разі недостатності коштів, які перебувають у власності платника податків, саме за рішенням податкового органу на підставі рішення суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Позивач доказів недостатності коштів, які перебувають у власності відповідача, для погашення заборгованості суду не надав, з позовними вимогами щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків до суду не звертався.

Окрім того, суд не може підміняти орган державної влади до компетенції якого віднесено здійснення заходів щодо погашення податкового боргу саме шляхом прийняття рішення про погашення усієї суми податкового боргу та відповідно продаж майна платника податків, якім є позивач.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

За таких обставин, належним способом захисту прав позивача є саме стягнення з відповідача заборгованості перед бюджетом з податку на прибуток підприємств у розмірі 743,47 грн.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, якого звільнено від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до пункту 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Постанова складена у повному обсязі 28.09.2011.

Керуючись статями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптимум-Трейд»(99011, м. Севастополь, вул. Генерала Крейзера, 5, кв. 1, ідентифікаційний код 31430294, р/р 2600702670480 у ПАТ «Правекс-Банк», м. Київ, МФО 321983, р/р 26004255101061 у Севастопольській філії ПАТ КБ «Приватбанк», м. Севастополь, МФО 324935, або з будь-якого іншого рахунку, виявленого державним виконавцем під час примусового виконання судового рішення) на користь Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя отримувач Державний бюджет Ленінського району м. Севастополя, р/р 31110009700007, банк отримувача Головне управління Державного казначейства України у місті Севастополі, МФО 824509, код платежу 11021000) заборгованість з податку на прибуток підприємств у розмірі 743,47 грн. (сімсот сорок три грн. 47 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Севастополя шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, з надсиланням копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Т.М. Дудкіна