Постанова № 20263425, 05.09.2011, Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
05.09.2011
Номер справи
2-а-1816/11
Номер документу
20263425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-1816/11

П О С Т А Н О В А

іменем України

05 вересня 2011 року           суддя Криничанського районного суду Дніпропетровської області Цаберябий Б.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.Кринички адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення з порушенням чинного законодавства та зобов’язання здійснити перерахунок та виплату, стягнення коштів, затрачених на правову допомогу,-

В С Т А Н О В И В:

          Позивач приймав участь у ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, тому підпадає під дію Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Звернення позивача до суду мотивовано тим, що він є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС, особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії і, таким чином, в порядку ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»йому гарантована щорічна одноразова допомога на оздоровлення в розмірі 3 мінімальних розмірів заробітних плат, які з 2007 року по 2010 роки відповідач виплачував в розмірі 90 грн. Вважає, що, відмовляючи йому у перерахунку допомоги на оздоровлення відповідач грубо порушив чинне законодавство, тому просить визнати бездіяльність відповідача не законною, зобов’язати здійснити доплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за період з 01 січня 2007 року та проводити в подальшому зазначену допомогу в розмірі 3 мінімальних заробітних плат відповідно до ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», а також стягнути на його користь, витрати понесені на правову допомогу в розмірі 500 гривень (п’ятсот гривень).

          Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення, позовні вимоги не визнає і в запереченні посилається на те, що бюджетні призначення на забезпечення соціальних виплат відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»у Державному бюджеті на 2010 рік не передбачено, видатки на зазначені цілі не затверджені у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та у відповідних паспортах бюджетних програм. Тому, зобов’язання щодо проведення відповідних виплат буде здійснюватись у разі включення до Закону України «Про державний бюджет України»на поточний рік вище зазначених бюджетних призначень та доведення до області обсягів фінансування.

          Ухвалою від 25 серпня 2011 року в справі відкрито скорочене провадження за вимогами в межах строку позовної давності; вимоги в частині визнання бездіяльності відповідача незаконною у вигляді перерахування розміру щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, виплати в розмірі 3 мінімальних заробітних плат за 2007-2011 роки та з 01 січня 2007 року по 22 лютого 2011 року включно залишено без розгляду.

          Відповідно до вимог ч.4 ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

          Суд, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, якими сторони обґрунтували свої позиції по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав. Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС трєтьої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії А № 133806 , виданим Дніпропетровською обласною державною адміністрацією. Із довідки № 2716 , наданої відповідачем 30 серпня 2011 року вбачається, що позивач перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Криничанської РДА і з 2006 по 2010 роки він отримав щорічну допомогу на оздоровлення у розмірі по 90 грн щорічно. Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до положень ст.113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, актами Президента України. Ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції закону, що діяв до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік»від 28 грудня 2007 року, визначає, що одноразова щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС третьої категорії, виплачується у розмірі 3 мінімальних заробітних плат. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати. Виходячи із загальних засад пріоритетності Законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при виплаті допомоги на оздоровлення слід керуватися ст.48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в редакції Закону, яка існувала до внесення змін Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік»від 28 грудня 2007 року, а не постановами КМ України від 26 липня 1996 року за № 836 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та від 20 вересня 2005 року за № 936 “Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на які посилається відповідач, що суперечать іншим нормам законів. Такий висновок суду узгоджується з положеннями ч.4 ст.9 КАС України в тім, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. Таким чином, суд приходить до висновку, що грошова щорічна допомога на оздоровлення ОСОБА_1, з 01 січня 2010 року виплачувалася відповідачем у меншому розмірі, ніж передбачено ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

          Вимоги позивача щодо визнання бездіяльності відповідача незаконною у вигляді перерахування розміру щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, виплати в розмірі 3 мінімальних заробітних плат, є правомірними, тому відповідача має бути зобов’язано провести перерахунок та виплату позивачеві недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення за шкоду, заподіяну здоров’ю як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, у відповідності з вимогами, встановленими ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»з 23 лютого 2011 року з урахуванням виплачених сум в межах шестимісячного строку звернення до суду за захистом свого права.

          Позов в частині вимог про стягнення коштів, затрачених на правову допомогу, також підлягає задоволенню.

          Так, за змістом ч.1 ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов’язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної допомоги, передбачених Законом України «Про безоплатну правову допомогу» (N 3460-VI від 02 червня 2011 р.) та під дію якого позивач не підпадає.

          Відповідно до ст.94 КАС України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені витрати. Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа. Доказами_____________________ того, що позивач укладав договір про надання правової допомоги з ТОВ «Надія» і що вказане підприємство відповідно до чинного законодавства має право надавати відповідну правову допомогу, а також, що зазначені в позовній заяві кошти були внесені на рахунок вказаного суб’єкта господарської діяльності підтверджується доданими: актом приймання –передачі послуг від 11 липня 2011 року, рахунком № 1153 від 11 липня 2011 року та відповідною квитанцією, довідкою № 7508/05 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) ТОВ «Надія», свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2306/10.

          На підставі вищевикладеного, керуючись ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», рішенням Конституційного суду України № 10-рп від 22 травня 2008 року, ст.ст.2, 6-11, 71, 99, 100, 158-163 КАС України, суд -

                                                  

П О С Т А Н О В И В:

          Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

          Визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації щодо перерахування розміру щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії та виплати в розмірі 3 мінімальних заробітних плат ОСОБА_1 у відповідності до Закону України „Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи” незаконною.

          Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Криничанської районної державної адміністрації Дніпропетровської області провести ОСОБА_1 перерахунок, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії та виплатити щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі трьох мінімальних заробітних плат за шкоду, заподіяну здоров’ю, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, 3 категорії, у відповідності з вимогами, встановленими ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” з 23 лютого 2011 року з урахуванням виплачених сум.

          

          Постанова підлягає негайному виконанню в межах платежів за один місяць.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення р/р 31411537700118, МФО 805012, ОКПО 24232347 на користь ОСОБА_1 500 гривень (п’ятсот гривень), затрачених на правову допомогу

          Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня її проголошення або з дня отримання її копії.

Суддя:ОСОБА_2