Постанова № 20262326, 01.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.12.2011
Номер справи
2а-4296/09/2670
Номер документу
20262326
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

01 грудня 2011 року 9:28 № 2а-4296/09/2670

За позовомМіністерство економічного розвитку і торгівлі України

доОСОБА_4

Т-тя особаДержавна податкова адміністрація України

проподовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,

Суддя Смолій І.В.

Секретар с/з Колесник І.Ю.

Представники:

Від Позивача: ОСОБА_2 довіреність № 2405-25/521 від 07.09.11.

Від Відповідача : не з'явився

Від третьої особи: ОСОБА_3 довіреність № 10-6018/2628 від 07.09.11

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 01.12.2011р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Обставини справи:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою, в якій просить подовжити дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності ОСОБА_4.

Ухвалою суду від 13.05.2009року відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду в попередньому судовому засіданні на 16.11.09р.

Ухвалою суду від 02.09.10р. провадження по справі зупинено до 14.03.11р.

Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями від 26.01.11р. дану справу передано на розгляд судді Смолію І.В. у звязку з переведенням судді Степанюка А.Г. до Київського апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою суду від 04.04.11р. було поновлено провадження по справі та призначено її до розгляду у попередньому судовому засіданні на 27.04.11р.

У судове засідання 27.04.11р. не зявився належним чином повідомлений представник відповідача та представник третьої особи. Представником позивача було заявлено усне клопотання про виключення з числа третіх осіб Приватного підприємства “Зерін” у звязку з його ліквідацією.

Ухвалою суду від 27.04.11р. було виключення з числа третіх осіб Приватне підприємство “Зерін”.

Відповідно до ухвали суду від 27.04.11р. зупинялось провадження по справі до 10.11.11р.

В судове засідання 10.11.2011року зявились представники позивача, представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причину неявки суду не повідомив хоча належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.

Ухвалою суду від 10.11.11р. було закінчено підготовче провадження по справі та призначено справу до розгляду по суті на 01.12.11р.

Представник позивача в судовому засіданні 01.12.11р позовні вимоги підтримав в повному обсязі, змін та доповнень до позову не подав, в обґрунтування позовних вимог зіслався на обставини викладені у позовній заяві та письмових поясненнях.

Відповідач, повідомлений про судовий розгляд даної справи, прибуття повноважних представників у судові засідання не забезпечив, про причини суд не повідомив, письмових пояснень з приводу заявленого позову не подав.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

21 листопада 2007 року ДПА України звернулася до позивача із поданням №14519/5/22-6016 про застосування до іноземного субєкта господарювання ОСОБА_4 спеціальних санкцій у звязку з наявністю простроченої заборгованості по здійснених зовнішньоекономічних операціях, оскільки проведеною 06.09.07р. Сквирівською міжрайонною державною податковою інспекцією Київської області невиїзної документальної перевірки ПП «Зерін»встановлено наявність заборгованості в сумі 4,01 тис. доларів США за зовнішньоекономічним контрактом від 19.04.07р. №1904/07.

21 грудня 2007 року позивачем видано наказ “Про застосування спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземного субєкта зовнішньоекономічної діяльності” №102/650, за яким до відповідача, за порушення Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” від 16 квітня 1991 року №959-XII (далі Закон №959-XII) та повязаних з ним законів України (а саме ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23.09.1994р. №185/94-ВР, у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) відповідно до подання ДПА України №14519/5/22-6016 від 21.11.07р., застосовано спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

На час звернення Міністерства економіки України з даним позовом до суду відповідач вимоги контракту не виконав (не поставив товар) і не повернув отримані кошти в сумі 4,01 тис. доларів США.

13.03.08р. позивач звернувся до ДПА України з листом №102-29/281, щодо розгляду питання стосовно доцільності продовження спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ОСОБА_4 наказом Міністерства економіки України від 21.12.07р. за №102/650.

Листом від 11.04.08р. №4458/5/22-6016 ДПА України повідомило позивача, що прострочена ОСОБА_4 дебіторська заборгованість, яка послужила підставою для винесення Міністерством економіки України наказу про застосування спеціальної санкції не погашена, у звязку з чим запропоновано продовжити дію такої.

Зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються обставини спірних правовідносин, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 37 Закону №959-XII передбачено, що за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності може бути застосовано, зокрема, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов'язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки (спеціальна санкція).

Санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті»від 23.09.1994р. №185/94-ВР (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.

Згідно з абзацом 2 пункту 1 статті 8 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 04 грудня 1993 року №509-XII, ДПА України виконує безпосередньо, а також організовує роботу державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, повязану, зокрема, із здійсненням контролю за валютними операціями.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 статті 1 Декрету Кабінету Міністрів України “Про систему валютного регулювання та валютного контролю” від 19 лютого 1993р. №15-93, валютні операції це операції, повязані з використанням валютних цінностей у міжнародному обігу як засобу платежу, з предявленням заборгованостей та інших зобовязань, предметом яких є валютні цінності.

Як встановлено вище, В результаті проведеної перевірки ПП «Зерін»Сквирівською міжрайонною державною податковою інспекцією Київської області встановлено наявність заборгованості в сумі 4,01 тис. доларів США за зовнішньоекономічним контрактом від від 19.04.07р. №1904/07 укладеного з іноземним субєктом господарювання ОСОБА_4 (акут перевірки від 06.09.07р. №245-2301-34161293).

Згідно зі статтею 1 Закону України “Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” від23 вересня 1994 року №185/94-ВР (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі Закон №185), виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного терміну потребує індивідуальної ліцензії Національного банку України.

У законодавчо встановлений 90-денний строк відповідач не сплатив Приватному підприємству «Зарін»валютні кошти в сумі 4010,00 доларів США. Отже, відповідачем було порушено вимоги статті 1 Закону №185.

Відповідно до абзацу 2 підпункту 3.4 пункту 4 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого Наказом Мінекономіки та ДПА України від 09 листопада 2006 року №340/672, зареєстрованого 17 січня 2007 року в Міністерстві юстиції України за №30/13297, на підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущенні порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

Так, подання ДПА України пропозиції щодо подовження дії спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності відповідача (лист від 11.04.08р. №4458/5/22-6016) - обґрунтоване, оскільки є наслідком несплати відповідачем заборгованості.

Згідно з частиною 7 статті 37 Закону №959-XII подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики, на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду (частини 8 статті 37 цього ж Закону).

Відповідно до частини 9 статті 37 Закону №959-XII, у разі прийняття рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Зважаючи на те, що позивачем дотримано встановлену чинним законодавством України процедуру щодо порядку застосування спеціальних санкцій, що підтверджується наявними у справі матеріалами, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для подовження терміну спеціальної санкції.

Також суд враховує наявність порушення відповідачем приписів статті 1 Закону №185.

Законом №959-XII встановлено випадки, за наявності яких юридична особа може виступати у якості відповідача в адміністративній справі.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, у адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Позивач належним чином обґрунтував необхідність задоволення зазначеного позову.

Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, наявні у матеріалах справи докази та пояснення представників позивача та третьої особи, суд вважає, що заявлений адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 11, 69-72, 86, 158-163, 160, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Міністерства економічного розвитку і торгівлі України задовольнити повністю.

2.Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, - застосованої на території України до іноземного субєкта господарської діяльності ОСОБА_4»наказом Мінекономіки від 21.12.2007 № 102/650 до усунення іноземним субєктом господарської діяльності ОСОБА_4»порушення ст.1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, за контрактом № 1904/07 від 19.04.2007 з Приватним підприємством «Зерін».

Постанова набуває законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І.В. Смолій