Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 грудня 2011 року № 2а-16668/11/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків
про скасування рішення № 0007324210 від 01.11.2011 року
за участю представників сторін:
позивача Федько В.М., Насімчук Л.М.,
відповідача Гладун Є.В.,
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено ступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Українське державне підприємство поштового зв'язку "Укрпошта" з позовом про скасування рішення № 0007324210 від 01.11.2011 року до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків.
Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що штрафні санкції було застосовано до позивача поза межами строків застосування штрафних санкцій, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на те, що застосований до позивача штраф не є за своєю природою штрафом, до строків стягнення якого застосовуються строки, встановлені Господарським кодексом України.
Розглянувши подані стороною документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
1 листопада 2011 року Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м.Києві по роботі з великими платниками податків (діла відповідач) винесено оскаржуване рішення № 0007324210, яким, за порушення пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»(далі позивач) застосовано передбачені пунктом 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»штрафні (фінансові) санкцій у розмірі 3740,00 грн.
Підставою для прийняття зазначеного рішення визначено акт перевірки № 399/2665/42/21560045 від 28.10.2011 року. Відповідно до пояснень, наданих відповідачем, даний акт складено Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м.Києва 17.03.2011 року за результатами перевірки відділення поштового звязку Київської міської дирекції Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»( далі по тексту Акт перевірки). При цьому, ДПІ у Шевченківському районі м.Києва присвоєно акту перевірки № 0397/26/59/23/01189979, у відповідача даний акт зареєстровано № 399/2665/42/21560045 від 28.10.2011 року.
Актом перевірки встановлено, що позивачем не було забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків за 10.08.2009р., 05.09.2009р.. 02.02.2010р.,15.07.2009р. по КОРО № 2659015184/2р. та за 02.07.2009р., 08.07.2009р.. 14.07.2009р., 13.08.2009р., 29.08.2009р., 30.10.2009р., 01.12.2009р. по КОРО №2659009040/5р, чим порушено п.9 ст.З Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Суд з правомірністю застосування до позивача штрафних санкцій не погоджується, з огляду на наступне.
Відповідно до пунктів 9,12 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій» від 18.02.2002р. № 199, усі режими роботи реєстратора розрахункових операцій повинні блокуватися, зокрема, у разі перевищення максимальної тривалості зміни. Разом з тим, підсумок розрахунків обчислюється за зміну, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 години. У разі, коли підприємство не здійснює діяльність у конкретні дні, що підтверджується відповідним наказом по підприємству, та реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, то відповідно і фіскальні чеки не друкуються. У робочі дні підприємства реєстратор розрахункових операцій повинен бути у ввімкненому стані, і роздрукування фіскального звітного чека є обовязковим.
Позивачем не заперечувалася обставина несвоєчасного роздрукування чеків.
Проте, позивач стверджував про пропуск строку застосування відповідачем адміністративно господарських санкцій, встановлених статтею 250 ГК України, оскільки встановлене порушення вчинене позивачем протягом 10.08.2009р. - 01.12.2009р., а фінансові санкції застосовані оспорюваним рішенням 01.11.2011р.
Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України, в редакції, яка діяла на момент вчинення порушень та закінчення річного строку, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене, фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, отже, повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України, в редакції, яка діяла на момент вчинення порушень та закінчення річного строку, встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Отже, застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним.
При цьому, суд враховує позицію Вищого адміністративного суду України, викладену в оглядовому листі від 24.10.2008 № 1776/100/13-08 «Про деякі питання практики вирішення спорів у справах за участю органів державної податкової служби».
Судом не приймаються посилання відповідача на чинну редакцію статті 250 Господарського кодексу України, оскільки вказана редакція не має зворотної дії в часі, тому не може застосовуватися до правовідносин, які виникли та припинилися до набрання нею сиди. Оскільки на момент вчинення правопорушення позивачем (10.08.2009р. - 01.12.2009р.), та на момент закінчення річного строку після вчинення (10.08.2010р. - 01.12.2010р.), діяла саме вказана редакція ст.. 250 ГК України, то штрафні санкції були застосовані позивачем з пропуском річного строку.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків від 01.11.2011р. №0007324210.
Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" за рахунок Державного бюджету України
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян