ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
_______________________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" серпня 2008 р.
Справа № 31/50-08-2681
За позовом Одеський міжрайонний природоохоронний прокурор Одеської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Одеській області до ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві” про стягнення 1 164 грн. 35 коп.
Суддя Господарського суду
Одеської області Лєсогоров В.М.
В засіданні приймали участь:
від прокуратури: Іванова –Бажанова Н.В., Білокур О.А.
від позивача: Хрипко М.Ю. (22.07.2008 року була присутня Коваль М.Ф.)
від відповідача: не з`явився
СУТЬ СПОРУ: позивач вимагає стягнення з відповідача 1 164 грн. 35 коп. матеріальної шкоди завданої порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Представники прокуратури позов підтримали.
Представники позивача позов підтримали.
Матеріалами справи встановлено:
Відповідно до акту про порушення природоохоронного законодавства № 14-06/3/045 від 19.06.2007 року який складений позивачем, відповідач в період з 19.06.2005 року по 19.06.2007 року проводив збір води з балансової артезіанської свердловини для госппобутових потреб, без наявності діючого дозволу на спецводокористування. За вказаний період забрано 1100 м.куб. води.
З копії листа відповідача № 45 від 19.06.2007 року убачається, що ним з балансової артезіанської свердловини без наявності діючого дозволу на спецводокористування в період з 19.06.2005 року по 19.06.2007 року забрано 1100 м.куб. води.
Відповідно до розрахунку позивача розмір відшкодування матеріальної шкоди відповідачем складає 1 164 грн. 35 коп.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України - майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до Водного Кодексу України –ст. 44. Водокористувачі зобов'язані: 9) здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Ст. 110. Порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у: 6) недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування. Ст. 111. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ЗУ „Про охорону навколишнього природного середовища” –ст. 68. Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у: з) самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Ст. 69. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Ст. 47. Для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища. Республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі республіканського бюджету Автономної Республіки Крим та відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок: б) частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чиним законодавством. Державний фонд охорони навколишнього природного середовища утворюється за рахунок: г) частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чиним законодавством.
Відповідно до ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” –ст. 7. Установити, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2008 рік у частині доходів є: 41) 65 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності. Ст. 52. Установити, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2008 році є: 20) 35 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів місцевого самоврядування (сільських, селищних, міських) - 10 відсотків, обласних та республіканського Автономної Республіки Крим бюджетів - 25 відсотків, Київського та Севастопольського міських бюджетів - 35 відсотків.
Відповідно до БК України –ст. 50. Податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету зараховуються безпосередньо на єдиний казначейський рахунок Державного бюджету України і не можуть акумулюватися на рахунках органів стягнення. Ст. 78. Податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи місцевого бюджету зараховуються безпосередньо на рахунок відповідного бюджету, відкритий в територіальному органі Державного казначейства України, і не можуть акумулюватися на рахунках органів стягнення.
Відповідно до Методики „Розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації” затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001 року № 290, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.01.2002 року за № 44/6332 - 1.2. Методика встановлює єдиний порядок розрахунків відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог водного законодавства. 1.3. Методика є обов'язковою для використання органами Держводгоспу України, які здійснюють контроль за раціональним використанням, охороною вод та відтворенням водних ресурсів, у порядку, встановленому законодавством України, і може застосовуватися спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство яке регулює спірні правовідносини, суд зробив наступні висновки.
У порушення вказаних норм законодавства відповідач в період з 19.06.2005 року по 19.06.2007 року проводив збір води з балансової артезіанської свердловини для госппобутових потреб, без наявності діючого дозволу на спецводокористування. За вказаний період незаконно забрано 1100 м.куб. води. Сума відшкодування матеріальної шкоди розрахована у відповідності до затвердженої методики та складає 1 164 грн. 35 коп.
На підставі викладеного позов підлягає задоволенню.
З суми 1 164 грн. 35 коп. підлягають стягненню до Державного бюджету України (Державний фонд охорони навколишнього природного середовища) - 756 грн. 83 коп., підлягають стягненню до бюджету Одеської обласної Ради (бюджет Одеської області, місцевий фонд охорони навколишнього природного середовища) - 291 грн. 09 коп., підлягають стягненню до бюджету Авангардської селищної Ради Овідіопольського району Одеської області (місцевий фонд охорони навколишнього природного середовища) - 116 грн. 43 коп.
Судові витрати у справі по держмиту та за ІТЗ судового процесу покладаються на відповідача в зв’язку із задоволенням позову.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві” код 00702897 (Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, вул. Ангарська, 1) на користь Державного бюджету України (Державний фонд охорони навколишнього природного середовища) - 756 грн. 83 коп., на користь місцевого бюджету Одеської обласної Ради (бюджет Одеської області, місцевий фонд охорони навколишнього природного середовища) - 291 грн. 09 коп., на користь місцевого бюджету Авангардської селищної Ради Овідіопольського району Одеської області (місцевий фонд охорони навколишнього природного середовища) - 116 грн. 43 коп.
Стягнути з ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві” код 00702897 (Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, вул. Ангарська, 1) на користь Державного бюджету України –102 грн. по держмиту.
Стягнути з ДП „Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві” код 00702897 (Одеська область, Овідіопольський район, смт. Авангард, вул. Ангарська, 1) на користь Державного бюджету України –118 грн. за ІТЗ судового процесу.
Рішення набуває законної сили з 19.08.2008 р.
Суддя Лєсогоров В. М.