Рішення № 2026123, 10.09.2008, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
10.09.2008
Номер справи
1/112-71
Номер документу
2026123
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

від "10" вересня 2008 р. по справі № 1/112-71

За позовом Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах територіальної громади с. Зміїнець Маяківської сільської ради в особі Маяківської сільської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзахідбудінвест"

про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та приведення її у попередній стан

Суддя Гончар М.М.

Представники сторін:

від позивача: Ярмольський І.П., голова сільради

від відповідача: н/з

В судовому засіданні приймає участь: Скучинський Л.Є., помічник Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора

Суть спору: Волинський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду з позовом в інтересах територіальної громади с. Зміїнець Маяківської сільської ради в особі Маяківської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзахідбудінвест" про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки площею 1,1539 га, яка розташована в с. Зміїнець Луцького району по вул.Шкільній та за власні кошти приведення її у попередній стан.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні позов підтримали.

Відповідач подав суду клопотання від 10.09.2008 року, в якому просив суд розгляд справи відкласти, в зв'язку з тим, що ухвала суду про перенесення розгляду справи на 14-20 год. 10.09.2008 року працівниками Укрпошти вручена секретарю підприємства лише о 15.15 год. 09.09.2008 року за день до процесу.

Прокурор та представник позивача в судовому засіданні проти відкладення розгляду справи заперечували.

Суд розглянув клопотання відповідача і залишив його без задоволення з тих підстав, що на 10.09.2008 року розгляд справи призначено втрете, т. я. позовна заява від 24.06.2008 року надійшла суду 24.06.2008 року, тому суть позовної заяви була відома відповідачу, проте останнім не подані пояснення до цього часу по суті позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Волинською природоохоронною міжрайонною прокуратурою проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при здійсненні господарської діяльності ТзОВ "Укрзахідбудінвест", якою встановлено, що згідно договору купівлі-продажу від 25.10.2006 року ТзОВ "Укрзахідбудінвест" придбало земельну ділянку, площею 1,3713 га по вул. Шкільній с. Зміїнець Маяківської сільської ради Луцького району для будівництва та обслуговування житлового комплексу в с. Зміїнець вул. Шкільна, 2 та отримало державний акт на право власності на вказану земельну ділянку серія ЯГ №545051 від 08.11.06.

Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Волинській області в особі державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель, за участю начальника відділу земельних ресурсів Луцького району в присутності Маяківського сільського голови відповідно до вимог статей 6 і 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" проведена перевірка з питань додержання вимог земельного законодавства щодо використання земельних ділянок Маяківської сільської ради, розташованих по вул. Шкільній в с. Зміїнець.

В результаті перевірки, оформленої актом від 12.02.2007р. встановлено, що візуальним обстеженням земельної ділянки площею 1,5 га виявлено, що дана ділянка загороджена будівельною огорожею, на ній проводяться будівельні роботи: працюють підйомний кран, інша будівельна техніка. На північ від вказаної земельної ділянки площею ~ 1 га, яка обнесена дерев’яними стовпчиками, складено грунт з котловану, що знаходиться поруч і знаходиться в південній частині земельної ділянки. В частині земельної ділянки складені залізобетонні конструкції.

09 листопада 2007р. державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель складено акт обстеження земельної ділянки в с. Зміїнець Луцького району в якому зазначено, що обстеження земельної ділянки проведено, на ряду з іншими підставами у зв’язку із самовільним зайняттям земельної ділянки –площею 1,1539 га. Форма власності державна, земля не надана у власність та користування. Земельна ділянка відноситься до земель запасу с/г призначення. Земельна ділянка площею 1,1539 га обнесена огорожею з ділянкою площею 1,3713 га. На земельній ділянці відсутній ґрунтовий покрив, використовується в будівельних цілях.

16.04.2008р. проведена повторна перевірка дотримання вимог земельного законодавства. В акті від 16.04.2008р. зазначено, що в результаті перевірки встановлено, що по вул. Шкільній в с. Зміїнець Луцького району на зазначеній ділянці площею 1,1539 га, що межує з ділянкою, яка перебуває у власності ТзОВ "Укрзахідбудінвест", на час перевірки будівельні роботи не велись. Проте ділянка обнесена суцільною дерев’яною огорожею, на ділянці викопано котлован, складені будівельні матеріали, що використовувались ТзОВ "Укразахідбудінвес" для будівництва житлового комплексу. На ділянці розташована частина фундаменту недобудованого об’єкту а також побутові тимчасові приміщення.

Рішень сесії Маяківської сільської ради про надання ТзОВ "Укрзахідбудінвест" земельної ділянки площею 1,1539 га не приймалось, що вказує на фактичне використання ТзОВ "Укрзахідбудінвест" земельної ділянки без належних правових підстав та встановлення меж земельної ділянки на місцевості. Факт звільнення ТзОВ "Укрзахідбудінвест" вказаної земельної ділянки не підтвердився.

Факт використання відповідачем земельної ділянки без правовстановлюючих документів підтверджується також висновком Волинської регіональної філії ДП "Центру державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", та кадастровим планом, складеним вказаною установою, поясненнями Маяківського сільського голови Ярмольского І.П., державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель Боярчука В.А., фотозйомкою самовільно зайнятої земельної ділянки встановлено, що рішення про надання земельної ділянки товариству, порушеної будівельними роботами, органами місцевої влади не приймалось, проект відведення земельної ділянки не розроблявся.

Отже, в порушення ст.ст. 66, 124, 125, 206 Земельного кодексу України ТзОВ "Укрзахідбудінвест" використовує під будівництво (викопано котловани, складено будівельні матеріали, встановлено тимчасові побутові приміщення, ділянка обнесена суцільною дерев'яною огорожею) житлового комплексу в с. Зміїнець вул. Шкільна, 2 земельну ділянку площею, 1,1539 га (з них 0,7932 га ріллі) без правовстановлюючих документів на користування земельною ділянкою.

Факт самовільного використання земельної ділянки, площею, 1,1539 га (з них 0,7932 га ріллі) відповідачем, підтверджується рішенням господарського суду Волинської області від 19.03.2008 року у справі №8/3-64 за позовом Волинського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі управління з контролю за використанням та охороною земель у Волинській області до ТзОВ "Укрзахідбудінвест", яким постановлено стягнути із даного суб'єкта господарювання 249588 грн. втрат сільськогосподарського виробництва.

Самовільно зайнята земельна ділянка, площею 1,1539 га (з них 0,7932 га ріллі) належить до земель комунальної власності - є землею загального користування населеного пункту, перебуває у власності територіальної громади села с. Зміїнець Маяківської сільської ради Луцького району.

Зазначені акти обстеження земельної ділянки є належними доказами у справі, оскільки складені посадовими особами управління з контролю за використанням та охороною земель у Волинській області , відповідно до статей 12, 189 Земельного кодексу України та ст. 12 Закону України "Про охорону земель".

Оскільки відповідно до ст. 124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами, то і делегування функцій судів, а також привласнення цих функцій іншими органами чи посадовими особи не допускається. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Тобто згідно норми ч. З ст. 212 Земельного кодексу України повернення самовільно зайнятих ділянок провадиться за рішенням суду. Зазначена правова норма не містить додаткових застережень і не передбачає ніяких попередніх врегулювань спірного питання.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 142 Конституції України право на землю комунальної власності належить територіальним громадам. Таким чином, органи місцевого самоврядування є суб'єктами земельних відносин, здійснюючи регулювання земельних відносин, а також контроль за додержанням земельного законодавства. У таких земельних відносинах вони здійснюють установлені для них функції і повноваження.

Згідно п. 5 ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме та нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що підставами для набуття права на землю є рішення органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

За змістом п. 1 ст. 124 Земельного кодексу України передача земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальної власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України регламентовано, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладання договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, . та державної реєстрації забороняється. Право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державним актом. Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено, що самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду. Поняття "самовільне зайняття земельних ділянок" визначено у ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" як будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.

Щодо посилань скаржника про те, що даний спір належить до адміністративної юрисдикції, суд вважає, що вони не можуть бути прийняті до уваги, як помилкові, оскільки як свідчить правовий аналіз матеріалів справи, спір у даній справі є спором про право користування земельною ділянкою. У даного спору орган місцевого самоврядування (Рада) не здійснює владних управлінських функцій щодо Товариства, тобто спір не має ознак справи адміністративної юрисдикції, встановлених нормами Кодексу адміністративного судочинства України, що виключає його розгляд у адміністративному порядку.

Захист прав громадян та юридичних осіб здійснюється, зокрема, шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав.

На підставі викладеного, позов підлягає задоволенню.

Спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, тому судові витрати по сплаті державного мита в сумі 85 грн. 00 коп. та 118 грн. 00 коп. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу відповідно до ст.49 ГПК України слід віднести на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 13, 124, 142 Конституції України, ст. ст. 16, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 66, 116, 124, 125, 206, 212 Земельного кодексу України, ст.ст. 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ

1.Позов задовольнити.

2.Товариству з обмеженою відповідальністю "Укрзахідбудінвест", м. Луцьк, вул. Конякіна, 10а/84, код 30584361 в строк до 11.10.2008 року звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 1,1539 га, яка розташована в с. Зміїнець Луцького району по вул.Шкільній та за власні кошти привести її у попередній стан.

3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзахідбудінвест", м. Луцьк, вул. Конякіна, 10а/84, код 30584361 (р/р26000300001569 в Луцькій філії АКБ "Форум", МФО 303644) в доход державного бюджету України 85 грн. 00 коп. державного мита.

4.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрзахідбудінвест", м. Луцьк, вул. Конякіна, 10а/84, код 30584361 (р/р26000300001569 в Луцькій філії АКБ "Форум", МФО 303644) 118 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на користь Державного бюджету м. Луцька (р/р3121172597100002 одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, код одержувача 21741605, МФО 803014, КЕКД 22050000.).

Суддя М.М. Гончар