ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
24 листопада 2011 року 11:49 № 2а-13858/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Олійник Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна"
до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м.Києві
проскасування рішення про застосування фінансових санкцій № 262781/32-128/0507 від 22.08.2011 року
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № б/н від 01.07.2010 р.;
від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 2516/10/32-434 від 21.07.2011 р.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна", (далі - Позивач), звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м.Києві, (далі - Відповідач), про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 262781/32-128/0507 від 22.08.2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням вимог законодавства, висновки, викладені в акті перевірки є помилковими та безпідставними.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.10.2011 року відкрито провадження у справі та призначено судовий розгляд справи.
В судовому засіданні представник Позивача позов підтримала і пояснила, що прийняте Відповідачем рішення ґрунтується на помилкових висновках акту перевірки і спростовується доказами.
Представник Відповідача проти позову заперечив, надав письмові заперечення та пояснив, що перевіркою встановлено факт зберігання алкогольних напоїв з метою подальшої реалізації без марок акцизного збору встановленого зразка, в силу чого, вважав, що оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій є правомірним, просив у задоволенні позову відмовити.
Судом оголошувались перерви в судових засіданнях для отримання додаткових доказів по справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна" (ідентифікаційний код 33744608) зареєстровано Печерською районною у м. Києві державною адміністрацією 16.09.2005 р. та отримало Ліцензію № 385848 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями за адресою: м. Київ, вул. Саксаганського/Володимирівська, 53/80 (кафе), термін дії якої з 25.12.2010 р. по 24.12.2011 р.
26.07.2011 р. працівниками Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м.Києві проведено перевірку кафе, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна", за результатами проведення якої, було складено Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 26.07.2011 р., на підставі якого, Відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 22.08.2011 р. № 262781/32-128/0507.
Рішенням Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Києві № № 262781/32-128/0507 від 22.08.2011 р. (далі Рішення), за порушення вимог статті 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, згідно з положеннями абзацу пятнадцятого частини другої статті 17 вказаного Закону застосовано до ТОВ "Шоколадниця-Україна" фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 3200,00 грн.
Не погоджуючись із заначеним Рішенням, Позивач звернувся з позовною заявою до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Оскаржуване рішення прийнято Відповідачем на підставі вище вказаного акту перевірки, яким встановлено знаходження на реалізації алкогольних напоїв, згідно додатку № 1 до вказаного акту перевірки, без марки акцизного збору встановленого зразка.
Представник Позивача висновки акту вважає необгрунтованими, та прийняте на їх підставі Рішення таким, що підлягає скасуванню, пояснила, що ТОВ "Шоколадниця-Україна" придбала алкогольні напої у офіційних постачальників: Товариства з обмеженою відповідальністю «Санте-Алко» та Товариства з обмеженою відповідальністю «Еліт-Трейд» на підставі договрів № 9-к від 10.01.2011 р. та № 227 від 08.04.2010 р., відповідно, і на всіх алкогольних напоях, згідно з додатком № 1, що є невідємною частиною акта перевірки, були наявні марки акцизного збору, проте, в силу того, що кожен з напоїв був відкоркований, марки акцизного збору на них були надірвані.
Згідно з вказаним додатком № 1 актом опису залишків продукції, яка знаходиться у ТОВ "Шоколадниця-Україна" без наявності марок акцизного збору встановленого зразка, у Позивача на реалізації знаходились наступні алкогольні напої:
- Текіла "Olmeco", ємкість - 1,0 л, ціна - 800,00 грн, у кількості - 1 пляшка;
- Лікер "Kahlua", ємкість - 1,0 л, ціна - 700,00 грн, у кількості - 1 пляшка;
- Ром "Havana Club", ємкість - 1,0 л, ціна - 800,00 грн, у кількості - 1 пляшка;
- Коньяк "Арарат 5*", ємкість - 0,7 л, ціна - 600,00 грн, у кількості - 1 пляшка;
- Шампанське "Крим", ємкість - 0,75 л, ціна - 150,00 грн, у кількості - 2 пляшки.
При цьому, згідно акту перевірки зазначені пляшки були залишені на зберіганні у Позивача до вирішення питання по суті.
Судом досліджено, надані представником Позивача договори, укладені між ТОВ "Шоколадниця-Україна" та ТОВ «Санте-Алко» та ТОВ «Еліт-Трейд», відповідні видаткові накладні № ВНк-007370 від 08.07.2011 р. та № ВНк-007754 від 15.07.2011 р., а також відкорковані пляшки з залишками напоїв, а саме: Текіла "Olmeco" (1 пляшка); Лікер "Kahlua" (1 пляшка); Ром "Havana Club" (1 пляшка); Коньяк "Арарат 5*" (1 пляшка); Шампанське "Крим" (2 пляшки), що знаходяться на відповідальному зберіганні у Позивача.
Під час огляду в судовому засіданні відкоркованих пляшкок алкогольних напоїв, судом встановлено, що зазначені пляшки алкогольних напоїв містять залишки акцизних марок, що дають підстави вважати їх пошкодженими (розірваними) при відкритті відповідних пляшок.
Суд приходить до висновку, що надані Позивачем суду для огляду вище зазначені пляшки з алкогольними напоями містять залишки акцизних марок, що підлягають ідентифікації.
Дослідивши матеріали справи, аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд звертає увагу на наступне.
Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19 грудня 1995 року визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Положеннями статті 11 вказаного Закону встановлено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Закон України “Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби” від 15 вересня 1995 року визначає особливості нарахування та сплати акцизного збору, що справляється з виготовлених українськими виробниками та ввезених на територію України алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до норм п. 19 "Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1251 від 27.12.2010 р. (далі - Положення), наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.
Марки для алкогольних напоїв та тютюнових виробів імпортного виробництва мають фіолетовий колір, вітчизняного - зелений. На марку наносятся такі реквізити: для алкогольних напоїв - напис, що складається з початкових літер слів "алкоголь імпортний" ("алкоголь вітчизняний") - "АІ" ("АВ"), двох двозначних чисел (місяць і рік, у якому вироблено марки), розділених скісними лініями, та зазначення суми акцизного податку, сплаченої за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака (п. 5 Положення).
Марки наклеюються на пляшку П- чи Г-подібним способом через горловину (п. 22 Положення).
З огляду на те, що законодавством передбачено, що реалізація алкогольних напоїв, дозволяється тільки за наявності марки акцизного збору встановленого зразка на пляшці або на іншій тарі згідно із законодавством, а марки наклеюються виробниками на кожну пляшку у такий спосіб, щоб вони розривалися під час відкупорювання (розкривання) виробів, дослідивши вказані вище докази, суд констатує наявність розірваних П - подібним способом наклеєних акцизних марок на оглянутих в судовому засіданні відкоркованих пляшках алкогольних напоїв, які за кольором та маркуванням відповідають вимога Положення, що спростовує висновки відповідача щодо порушення позивачем статті 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Суд звертає увагу, що жодною нормою законів України не зобов'язано суб'єктів господарювання, що здійснюють торгівлю алкогольними напоями на розлив, зберігати частини акцизних марок, які відірвалися від пляшок внаслідок їх пошкодження шляхом відкупорювання відповідних пляшок алкогольних напоїв.
Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для прийняття Відповідачем Рішення про застосування штрафних санкцій № 262781/32-128/0507 від 22.08.2011 р., оскільки Позивачем не було допущено порушень вимог ст. 11 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем, як субєктом владних повноважень, не спростовано доводи позивача та не доведено правомірності прийнятого ним рішень про застосування фінансових санкцій.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна" задовольнити повністю.
2. Скасувати Рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в м.Києві про застосування фінансових санкцій від 22.08.2011 р. № 262781/32-128/0507.
3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Шоколадниця-Україна" (ідентифікаційний код юридичної особи 33744608) за рахунок Державного бюджету України
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 24.11.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 29.11.2011 р.
Суддя Ю.Т. Шрамко