Постанова № 20251630, 22.07.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2011
Номер справи
6529/10/2170
Номер документу
20251630
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" липня 2011 р. Справа № 2а-6529/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Горшков В.М.,

при секретарі: Кальченко М.С., за участю: представників позивача - Починок О.М., Колесніка І.В., представників відповідача - Малиш О.М., Коваленко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Херсонського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності

до Військової частини А 1604 <3-я особа >

про стягнення донарахованих і доутриманих страхових внесків, штрафу та пені,

встановив:

Позивач Херсонське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулось до суду із адміністративним позовом до Військової частини А 1604 про стягнення донарахованих і доутриманих страхових внесків, штрафу та пені в сумі 49399,02 грн.

Позивачем до суду було надано заяву про збільшення позовних вимог відповідно до якої позивач просить стягнути з відповідача 57610,86 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Згідно з актом перевірки від 21.07.2010, з питань правильності нарахування, перерахування страхових внесків та законності проведення витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням з тимчасової втрати працездатності за період з 01.01.2009 по 01.07.2010 року, встановлено ряд порушень. а саме неповне нарахування та утримання страхових внесків з фондів оплати праці застрахованих осіб за 2009 рік та І півріччя 2010 року. Відповідно прийнято рішення позивача від 16.08.2010 №707 про зарахування до бюджету Фонду з Військової частини А-1604 платежів та фінансових санкцій в сумі 57610,86 грн.

В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені вимоги, просили позов задовольнити.

Представники відповідача проти позову заперечували, позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволені позовних вимог. Свою позицію обґрунтовували наступним. Згідно з Актом перевірки від 10.12.2007 року відповідачем проведена аналогічна перевірка, та відсутність відрахувань до Фонду з матеріальної допомоги не було порушенням. Тобто на момент перевірки у 2007 році не перерахування внесків до Фонду за нараховану матеріальну допомогу це не було порушенням, а у 2010 році це вже є порушенням, за які нараховують відповідні стягнення та штрафну санкцію. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 р. №502, передбачено обмеження щодо проведення позапланових перевірок суб'єктів господарювання. Відповідач не відноситься до суб'єкта господарювання з високим ступенем ризику. Однак в порушення даної постанови позивачем було проведено перевірку. Відповідно з даною постановою, позивач повинен був винести припис про усунення недоліків протягом 30 днів, а не приймати рішення про застосування штрафних санкції. Тому відповідачем за внески 2008-2010 року з матеріальної допомоги були перераховані на рахунок фонду відповідні суми з посиланням на Постанову КМУ №502.

Відповідно вважають прийняте рішення №707 від 16.08.2010 неправомірним, та безпідставним.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до наступного.

Військову частину А-1604 взято на облік, як юридичну особу, в Херсонській міській виконавчій дирекції обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 25.10.2001 року за № 224.

На підставі наказу директора виконавчої дирекції Херсонського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 13.07.2010 року № 100 - СВ та згідно з дорученням № 629 від 13.07.2010 року, відповідно до п. 2.3. Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (зі змінами), затвердженою Постановою Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001 року № 38 була проведена планова перевірка з питань правильності нарахування, обліку та перерахування до Фонду страхових внесків, призначення та виплати допомоги за рахунок коштів соціального страхування Військової частини А-1604 за період з 01.01.2009 року по 01.07.2010 року.

Виявлені порушення зафіксовані в акті перевірки від 21.07.2010 року, а саме:

- встановлено, що фонд оплати праці, відображений в бухгалтерському обліку не відповідає даним звіту ф4-ФСС з ТВП на суму матеріальної допомоги виданої на оздоровлення застрахованих осіб, що є порушенням статті 1 Закону України від 11.01.2001р. № 2213-ІІІ "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" (зі змінами), якою визначено, що страхові внески нараховуються у відсотках від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні і компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб. Єдиним документом з питань визначення складу, а не бази фонду оплати праці, який прийнято відповідно до Закону України "Про оплату праці" є Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 р. № 5, п.2.3 якої визначено, що до складу інших заохочувальних і компенсаційних виплат належить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім працівникам (на оздоровлення).

Сума заниженого фонду оплати праці по Військовій частині А-1604, яка рахується по бухгалтерському обліку по рахунку 661 "Розрахунки по заробітній платі" та не відображена в звітах Ф4-ФСС з ТВП склала всього 56117,80 грн., в т.ч. за 2009 рік 36556,80 грн. та за І півріччя 2010 року 19561,00 грн., на яку донараховано та доутримано страхові внески.

В результаті сума донарахованих та доутриманих страхових внесків склала 1346,83 грн., а саме:

- донараховані страхові внески 1,4% - 785,65 грн.;

- доутримані страхові внески 1% - 561,18 грн.

Внаслідок неповного нарахування та утримання страхових внесків з фонду оплати праці застрахованих осіб нараховано пеню в сумі 146,23 грн. та в відповідності до абзацу 4 пункту 1 статті 30 Закону України № 2240-ІІІ від 18.01.2001 року №2240-ІІІ "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування у звязку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" (далі Закон № 2240) застосовано штраф в розмірі 100% заниженого фонду оплати праці 56117,80 грн.

Акт від 21.07.2010 року не було підписано представниками Військової частини А-1604, тому направлено 27.07.2010р. відповідачу поштою та було отримано ним 30.07.2010 року, про що свідчить лист Херсонської дирекції Українського державного підприємства поштового звязку "Укрпошта" від 18.08.2010р. №224вих. про вручення поштового відправлення. Вищезазначений акт від 21.07.2010 року відповідачем не оскаржувався.

Згідно з підпунктом 6 пункту 1 статті 28 Закону України № 2240 страховик має право накладати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені цим Законом та іншими актами законодавства.

Керуючись нормами ст.28 Закону України № 2240 позивачем у звязку з виявленими порушеннями відносно Військової частини А-1604 прийнято рішення від 16.08.2010 року № 707 про стягнення сум фінансових санкцій, в т.ч. донарахованих та доутриманих страхових внесків, пені та штрафу за порушення законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування у розмірі 57610,86 грн.

Вказана сума в десятиденний термін від отримання рішення відповідачем підлягала зарахуванню та сплаті до бюджету Фонду. Перший примірник рішення направлено відповідачу, яке було ним отримано 26.08.2010 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення. Вищезазначене рішення № 707 відповідачем не оскаржувалось.

Частиною 3 статті 30 Закону № 2240 передбачено, що своєчасно не сплачені та не відшкодовані страхові кошти відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону і фінансові санкції, передбачені частиною першою цієї статті, стягуються із страхувальника, іншого отримувача коштів Фонду у дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Відповідно до пункту 7 розділу 8 Прикінцевих положень Закону України від 08.07.10р. № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування” на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообовязкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообовязкового страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Заборгованість по сплаті фінансових санкцій у сумі 57610,86 грн. на день судового засідання не сплачена.

Відповідно до ст.71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Відтак беручи до уваги наведене та оцінюючи наявні у справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,

постановив:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Військової частини А-1604 (75024, Херсонська область, Білозерський район, с. Чорнобаївка, р/р35218009000048 в ГУДКУ у Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 08501380) на користь Херсонської міської виконавчої дирекції Херсонського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (73034, м. Херсон, вул. Рєпіна,1, р/р25605177 в ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" м. Херсон, МФО 352093, код ЄДРПОУ 26083147) 57610,86 грн. (п'ятдесят сім тисяч шістсот десять грн. 86 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 04 серпня 2011 р.

Суддя Горшков В.М.

кат. 10.2.2