Постанова № 20240288, 12.10.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.10.2011
Номер справи
2а-1670/7367/11
Номер документу
20240288
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2011 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/7367/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Молодецького Р.І.,

при секретарі Пехоті М. О.,

за участю:

представника позивача - Михайлової О. С.,

відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фонду державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Карлівським районним центром зайнятостідо ОСОБА_2про стягнення незаконно отриманої грошової допомоги, -

В С Т А Н О В И В:

08 вересня 2011 року Фонд державного загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття представленого Карлівським районним центром зайнятостізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2про стягнення незаконно отриманої грошової допомоги в сумі 1 184, 10 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що за результатами проведеної перевірки було встановлено, що громадянка ОСОБА_2 в порушення вимог Закону України “Про зайнятість населення”, Закону України “Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” надала Карлівському районному центру зайнятості неправдиві відомості, оскільки після періоду роботи з 14.06.2010 р. по 08.07.2010 року ОСОБА_2 при зверненні до центру зайнятості мала право на отримання статусу безробітної на 8-й день та на отримання виплати у мінімальному розмірі згідно п.2 ст.23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" як особа , яка протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювала менше 26 календарних тижня. У звязку із цим, за час перебування на обліку в центрі зайнятості відповідач незаконно отримав допомогу по безробіттю в сумі 1 184,10 грн. В добровільному порядку вказану сума відповідачем не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, надав суду письмові пояснення, в яких зазначив, що правомірно звернувся з заявою до позивача про взяття на облік, а також, що ним було надано всі необхідні для цього документи. Відомості про працевлаштування за період з 14.06.2010 року по 08.07.2010 року відповідачем до Карлівського РЦЗ не надавались, оскільки спеціаліст останнього не вимагав їх у відповідача.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

11.11.2009 року ОСОБА_2 звернулася до Карлівського районного центру зайнятості як така, що шукає роботу. У поданій заяві відповідач зазначила, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком, в тому числі на пільгових умовах та на пенсію за вислугу років.

11.11.2009 року ОСОБА_2 було надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю згідно п.1 ст. 23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття” як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття.

Знята з обліку ОСОБА_2 з 10.06.2010 року у зв'язку з письмовою відмовою від послуг служби зайнятості згідно п.1.10 ст. 31 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.

19 липня 2010 року ОСОБА_2 повторно звернулася до Карлівського районного центру зайнятості як така, що шукає роботу.

Згідно п.26 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу та безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №219, оскільки ОСОБА_2 повідомила, що після зняття з обліку 10.06.2010 р. не працевлаштувалася, нею під час звернення за сприянням у працевлаштуванні була подана заява про перереєстрацію її як безробітної (поновлення статусу безробітного) і заповнена нова картка.

Згідно п.6.8 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 р. №307 якщо виплата допомоги по безробіттю припинялась у зв'язку з письмовою відмовою від послуг служби зайнятості тощо, то їй з дня звернення продовжується виплата допомоги по безробіттю, призначена за попередньою реєстрацією.

19.07.2010 року Карлівським районним центром зайнятості відповідачу було поновлено допомогу по безробіттю як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу понад 10 років - 70% середньої заробітної плати (доходу) залежно від тривалості безробіття та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" терміном з 19.07.2010 року по 28.10.2012 року.

За період перебування на обліку в центрі зайнятості ОСОБА_2 отримала допомогу по безробіттю в сумі 1184,10 грн, про що свідчить довідка Карлівського районного центру зайнятості від 02.09.2011 року № 160711592, яка наявна у матеріалах справи.

Відповідно до статті 12 Закону України "Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників

На підставі вказаної норми Закону, Карлівським районним центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами якої складено акт №9 від 06.07.2011 року. Підставою проведення перевірки стали дані звірки з ДПА за 3 квартал 2010 року.

Проведеною перевіркою встановлено, що відповідно до трудового договору від 14.06.2010 року укладеного між приватним підприємцем ОСОБА_3 та громадянкою ОСОБА_2, остання в період з 14.06.2010 року по 08.07.2010 року працювала за цивільно-правовою угодою сезонним працівником у ПП ОСОБА_3

Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу.

Частиною 2 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" встановлено, що особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали менше 26 календарних тижнів, а також особи, які бажають відновити трудову діяльність після тривалої (більше 6 місяців) перерви, та застраховані особи, звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, мають право на допомогу по безробіттю без урахування страхового стажу.

Відповідно до пункту 3 статті 23 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.

Згідно пункту 2 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" допомога по безробіттю особам, зазначеним у частині другій статті 22 цього Закону, визначається у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом

Відповідно до пункту 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Однак, всупереч вказаній нормі Закону, відповідач не повідомив про те, що він в період з 14.06.2010 року по 08.07.2010 року працювала за цивільно-правовою угодою сезонним працівником у ПП ОСОБА_3

Таким чином, ОСОБА_2 допомога по безробіттю були призначені на підставі відомостей, що не відповідають дійсності.

Отже, матеріальне забезпечення по безробіттю в сумі 1184,10 грн. було отримане відповідачем незаконно.

У звязку із виявленим порушенням відповідачем вимог закону, 06.07.2011 року Карлівським районним центром зайнятості було видано наказ №54 про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_2 Даний наказ разом із вимогою про повернення коштів направлявся на адресу відповідача, однак в добровільному порядку вказана сума сплачена не була.

Згідно пункту 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг особі внаслідок умисного невиконання нею обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати її забезпечення та надання соціальних послугу.

Крім того, відповідно до пункту 6.14 Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці України від 20.11.2000 р. № 307, якщо під час одержання допомоги по безробіттю безробітний своєчасно не подав відомості про обставини, що впливають на умови її виплати, з безробітного стягується сума виплаченої допомоги по безробіттю з моменту виникнення цих обставин.

На момент розгляду справи судом заборгованість ОСОБА_2 становить 1184,10 грн.

Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, 39500, АДРЕСА_1) на користь Карлівського районного центру зайнятості ( 39500, Полтавська обл., м. Карлівка, вул. Леніна, 52, р/р № 37178160703202, одержувач Карлівський РЦЗ, Код ЗКПО 22529155 в ГУДК в Полтавській області, МФО 831019), заборгованість в сумі 1 184,10 грн. (одна тисяча сто вісімдесят чотири грн. 10 коп.).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 17 жовтня 2011 року.

СуддяР.І. Молодецький