Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 грудня 2011 року Справа № 2а-11303/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Горпенюк О.А.
при секретарі Марковій О.О.
за участю сторін:
представник позивача:не зявився
представник відповідача:не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до спільного багатопрофільного підприємства «АССОРТИМЕНТ» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 566,48 грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника у банку, -
ВСТАНОВИВ :
05 грудня 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до спільного багатопрофільного підприємства «АССОРТИМЕНТ» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 566,48 грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника у банку.
В позовній заяві позивач зазначив, що спільне багатопрофільне підприємство «АССОРТИМЕНТ» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 08.10.1996 та перебуває на податковому обліку у Алчевській обєднаній державній податковій інспекції.
19 січня 2009 року позивачем винесено податкове повідомлення-рішення №000061600/0, яким до відповідача застосовано штрафну санкцію у розмірі 680 грн. Дане податкове повідомлення-рішення не оскаржувалося. Оскільки у відповідача станом на 19.01.11 існувала переплата з ПДВ у розмірі 113,52 грн., то сума яку мав сплатити відповідач складає 566,48 грн. Так, як відповідач добровільно не сплатив суму штрафних санкцій то вона визнається податковим боргом та підлягає стягненню у судовому порядку.
У звязку з чим Алчевська обєднана державна податкова інспекція просить стягнути з відповідача заборгованість з ПДВ перед бюджетом в сумі 566,48 грн.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
За таких обставин в силу положень ст. ст. 35, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін, за наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності-юридичної особи від 08.10.1996 спільне багатопрофільне підприємство «АССОРТИМЕНТ» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Алчевської міської ради народних депутатів, ідентифікаційний код 24196539 (а.с. 19).
Відповідно до довідки про взяття на облік платника податків від 14 червня 2004 року № 110/281-23 відповідач з 24 жовтня 1996 року перебуває на обліку за № 1242 як платник податків та зборів у Алчевіській обєднаній державній податковій інспекції (а.с. 15).
Згідно свідоцтва №16266087 про реєстрацію платника податку на додану вартість відповідач є платником ПДВ та має індивідуальний номер 241965312065 (а.с. 21).
На момент виникнення податкового боргу спільного багатопрофільного підприємства «АССОРТИМЕНТ» перед державним бюджетом України вступив в закону силу Податковий Кодекс України.
Проте при розгляді адміністративної справи суд вважає за потрібне застосовувати положення Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який був чинним на час виникнення правовідносин між позивачем та відповідачем до 01.01.2011, оскільки саме цей Закон був спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних та фізичних осіб-підприємців перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Згідно з п.1.3. ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» вказаного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту
Пунктом 4.2 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо:
а) платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію;
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п.п.17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Згідно п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»у разі коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом відповідно до статті 4 цього Закону, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).
Підпунктом 5.4.1. п.5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно п.п 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.58.1 ст.58 ПК України у разі коли сума грошового зобовязання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.
Згідно п. 54.3 ст. 54 ПК України контролюючий орган зобовязаний самостійно визначити суму грошових зобовязань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення відємного значення обєкта оподаткування податком на прибуток або відємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:
- платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію;
- дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобовязань, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
- згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобовязань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган;
- рішенням суду, що набрало законної сили, особу визнано винною в ухиленні від сплати податків;
- дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом;
- результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобовязань, визначених платником податків у митних деклараціях.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 ПК України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобовязаний сплатити нараховану суму грошового зобовязання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Згідно п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Відповідно до п.20.1.18 ст.20 Податкового кодексу України Державна податкова інспекція має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податку шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду яке направляється до виконання органами державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
У судовому засіданні встановлено наступне.
15.01.2009 року позивачем проведено перевірку відповідача з питань своєчасності подання податкових декларацій з ПДВ. За результатами перевірки складено акт про перевірку своєчасності надання декларації з податку на додану вартість від 15.01.2009 № 45/160-24196539, у якому встановлено несвоєчасне подання відповідачем податкових декларації з ПДВ за червень, липень, серпень, листопад 2008 року (а.с. 9).
На підставі вказаного акту перевірки позивачем винесено податкове повідомлення-рішення від 19.01.2009 №0000061600/0, яким відповідачу нараховано податкове зобовязання за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 680 грн. (а.с. 10).
Податкове повідомлення-рішення від 19.01.2009 №0000061600/0 отримано 19.01.2009 директором відповідача Каєвським І.В., що підтверджується особистим підписом на корінці податкового повідомлення-рішення (а.с. 10).
У встановлений законодавством десятиденний термін штрафні(фінансові) санкції відповідачем сплачено не було, тому з 29.01.2009 сума штрафних санкцій визнається податковим боргом.
Згідно облікової картки відповідача станом на початок 2009 року у відповідача існувала переплата з податку на додану вартість у розмірі 113,52 грн.(а.с. 8), яку позивачем зараховано у рахунок погашення штрафних (фінансових) санкцій.
Отже, сума податкового боргу відповідача склала 566,48 грн., що підтверджується карткою особового рахунку (а.с. 6-8) та довідкою про суму податкового боргу (а.с. 5).
Підпунктом 6.2.1. п. 6.2. ст.. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно п.п. 6.2.3 п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до ст.. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та з метою погашення податкового боргу позивачем винесено першу податкову вимогу від 04.02.2009 №1/51 (а.с.12) та направлено на адресу відповідача.
Згідно акту №8 від 19.03.2009 року відповідачу не можливо вручити податкову вимогу №1/51, оскільки він за повідомленням пошти «за зазначеною адресою не знаходиться», у звязку з чим зазначена податкову вимогу розташовано на дошці оголошень (а.с. 11).
21 квітня 2009 року позивачем винесено другу податкову вимогу №2/154 (а.с. 14), та направлено на адресу відповідача.
Конверт з вимогою повернуто підприємством Укрпошта з зазначенням причини невручення «за зазначеною адресою не знаходиться»
Відповідно до акту №50 від 20.11.2009 року відповідачу не можливо вручити податкову вимогу №2/154, у звязку з чим зазначена податкову вимогу розташовано на дошці оголошень (а.с. 13).
Згідно п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
За таких обставин перша та друга податкові вимоги вважаються врученими відповідачу.
Податкові вимоги відповідачем у встановленому законом порядку не оскаржені та є чинними на час розгляду даної справи
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Внаслідок того, що спільне багатопрофільне підприємство «АССОРТИМЕНТ» станом на дату розгляду справи у добровільному порядку податковий борг з податку на додану вартість не погашено в повному обсязі, позовні вимоги Алчевської обєднаної державної податкової інспекції до відповідача, вважаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 112, 136, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Алчевської обєднаної державної податкової інспекції в Луганській області до спільного багатопрофільного підприємства «АССОРТИМЕНТ» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 566,48 грн., шляхом стягнення коштів з рахунків платника у банку задовольнити в повному обсязі.
Стягнути кошти спільного багатопрофільного підприємства «АССОРТИМЕНТ» (ідент. код 24196539, 94210, Луганська область, м. Алчевськ, вул. Леніна, буд 30) на суму податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 566,48 (пятсот шістдесят шість гривень 48 коп.) грн. на р/р 31118029700027, код платежу 14010100, одержувач відділення держказначейства у м. Алчевськ, банк ГУДКУ у Луганській області, код 24046768, МФО 804013, з рахунків платника у банках, обслуговуючих платника податку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
<Текст >
< Резолютивна частина >
< Текст >
<Текст >
СуддяО.А. Горпенюк