Постанова № 20224119, 16.12.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.12.2011
Номер справи
2а-10557/11/1270
Номер документу
20224119
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.4

ПОСТАНОВА

Іменем України

16 грудня 2011 року Справа № 2а-10557/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,

за участю

секретаря судового засідання Моркунцової І.І.

та

представників сторін:

від позивача -не прибув

від відповідача - ОСОБА_1 (довіреність від 16.11.2011 реєстр. № 1996)

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську

справу за адміністративним позовом

регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області

до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2

про стягнення фінансових санкцій в розмірі 5000,00 грн.,

ВСТАНОВИВ:

04 листопада 2011 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області до фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 5000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10 серпня 2011 року працівниками регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Луганській області з метою здійснення контролю за дотриманням субєктом господарювання фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 вимог Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та іншого законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів була здійснена перевірка в торговельному обєкті в магазині, розташованому за адресою: м. Луганськ, вул. Побєдоносна, буд. 2-«З», за результатами якої складений акт № 195/321/НОМЕР_1. Перевіркою встановлена роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої.

На підставі акта перевірки від 10 серпня 2011 року № 195/321/НОМЕР_1 регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області у відповідності із абзацом 11 частини 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» прийняте рішення від 19 серпня 2011 року № 1210791220-32 про застосування до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 фінансових санкцій у розмірі 5000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої.

Враховуючи, що сума застосованих фінансових санкцій відповідачем добровільно у визначені законом строки не сплачена, регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області просить стягнути її в судовому порядку.

У судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, клопотанням від 15 грудня 2011 року за № 3544/32-238 регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить розглянути справу без участі їх представника (арк. справи 42).

У судовому засіданні представник відповідача проти стягнення фінансових санкцій заперечував, пославшись на те, що ціни на алкогольні напої не були приведені у відповідність із постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 819 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957», яка набрала чинності 05 серпня 2011 року) внаслідок обєктивних сімейних причин смерть родича та його похорони.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з огляду на таке.

Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України, пункт 1.1 наказу Державної податкової адміністрації України від 10 лютого 2007 року № 71, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 12 лютого 2007 року за № 16/13383.

Органи державної податкової служби відповідно до підпункту 20.1.9 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України мають право проводити контрольні розрахункові операції до початку перевірки платника податків щодо дотримання ним порядку проведення готівкових розрахунків та застосування реєстраторів розрахункових операцій. Товари, які було отримано службовими (посадовими) особами органів державної податкової служби під час проведення контрольної розрахункової операції, підлягають поверненню платнику податків у непошкодженому вигляді. У разі неможливості повернення такого товару відшкодування витрат здійснюється відповідно до законодавства з питань захисту прав споживачів.

Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється органом державної податкової служби щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

У відповідності із частиною 11 статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Згідно з абзацом 13 частини 2 статті 17 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої, у розмірі 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень.

Пунктом 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790, із змінами і доповненнями, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2006 року № 10, встановлено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, серед іншого, є акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства.

Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в Лутугинському районі Луганської області.

10 серпня 2011 року працівниками регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Луганській області з метою здійснення контролю за дотриманням субєктом господарювання - фізичною особою - підприємцем ОСОБА_2 вимог Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) та іншого законодавства з питань зберігання, транспортування та реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів була здійснена фактична перевірка в торговельному обєкті в магазині, розташованому за адресою: м. Луганськ, вул. Побєдоносна, буд. 2-«З», за результатами якої складений акт № 195/321/НОМЕР_1 (арк. справи 8-9).

Перевіркою встановлена реалізація алкогольних напоїв за роздрібними цінами, нижчими від встановлених розмірів мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої вітчизняного виробництва, а саме встановлено продаж вина «Тамянка», тетра-пак, місткістю 1 літр, міцністю 9-12% об., дата розливу 26 липня 2011 року, виробник товариство з обмеженою відповідальністю «Сандора», Миколаївська область, за ціною 14,00 грн. Розрахункова операція проведена через реєстратор розрахункових операцій, проте в розрахунковому документі замість проданого товару зазначено «морожено» (арк. справи 8-9, 12).

Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 819 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957», яка набрала чинності 05 серпня 2011 року) та додатком до неї, яким затверджені розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, мінімальна роздрібна ціна на вина у скляній тарі місткістю 0,7 л та в іншій тарі місткістю 1 л складає 18,00 грн.

Вчинене відповідачем порушення вимог Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного та плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 819 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957», яка набрала чинності 05 серпня 2011 року) підтверджується актом про результати фактичної перевірки з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, від 10 серпня 2011 року № 195/321/НОМЕР_1 з додатками та письмовими поясненнями ОСОБА_1 уповноваженої особи за довіреністю від 04 лютого 2010 року, у присутності якої здійснено перевірку (арк. справи 8-9, 11, 12).

Згідно із Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790, на підставі акта перевірки від 10 серпня 2011 року № 195/321/НОМЕР_1 у відповідності із абзацом 13 частини 2 статті 17 Закону України 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) рішенням регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області від 19 серпня 2011 року № 1210791220-32 за порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 819 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957», яка набрала чинності 05 серпня 2011 року) до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 застосовані фінансові санкції у розмірі 5000,00 грн. за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої (арк. справи 14).

Рішення регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області від 19 серпня 2011 року № 1210791220-32 про застосування фінансових санкцій отримано відповідачем 23 серпня 2011 року, про що свідчить поштове повідомлення про вручення поштового відправлення (арк. справи 15 зворотній бік).

У відповідності із пунктом 13 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790, рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку.

Відповідач рішення регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області від 19 серпня 2011 року № 1210791220-32 про застосування фінансових санкцій ані в адміністративному, ані в судовому порядку не оскаржував.

Згідно із частиною 5 статті 17 Закону України 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

У разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду (пункт 10 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790).

В ході судового розгляду справи судом встановлено, що фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 за квитанцією від 16 листопада 2011 року № 16505081 в рахунок погашення боргу за рішенням регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області про застосування фінансових санкцій від 19 серпня 2011 року № 1210791220-32 сплачено 500,00 грн. (арк. справи 43).

Оскільки відповідач рішення регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області про застосування фінансових санкцій від 19 серпня 2011 року № 1210791220-32 у встановленому законом порядку не оскаржив, внаслідок чого воно на момент розгляду справи є чинним та таким, що підлягає виконанню, і за час судового розгляду справи у добровільному порядку залишок фінансових санкцій у розмірі 4500,00 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають частковому задоволенню.

Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, а також те, що позивач відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 16 грудня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 21 грудня 2011 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 5000,00 грн. задовольнити частково.

Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України на р/р № 31115106700170 в ГУДКУ у Луганській області, одержувач УДК Лутугинського району ГУДКУ у Луганській області, код одержувача 23487074, МФО 804013, код бюджетної класифікації платежу 21081100 фінансові санкції в сумі 4500,00 грн. (чотири тисячі пятсот гривень нуль копійок).

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 21 грудня 2011 року.

СуддяТ.І. Чернявська