Постанова № 20222883, 04.10.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2011
Номер справи
1170/2а-3570/11
Номер документу
20222883
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 жовтня 2011 року Справа № 1170/2а-3570/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - МирошниченкаВ.С.

при секретарі Поцелуйко А.І.

за участю:

представник відповідача- Поповкіної Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Обознівське" до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення та визнання протиправними дії та бездіяльність, зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

СТОВ «Обознівське»звернулось до суду з позовною заявою до Кіровоградської ОДПІ, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 06 вересня 2011 року №0003681510 Кіровоградської ОДПІ про застосування штрафної санкції в сумі 1870,00 грн., визнати протиправними дії та бездіяльність Кіровоградської ОДПІ щодо не надання консультації в письмовій формі на звернення СТОВ «Обознівське» і зобов'язати терміново надати консультацію в письмовій формі відповідно до звернення по питанню необхідності подання звіту з податку на прибуток підприємств.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що штрафна санкція згідно оскаржуваного податкового повідомлення - рішення застосована податковим органом за не подання позивачем звітності з податку на прибуток за 9 місяців 2008року, 2009рік, 2010рік. СТОВ «Обознівське»вважає такі дії податкової інспекції протиправними, оскільки позивачем призупинено свою виробничо - господарську діяльність починаючи з 2004 року і вона не поновлена до цього часу. Тому СТОВ «Обознівське»не надавало до податкових органів декларацію з податку на прибуток підприємств всі ці роки, так як не являлось платником даного податку, що підтверджується листом Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ від 27.01.11р.

СТОВ «Обознівське»з прийняттям Податкового кодексу почало подавати в 2011 році поквартально податкову звітність з податку на прибуток підприємств, так як працівники податкових органів неоднозначно пояснювали, чи потрібно СТОВ «Обознівське»подавати даний звіт чи ні. Для вирішення даного питання відповідно до ст.52 Податкового Кодексу, СТОВ «Обознівське»звернулось з листом від 23.06.2011 року до Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ про надання консультації в письмовій формі по питанню необхідності подання звіту з податку на прибуток підприємств. До цього часу письмової відповіді СТОВ «Обознівське»не отримало. Замість відповіді СТОВ «Обознівське»отримало акт камеральної перевірки від 17.08.2011 року та податкове повідомлення - рішення про застосування до товариства штрафної санкції в сумі 1870,00грн.

Представник позивача в судове засідання не зявився, надіслав суду заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.18).

Представник відповідача в судовому засіданні заперечила проти позову та зазначила, що позовні вимоги безпідставні, та не підлягають задоволенню з наступних підстав. 02.12.2010 р. податковим органом було проведено камеральну перевірку СТОВ «Обознівське» з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2008 року, 11 місяців 2008 року, 2008 рік, 1 квартал 2009 року, 1 півріччя 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 2010 рік, за результатами якої складено акт перевірки від 17.08.2011 року №408/1520/05527410. Перевіркою встановлено порушення СТОВ «Обознівське»п. п. а п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 -III „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ( зі змінами та доповненнями ) ( чинному на момент виникнення правовідносин ) та п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994 р. „Про оподаткування прибутку підприємств" ( також чинному на момент виникнення правовідносин). Суб'єкти господарської діяльності, зобов'язані подавати декларацію з податку на прибуток у строки, визначені законодавством, незалежно від того, проводять чи не проводять вони господарську діяльність. Кіровоградською ОДПІ визначено грошове зобов'язання з податку на прибуток шляхом застосування штрафних санкцій у межах 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Стосовно позовної вимоги СТОВ «Обознівське»щодо зобов'язання Кіровоградської ОДПІ терміново надати консультацію в письмовій формі відповідно до звернення зазначила, що 14.04.2011 р. СТОВ «Обознівське»було надано відповідь в усній формі про необхідність здавати щоквартальну декларацію з податку на прибуток відповідно до Податкового кодексу України, про що є відмітка в журналі реєстрації консультацій, наданих по телефону. Крім того, на письмовий запит від 23.06.2011 р. СТОВ «Обознівське»надано відповідь Кіровоградським відділенням Кіровоградської ОДПІ за вихідним номером № 1610/10/3100 від 28.09.2011 р., в якій йдеться мова про те, що позивач повинен подавати за звітній період податкові декларації щодо кожного окремого податку незалежно чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.

Встановлено, що СТОВ «Обознівське»перебуває на обліку в Кіровоградській ОДПІ та є платником податку на прибуток.

Відповідно до п.п. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-ІІІ від 21.12.2000р., чинним на момент виникнення спірних правовідносин, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Податкові декларації, відповідно до п.п 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону №2181-ІІІ, подаються за базовий податковий (звітний) період.

17.08.2011р. Кіровоградською ОДПІ була проведена камеральна перевірка СТОВ «Обознівське»з питання своєчасності подання податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2008 року, 11 місяців 2008 року, 2008 рік, 1 квартал 2009 року, 1 півріччя 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік, 1 квартал 2010 року, 1 півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 2010 рік.

За результатами складено акт перевірки від 17.08.2011 року №408/1520/05527410, яким встановлено порушення п. п. а п. п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 -III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»( зі змінами та доповненнями ) та п. 16.4 ст. 16 Закону України від 28.12.1994 р. «Про оподаткування прибутку підприємств», а саме відповідачем не було подано наступну звітність:

·Декларацію з податку на прибуток за 9 місяців 2008 року;

·Декларацію з податку на прибуток за 11 місяців 2008 року;

·Декларацію з податку на прибуток за 2008 рік;

·Декларацію з податку на прибуток за І квартал 2009р.;

·Декларацію з податку на прибуток за 1 півріччя 2009 року;

·Декларацію з податку на прибуток за 9 місяців 2009 року;

·Декларацію з податку на прибуток за 2009 рік,;

·Декларацію з податку на прибуток за1 квартал 2010 року;

·Декларацію з податку на прибуток за1 півріччя 2010 року,;

·Декларацію з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року;

·Декларацію з податку на прибуток за 2010р.

Відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п.п.17.1.1 п. 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21.12.2000 № 2181-ІІІ платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку. (17х10х11=2720грн.).

На підставі зазначеного акту позивачем відповідно до п.п. 54.3.1 п.54.3 ст.54 та пункту 102.1 ст.102 Податкового кодексу України було прийняте податкове повідомлення-рішення № 0003681510 від 06.09.2011р. про застосування штрафних санкцій у розмірі 1870 грн. за неподання декларацій з податку на прибуток.

Таким чином, суд не погоджується з доводами позивача з приводу того, що призупинення виробничо - господарської діяльності СТОВ «Обознівське», не отримання прибутку звільняє такого платника податків від обовязку подавати до податкових органів декларацію з податку на прибуток підприємств.

Подання податкової декларації до органів державної податкової служби передбачені п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України, відповідно до якого платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

До набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 р. діяли Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств»№ 334 від 28.12.1994 р. (із змінами і доповненнями) (далі - Закон № 334) та Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№2181-111 від 21.12.2000 р. ( із мінами та доповненнями ) ( далі - Закон № 2181- III ).

Згідно п. 16.4 ст. 16 Закону № 334 платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком.

Згідно п. п. 4.1.4 п. 4. 1 ст. 4 Закону № 2181- III податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний ) період, що дорівнює:

а)календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б)календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового ) кварталу (півріччя); в)календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.1.4 цього пункту, протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г)календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), до 1 квітня року, наступного за звітним. Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном „базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема і календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств. В судовому засіданні згідно пояснень представника відповідача встановлено, що в листі №93/10/1520 Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ від 27.01.2011року адресованого керівнику СТОВ «Обознівське»помилково зазначено, що підприємство не є платником податку на прибуток (а.с.9). Суд, надаючи оцінку бездіяльності Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ щодо не надання консультації в письмовій формі на звернення СТОВ «Обознівське»згідно відповідності нормам законодавства, дійшов висновку про визнання бездіяльності протиправною виходячи з наступного. 23.06.2011 року СТОВ «Обознівське»звернулось з листом до Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ з приводу надання податкової консультації в письмовій формі по питанню необхідності подання звіту з податку на прибуток підприємств. Як встановлено в судовому засіданні, 28.09.2011р. генеральному директору СТОВ «Обознівське»Полянському В.І. надано консультацію на лист №66 від 23.06.2011 року заступником начальника Кіровоградського відділення Кіровоградської ОДПІ Легун П.В.

Відповідно до норм ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” завданням державної податкової служби є саме надання податкових консультації, а згідно п. 4 ст. 8 зазначеного закону, до функцій Державної податкової адміністрації віднесено надання податкових консультацій та організацію виконання цієї роботи органами державної податкової служби.

Згідно п.п. 14.1.172 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України - податковою консультацією є допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган.

Наслідком застосування податкової консультації згідно з п. 53.1 ст. 53 Податкового кодексу України є те, що платника податку не може бути притягнуто до відповідальності, якщо він діяв відповідно до податкової консультації, наданої у письмовій формі, зокрема на підставі того, що у майбутньому така податкова консультація була змінена або скасована.

За правовим статусом податкова консультація є правовим актом індивідуальної дії. Тому Податковим кодексом України передбачено право платника на оскарження податкової консультації до суду.

Відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України, в редакції, яка діяла на час надання податкової консультації відповідачем, за зверненням платників податків контролюючі органи безоплатно надають консультації з питань практичного застосування окремих норм податкового законодавства. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію. За вибором платника податків консультація надається в усній або письмовій формі. Консультації надаються органом державної податкової служби або митним органом, в якому платник податків перебуває на обліку, або вищим органом державної податкової служби або вищим митним органом, якому такий орган адміністративно підпорядкований, а також центральним органом державної податкової служби або спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі митної справи. Контролюючі органи мають право надавати консультації виключно з тих питань, що належать до їх повноважень.

Строки надання консультації Податковим кодексом України на час звернення щодо надання консультації не були врегульовані, проте Законом України від 07.07.2011 року № 3609-VІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих норм Податкового кодексу України»внесено зміни до п. 52.1 ст. 52 ПК України, та визначено, що за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Таким чином, після внесення змін від 07.07.2011 р. в Податковий кодекс України, якими законодавчо вже було врегульовано строки надання консультацій платникам податків, Кіровоградська ОДПІ не дотрималася 30 календарних днів розгляду звернення щодо надання консультації.

Кіровоградська ОДПІ надала податкову консультацію позивачу у письмовій формі після винесення ухвали суду про відкриття провадження у даній справі, більше ніж через три місці після звернення позивача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що податкова консультація, яка надана відповідачем у письмовій формі, надана не своєчасно, з порушенням встановленого законодавством строку.

Стосовно вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача терміново надати консультацію в письмовій формі відповідно до звернення по питанню необхідності подання звіту з податку на прибуток підприємств, суд зазначає, що Кіровоградською ОДПІ вже направлено 29.09.2011р. СТОВ «Обознівське»рекомендованим листом податкову консультацію в письмовому вигляді, що підтверджується фіскальним чеком (а.с.35), а тому, як встановлено в судовому засіданні, на момент розгляду справи у позивача порушене право відновилося .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 51, 86, 94, 122, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції щодо не надання консультації в письмовій формі на звернення Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Обознівське" від 23.06.2011р. у встановлені законодавством строки.

В задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10- денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Постанова у повному обсязі складена 07.10.2011 р.

Суддя-підпис

З оригіналом згідно:

Суддя В.С.Мирошниченко