Постанова № 20219780, 30.11.2011, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.11.2011
Номер справи
2а-0870/9952/11
Номер документу
20219780
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2011 року 16:02 Справа № 2а-0870/9952/11

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Максименко Л.Я.,

при секретарі судового засідання Приймаку Є.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою:Приватного підприємства «Група компаній «ПИЩЕМАШ», м. Мелітополь

до:Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції в Запорізькій області, м. Мелітополь

про:скасування податкового повідомлення-рішення,

за участю представників сторін:

від позивача:Воскобойник В.В. директор, наказ № 1 від 16.05.2002;

ОСОБА_2, довіреність від 26.10.2011

від відповідача:ОСОБА_3, довіреність № 15419 від 06.06.2011

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «Група компаній «ПИЩЕМАШ» звернулось із адміністративним позовом до Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції в Запорізькій області, в якому позивач просить суд скасувати повністю податкове повідомлення-рішення від 20.07.2011 № 0000922301 про сплату 98880 грн. податку на додану вартість та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 24720 грн.

В обґрунтування позову посилається на те, що податкова інспекція безпідставно дійшла висновку про порушення позивачем п. п. 7.2.6 п. 7.2, п. п. 7.4.1, 7.4.5 п. 7.4 ст. 7, п. п. 7.7.1 п. 7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». Вказує, що податкова інспекція в акті перевірки зазначила, що аналізуючи незаконну діяльність ТОВ «Строй-Дизайн» встановлено, що зазначене підприємство здійснювало безтоварні операції з ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ», що надавало останньому можливість безпідставно формувати податковий кредит та не сплачувати до бюджету податок на додану вартість. Вказує, що до таких висновків відповідач дійшов виключно на підставі постанови про призначення позапланової перевірки від 27.05.2011 старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Одеській області майора податкової міліції Колбас С.А. з питань своєчасності, достовірності та повноти сплати податків і зборів по взаємовідносинам з ТОВ «Строй-Дизайн» за період з 01.01.2008 по 31.12.2008, в якій зазначено про порушення кримінальної справи стосовно ОСОБА_5 за ознаками злочину, передбачених ст. ст. 205 ч. 2, 27 ч. 5, ст.212 ч. 3 КК України. Однак, на думку позивача, сам факт існування кримінальної справи без обвинувального вироку суду не доводить наявність умислу в діях посадових осіб ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» на укладання та виконання правочину без мети настання реальних наслідків. В свою чергу стверджує, що позивач придбав у перевіряємому періоді у ТОВ «Строй-Дизайн» матеріали для здійснення основної господарської діяльності, які були оприбутковані на склад підприємства та відображені відповідними бухгалтерськими проводками, на отриманий товар виписані належним чином оформлені податкові накладні, на підставі яких підприємством відображено податковий кредит. Крім того зазначає, що повноваження по визначенню доцільності угод, що укладаються на підприємстві не відносяться до компетенції податкових органів.

17 листопада 2011 ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» подано додаткове обґрунтування позовних вимог (вх. № 45351) в яких посилається на те, що позапланова перевірка підприємства відбулась на підставі постанови від 27.05.2011 старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Одеській області майора податкової міліції Колбас С.А. про призначення перевірки, яка була винесена ним у кримінальній справі стосовно ОСОБА_5 Вказує, що податковим органом, в порушення вимог п. 86.9 ст. 86 Податкового кодексу України, за результатами такої перевірки винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Зазначає, що згідно вимог вказаної норми за результатами такої перевірки не могло прийматися податкове повідомлення-рішення до набрання законної сили відповідним рішенням суду у кримінальній справі.

В судових засіданнях представник позивача підтримав заявлені вимоги з підстав, викладених вище.

Відповідач позов не визнав, у письмових запереченнях від 30.11.2011 посилається на те, що Мелітопольською ОДПІ Запорізької області отримано постанову про призначення позапланової перевірки від 27.05.2011 старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Одеській області майора податкової міліції Колбас С.А. з питань своєчасності, достовірності та повноти сплати податків і зборів по взаємовідносинам з ТОВ «Строй-Дизайн» за період з 01.01.2008 по 31.12.2008. Згідно вказаної постанови, в ході досудового слідства встановлено, що у серпні 2007 року в м. Одесі ОСОБА_5 на пропозицію ОСОБА_6, за грошову винагороду, не маючи наміру займатися підприємницькою діяльністю, дав згоду зареєструвати на своє імя ТОВ «Строй-Дизайн» та підписав заздалегідь підготовлені невстановленими особами документи для проведення подальшої державної реєстрації вказаного підприємства. Будучи допитаним у якості обвинуваченого директор ТОВ «Строй-Дизайн» ОСОБА_5 показав, що фактично фінансово-господарську діяльність ТОВ «Строй-Дизайн» не здійснював, первинні бухгалтерські документи не підписував, угоди з підприємствами контрагентами не укладав, поточним рахунком підприємства не керував та не розпоряджався. Вказує, що аналізуючи незаконну діяльність ТОВ «Строй-Дизайн» встановлено, що зазначене підприємство здійснювало безтоварні операції з ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» та надавало останньому можливість безпідставно формувати податковий кредит і валові витрати та не сплачувати до бюджету податок на прибуток та податок на додану вартість. Відповідно до висновку судово-економічної експертизи по матеріалам кримінальної справи № 21200900043 від 14.02.2011 № 4 ТОВ «Строй-Дизайн» не могло поставляти, придбавати товари, надавати послуги та інше. Вказує, що вищезазначене дає підстави стверджувати про те, що вся діяльність ТОВ «Строй-Дизайн» не була господарською, а всі документи, складені від його імені не відповідають дійсності та не мають юридичної сили. З огляду на викладене, податковий орган дійшов висновку про те, що у ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» відсутні обєкти, які підпадають під визначення статей 5, 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість». На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав заперечення з підстав, викладених вище.

В судовому засіданні 30.11.2011 оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив:

На підставі направлення від 30.06.2011 № 934 та наказу № 1954 від 25.06.2011, згідно п. п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та відповідно до постанови про призначення позапланової документальної перевірки від 27.05.2011 старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Одеській області майора податкової міліції Колбас С.А. проведена позапланова виїзна перевірка ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» з питань своєчасності, достовірності та повноти сплати податків і зборів по взаємовідносинам з ТОВ «Строй-Дизайн» за період з 01.01.2008 по 31.12.2008, за результатами якої складено акт № 966/23/31993589 від 05.07.2011.

Перевіркою встановлено порушення ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» вимог, зокрема, п. п. 7.2.6 п. 7.2, п. п. 7.4.1, п. п. 7.4.5 п. 7.4, п. п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» внаслідок чого встановлено заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету у сумі 98880,00 грн., в т.ч. за липень 2008 у сумі 83958,00 грн. та за травень 2009 року у сумі 14922,00 грн.

20 липня 2011 року на підставі акту перевірки № 966/23/31993589 від 05.07.2011 Мелітопольською ОДПІ Запорізької області прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000922301, яким ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» визначено податкове зобовязання з податку на додану вартість в сумі 123600,00 грн., в т.ч. 98880,00 грн. за основним платежем та 24720,00грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» до ДПА у Запорізькій області та ДПА України, яка рішенням про результати розгляду повторної скарги № 3923/6/10-2115 від 20.10.2011 залишила скаргу без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення без змін.

Не погоджуючись із податковим повідомленням-рішенням від 20.07.2011 № 0000922301 ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» звернулось до суду.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю виходячи з наступного.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (далі ПК України), органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно з п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом (абз. 3 п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України).

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування обєкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка (абз. 4 п. п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України).

Згідно з п. п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Пунктом 86.1 ст. 86 ПК України передбачено, що результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Як вбачається із вступної частини акту перевірки № 966/23/31993589 від 05.07.2011 позапланова виїзна перевірка ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» призначена податковим органом на підставі п. п. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України та відповідно до постанови про призначення позапланової документальної перевірки від 27.05.2011 старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Одеській області майора податкової міліції Колбас С.А., тобто у звязку із отриманням постанови слідчого, винесену ним відповідно до закону у кримінальних справах.

За загальним правилом визначеним п. 86.8 ст. 86 ПК України, податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.

Однак, п. 86.9 ст. 86 ПК України встановлені особливості оформлення результатів податкових перевірок у разі, якщо такі перевірки призначені відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність. Так, відповідно до вказаної норми, у разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.

Слід зазначити, що ані норма пункту 86.9 статті 86, ані норма підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 ПК України не конкретизують коло осіб, щодо яких може бути призначено документальну позапланову перевірку за наявності відповідної постанови компетентної особи, винесеної в порядку кримінально-процесуального законодавства. Отже, відповідну документальну перевірку за постановою слідчого, прокурора, органу дізнання чи суду може бути проведено щодо будь-яких осіб, зокрема і контрагентів.

Положення п. 86.9 ст. 86 ПК України кореспондують із положеннями п. 58.4 ст. 58 ПК України, якою передбачено, що у разі коли судом за результатами розгляду кримінальної справи про злочини, предметом якої є податки, збори, винесено обвинувальний вирок, що набрав законної сили, або винесено рішення про закриття кримінальної справи за нереабілітуючими підставами, відповідний контролюючий орган зобов'язаний визначити податкові зобов'язання платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, та прийняти податкове повідомлення-рішення про нарахування платнику таких податкових зобов'язань і застосування стосовно нього штрафних (фінансових) санкцій у розмірах, визначених цим Кодексом.

Складання та надсилання платнику податків податкового повідомлення-рішення за податковими зобов'язаннями платника податків за податками та зборами, несплата податкових зобов'язань за якими встановлена рішенням суду, забороняється до набрання законної сили рішенням суду у справі або винесення постанови про закриття такої кримінальної справи за нереабілітуючими підставами.

Отже, якщо грошове зобовязання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду.

В акті перевірки ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» № 966/23/31993589 від 05.07.2011 (арк. 9) говориться про те, що в провадженні СВ ПМ ДПА у Одеській області розслідується кримінальна справа, порушена стосовно ОСОБА_5 за ознаками злочинів, передбачених ст. ст. 205 ч. 2, 27 ч. 5, ст. 212 ч. 3 КК України. Доказів набрання законної сили рішенням суду по вказаній кримінальній справі на час прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення, відповідачем не надано.

Таким чином податкове повідомлення рішення від 20.07.2011 № 0000922301 є таким, що прийняте податковим органом передчасно, а отже підлягає скасуванню.

Також суд зазначає, що виходячи з аналізу п. 58.4 ст. 58, п. 86.9 ст. 86 ПК України, правовий аналіз висновків акту перевірки, на стадії до ухвалення судового рішення у кримінальній справі, в межах якої проведена перевірка позивача, виходить за межі компетенції адміністративного суду.

Відтак, суд не дає правову оцінку твердженням позивача про невідповідність дійсним обставинам справи висновків податкового органу щодо порушення ПП «Група компаній «ПИЩЕМАШ» вимог п. п. 7.2.6 п. 7.2, п. п. 7.4.1, п. п. 7.4.5 п. 7.4, п. п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» у взаємовідносинах з ТОВ «Строй-Дизайн».

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1)на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2)з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3)обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4)безсторонньо (неупереджено);

5)добросовісно;

6)розсудливо;

7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9)з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з п. 1 ч.2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Враховуючи, що податкове повідомлення-рішення від 20.07.2011 № 0000922301 прийняте за результатами перевірки, яка призначена за постановою слідчого, що суперечить приписам пункту 86.9 статті 86 Податкового кодексу України, яким передбачені особливості оформлення результатів перевірок призначених відповідно до кримінально-процесуального закону, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення - скасуванню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи вищезазначене, та керуючись ст.ст. 2, 4, 7 12, 14, 86, 158 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Приватного підприємства «Група компаній «ПИЩЕМАШ» до Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції в Запорізькій області про скасування податкового повідомлення-рішення, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Мелітопольської обєднаної державної податкової інспекції в Запорізькій області від 20.07.2011 № 0000922301 яким Приватному підприємству «Група компаній «ПИЩЕМАШ» збільшено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість на загальну суму 123600,00 грн., в тому числі 98880,00 грн. за основним платежем та 24720,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства «Група компаній «ПИЩЕМАШ» 3,40 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) Л.Я. Максименко