Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 грудня 2011 р. справа № 2а/0570/22007/2011
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардейської дивізії, 17
Донецькій окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучко В.М., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції до закритого акціонерного товариства «Вестастрой» про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 10901,28 грн. та пені в сумі 687,83 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Артемівська об’єднана державна податкова інспекція (далі – Артемівська ОДПІ, позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до закритого акціонерного товариства «Вестастрой» (далі – ЗАТ «Вестрастрой», відповідач) про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 10901,28 грн. та пені в сумі 687,83 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у сумі 10901,28 грн. та пені в сумі 687,83 грн., яка виникла у зв’язку з несплатою самостійно нарахованих податкових зобов’язань за станом на 02.03.2011 року, 30.03.2011 року та 07.11.2011 року згідно податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік від 25.01.2011 року № 755. Приймаючи до уваги факт несплати ТОВ «Вестрастрой» суми заборгованості у строк, встановлений чинним законодавством України, позивач просить стягнути наведені суми у судовому порядку.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вестрастрой» зареєстровано як юридична особа виконавчим комітетом Краматорської міської ради Донецької області 30.07.1998 року № 1270120 0000 000370. Як основний платник податків ТОВ «Вестрастрой» на податковому обліку перебуває в ДПІ у м. Краматорську з 11.08.1998 року № 334/10, як платник окремих податків, зокрема, платник орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності - в Артемівській ОДПІ, про що свідчить повідомлення про включення платника до категорії платників окремих податків (за формою 16-ОПП) від 29.07.2011 року № 305/10/29-014-1. Ідентифікаційний код юридичної особи 30073921, місцезнаходження за даними Єдиного державного реєстру (ЄДР): 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Вознесенського, буд. 25.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач самостійно визначив свої податкові зобов’язання з податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (далі – орендна плата за землю) на підставі поданої до Артемівської ОДПІ податкової декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 25.01.2011 року № 755, згідно якої податкове зобов’язання з орендної плати за землю становить 116274,79 грн. на 2011 рік (по 9 689,57 грн. щомісяця за період січень-листопад 2011 року та 9 9689,52 грн. – у грудні 2011 року). У відповідності до облікової картки з зазначеного податку, відповідач має заборгованість з орендної плати за землю за 2011 рік у загальному розмірі 11589,11 грн., яка складається з несплаченого грошового зобов’язання станом на 02.03.2011 року в сумі 9689,57 грн., станом на 30.03.2011 року в сумі 1211,71 грн. та пені в сумі 687,83 грн.
Про факт існування у відповідача безперервної заборгованості перед бюджетом з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності свідчать документи, що є в матеріалах справи. Так, з метою погашення такої заборгованості Артемівською ОДПІ приймалися заходи, передбачені нормами Закону України № 2181-ІІІ (чинного на момент встановлення порушень), а саме, боржнику надсилалися перша та друга податкові вимоги – від 01.12.2009 року № 1/172 та від 11.01.2010 року № 2/8 відповідно.
В матеріалах справи, відсутні докази щодо оскарження відповідачем податкових вимог.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статті 16 Податкового кодексу України визначені зобов’язання платників податків, один з яких зобов’язує, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до статті 31 Податкового кодексу України (ПКУ) строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою. Строк сплати податку та збору обчислюється роками, кварталами, місяцями, декадами, тижнями, днями або вказівкою на подію, що повинна настати або відбутися. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.
Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним; плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Об'єктом плати за землю є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, землекористувач, у тому числі орендар (ст. 5 цього ж Закону).
Приписами Податкового кодексу України встановлений порядок обчислення плати за землю, строк плати за землю, відповідальність за порушення вимог цього кодексу.
Так, відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПКУ платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Пунктом 287.3 статті 287 ПКУ, яким встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Дана норма кореспондується з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Плата за землю зараховується до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю (п. 290.1 ст. 290 ПКУ).
Пунктом 309.2 статті 309 ПКУ встановлено, що платники податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність подання податкових декларацій та сплати сум податку.
Податковим кодексом України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання ( пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
Отже, узгоджена сума грошового зобов’язання самостійно визначеного відповідачем та не сплачена в установлені строки є податковим боргом.
Приписами Податкового кодексу України встановлені обов’язки платників податків, такі як, виконання законних вимог контролюючих органів щодо усунення виявлених порушень законів.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Беручи до уваги те, що суму заборгованості з податку з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 11589,11 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується обліковою карткою відповідача за даним платежем, доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 162, 183-2 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Артемівської об’єднаної державної податкової інспекції до закритого акціонерного товариства «Вестастрой» про стягнення заборгованості з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності в сумі 10901,28 грн. та пені в сумі 687,83 грн. – задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих закрите акціонерне товариство «Вестастрой» (ідентифікаційний код юридичної особи 30073921, місцезнаходження за даними Єдиного державного реєстру (ЄДР): 84301, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Вознесенського, буд. 25) заборгованість з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у загальній сумі 11589,11 грн. (одинадцять тисяч п’ятсот вісімдесят дев’ять грн. 11 коп.), а саме: згідно з податковою декларацією за 2011 рік від 25.01.2011 року № 755 у розмірі 10901,28 грн. (десять тисяч дев’ятсот одна грн. 28 коп.) та пеню у розмірі 687,83 грн. (шістсот вісімдесят сім грн. 83 коп.).
Постанову виготовлено у нарадчій кімнаті 13 грудня 2011 року.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.