ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
01 грудня 2011 р. Справа №2а-13274/11/0170/10 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді - Кудряшової А.М.,
при секретарі судового засідання - Левченко Д.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Білогірського районного управління юстиції АР Крим
доБілогірської районної організації Української спілки Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів)
про ліквідацію громадської організації,
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Білогірське районне управління юстиції АР Крим - звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Білогірської районної організації Української спілки Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян - Білогірської районної організації Української спілки Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів), яка зареєстрована Білогірським районним управлінням юстиції АР Крим 25.10.2001 року, свідоцтво про реєстрацію обєднання громадян № 44, юридична адреса організації: АР Крим, м. Білогірськ, вул. Луначарського, буд. 23.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що Білогірська районна організація Української спілки Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів) в порушення вимог ст.ст. 13, 15, 24, 25, 26 Закону України "Про обєднання громадян" і ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", не знаходиться за юридичною адресою, не реєструє змін до Статуту, не проводить засідання та переобрання статутних органів та не звітує до контролюючих органів, що шкодить інтересам держави.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 28 жовтня 2011 року відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та справу призначено до розгляду, про що сторони повідомлені належним чином та завчасно.
Від позивача 30.11.2011 року надійшло клопотання про розгляд справи за відсутністю його представника (а.с. 46), в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі, просить адміністративний позов задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 44-45), у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, заперечень на адміністративний позов та заяв щодо неможливості розгляду справи за відсутністю його представника до суду не надав. Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши письмові докази, надані позивачем, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про обєднання громадян" від 16.06.1992 року і постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140 "Про затвердження Положення про порядок легалізації обєднань громадян", на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. А якщо органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій, то відповідно до п. 5 ч. 2 ст.17 КАС України Білогірське районне управління юстиції в Автономній Республіці Крим має право звертатися з позовами до адміністративного суду.
Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України "Про обєднання громадян" визначено, що обєднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) обєднання громадян згідно зі ст. 14 Закону України "Про обєднання громадян" є обовязковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність обєднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації обєднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно органами Міністерства юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач 25.10.2001 року зареєстрований Білогірським районним управлінням юстиції АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію обєднання громадян № 44 (а.с. 20).
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України "Про обєднання громадян", органи, що проводять легалізацію обєднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень Статуту.
Головним спеціалістом Білогірського районного управління юстиції АР Крим Біджаковою В.В. 18.10.2010 року було проведено перевірку статутної діяльності організації, в ході якої було встановлено, що остання за адресою, вказаною у статутних документах, не знаходиться, про що був складений відповідний акт (а.с. 23).
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про обєднання громадян", інформація стосовно місцезнаходження організації є невідємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 даного Закону, зміни та доповнення до статуту підлягають обовязковій реєстрації.
Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обовязковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що відповідач значиться в ЄДРПОУ за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, вул. Луначарського, буд. 23, проте відповідачем документи на реєстрацію змін до Статуту у звязку зі зміною місцезнаходження Громадської організації до органу реєстрації не надавались.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України "Про обєднання громадян" та статті 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в частині обовязкової реєстрації змін у статутних документах.
З моменту реєстрації обєднання, до Білогірського районного управління юстиції документи про саморозпуск Громадської організації не надавались.
За такі порушення обєднання громадян несуть відповідальність, яка передбачена ст. 28 Закону "Про обєднання громадян", у тому числі у виді попередження і примусового розпуску (ліквідації).
Згідно зі ст. 29 Закону України "Про обєднання громадян", якщо обєднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обовязкове застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.
Начальником Білогірського районного управління юстиції АР Крим були винесені попередження № 01/5-11/09 від 12.01.2011 року (а.с. 25-26) та № 01/5-11/224 від 11.04.2011 року (а.с. 27-28) членам правління Білогірської районної організації Української спілки Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів), в яких вимагалось надати пояснення про діяльність організації. Проте інформації про здійснення статутної діяльності організацією надано не було.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", громадська організація є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством, яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Але, відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про обєднання громадян", обєднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Крім того, відповідно до даних Державної податкової інспекції в Білогірському районі АР Крим, Білогірська районна організація Української спілки Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів) не значиться на податковому обліку (а.с. 36).
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не знаходиться за юридичною адресою, не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обовязкових платежах, не вносить платежі в порядку і в розмірах, передбачених законодавством, тобто порушує ст.ст. 24, 26 Закону України "Про обєднання громадян" і завдає шкоду інтересам держави, що виявляється у неможливості держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Представник громадської організації до суду не з'явився та не надав суду доказів виконання попередження Білогірського районного управління юстиції та усунення порушень законодавства.
Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України "Про обєднання громадян", примусовий розпуск (ліквідація) обєднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.
Громадська організація після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, у звязку з чим суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України "Про обєднання громадян", про примусовий розпуск (ліквідацію) обєднання громадян, реєструючий орган протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив судовий збір, згідно до квитанції № 74 від 12 жовтня 2011 року у розмірі 3,40 гривень, тому, відповідно до ст.94 КАС України, суд вважає за необхідне повернути з Державного бюджету України на користь Білогірського районного управління юстиції АР Крим сплачений судовий збір у розмірі 3,40 гривень.
Під час судового засідання, яке відбулось 01 грудня 2011 року оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАС України постанову складено 05 грудня 2011 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Примусово розпустити (ліквідувати) Білогірську районну організацію Української спілки Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів), (адреса: АР Крим, м. Білогірськ, вул. Луначарського, буд. 23).
3. Копію постанови в день набрання нею законної сили направити державному реєстратору за місцем реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення щодо припинення підприємницької діяльності юридичної особи.
4. Зобовязати Білогірське районне управління юстиції АР Крим протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити про ліквідацію Білогірської районної організації Української спілки Афганістану (воїнів - інтернаціоналістів) у засобах масової інформації.
5. Повернути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку)) на користь Білогірського районного управління юстиції АР Крим (97600, АР Крим, м. Білогірськ, площа Червоного Жовтня, буд. 1) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 (три) гривні 40 копійок.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кудряшова А.М.