Постанова № 20198401, 14.11.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
14.11.2011
Номер справи
2а-5776/08/0170/3
Номер документу
20198401
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 листопада 2011 р. Справа №2а-5776/08/0170/3 (09:30) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Дочірнього підприємства Національна акціонерна компанія "Надра України" "Кримгеологія"

до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим

про визнання рішення недійсним.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився.

Суть справи:

До Окружного адміністративного суду АР Крим надійшла позовна заява Дочірнього підприємства Національна акціонерна компанія «Надра України» «Кримгеологія» до Управління Пенсійного фонду України в м. Євпаторія АР Крим про визнання рішення недійсним.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 29.10.2008 року відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 21.01.10 р. провадження у справі № 2а-5776/08/8 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням Господарського суду АР Крим від 10.04.08 р. у справі № 2-13/1726-2008А, яка знаходилась в провадженні Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 13.04.11 р. справу № 2а-5776/08/8 прийнято до провадження суддею Латиніним Ю.А., справі привласнено номер № 2а-5776/08/6.

20.09.11 р. ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим справу прийнято до провадження судді Окружного адміністративного суду АР Крим Шкляр Т.О., справі привласнено номер № 2а-5776/08/0170/3.

Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 20.09.11 р. провадження у справі поновлено, справу призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на підстави, викладені в позовній заяві, основні з яких такі, що не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання або неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань стосовно сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у період дії мораторію на задоволення вимог кредиторів.

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що на час винесення оскаржуваного рішення не було відомо про порушення справи про банкрутство проти позивача.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи на адресу суду не надав.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи або пояснень поважності причин відсутності у судовому засіданні на адресу суду не надіслав.

Враховуючи вищезазначені обставини, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі доказів.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Кримгеологія" (ЄДРПОУ 01432055) зареєстровано 23.08.2001 р. Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим за адресою місцезнаходження: 95007, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Беспалова, буд. 47, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 432101 (а.с.80).

14.11.2001 р. Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим зареєстровано структурний підрозділ Євпаторійська комплексна газорозвідувальна експедиція ДП НАК "Надра України" "Кримгеологія" за адресою: 97420, АР Крим, м. Євпаторія, вул. 51 Армії, буд. 4 (а.с.111).

29.12.2007 р. УПФУ в м. Євпаторія АР Крим на адресу Євпаторійської комплексної газорозвідувальної експедиції ДП НАК "Надра України" "Кримгеологія" винесено рішення № 1098 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страховиком страхових внесків на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 134970,09 грн. за період з 20.04.2007 р. по 19.12.2007 р. (а.с.27).

Рішенням Господарського суду АР Крим у справі № 2-13/1726-2008А за позовом УПФУ в м. Євпаторії АР Крим до Державного геологічного підприємства "Кримгелогія" в особі Євпаторійської комплексної нафтогазорозвідувальної експедиції ДП НАК "Надра України" "Кримгеологія" стягнуто з останнього 634918,46 грн. (а.с.25).

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 22.12.2008 р. було внесено виправлення до мотивувальної частини постанови Господарського суду АР Крим від 10.04.2008 р., не змінюючи постанови по суті, а саме вказано у тексті постанови, що "зобов'язання по сплаті страхових внесків за листопад 2007 року було узгоджено у сумі 104175,18 грн., оплата за рахунок погашення боргу не здійснювалась. Недоїмка складає 104175,18 грн. Крім того, у відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 від 09.07.2003 р. до відповідача були застосовані фінансові санкції у розмірі 134970,09 грн. Оплата в рахунок погашення заборгованості не здійснювалась, недоїмка складає 134970,09 грн. (а.с.112).

Згідно частини 3 статті 6 КАС України суб’єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі, на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Відповідно до пунктів 1, 3, 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, основними завданнями якого є, зокрема, керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, забезпечення збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, інших коштів відповідно до законодавства та здійснення контролю за їх сплатою; забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення і законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів; застосовування фінансових санкцій, передбачених законом.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.05.2002 р. за № 442/6730, (далі - Положення про Управління Фонду) управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах є органами Фонду, підвідомчими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему органів Фонду.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2.2 Положення про Управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, останнє, відповідно до покладених на нього завдань, забезпечує додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами актів законодавства про пенсійне забезпечення.

Отже, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду.

Таким чином, Управління Пенсійного фонду в м. Євпаторія АР Крим, реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами, виступає як суб’єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

З зазначених підстав дана справа є справою адміністративної юрисдикції та має розглядатись в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року всі відносини, які виникають між суб’єктами системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

Ст. 17 ч. 2 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин встановлений обов’язок страхувальника подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону України № 1058 страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Згідно ч. 3 ст. 18 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування.

Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати, про що зазначено в ч.6 ст. 18 Закону України № 1058.

Згідно Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 в редакції на час виникнення спірних правовідносин, якавизначає процедуру добровільної участі осіб у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме п.п.5.3.3 п. 5.3 ст. 5, страхові внески платниками, визначеними підпунктом 2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції, сплачуються до 1 квітня року, наступного за звітним, на підставі даних річної податкової декларації.

Частиною 2 статті 106 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин визначено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у встановлені законом строки, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків, тобто недоїмкою, строк давності щодо стягнення якої не застосовується.

Відповідно до ч.ч. 4 ст. 106 Закону України № 1058 в редакції на час виникнення спірних правовідносин стягнення недоїмки здійснюється в першу чергу і має пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями та стягненнями (крім зобов'язань щодо виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та витрат, пов'язаних з виконанням судових рішень із стягнення недоїмки). Це правило також застосовується в разі стягнення недоїмки за рахунок майна страхувальника, у тому числі майна, що перебуває в податковій заставі, а також у разі стягнення недоїмки із страхувальника, щодо якого порушено справу про банкрутство.

Відповідно до ч. 4 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" № 2343 від 14.05.1992 р. в редакції на час виникнення спірних правовідносин мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;

- не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інші види загальнообов'язкового державного соціального страхування,податків і зборів (обов'язкових платежів).

З матеріалів справи вбачається, що Ухвалою Господарського суду АР Крим від 21.12.2007 р. порушено справу про банкрутство ДП "НАК "Надра України" "Кримгеологія".

Оскаржуване рішення УПФУ в м. Євпаторія АР Крим № 1098 про застосування фінансових санкцій до позивача прийнято відповідачем 29.12.2007 р. за період з 20.04.2007 р. по 19.12.2007 р., тобто на заборгованість, яка виникла до введення мораторію.

Отже оскаржуване рішення УПФУ в м. Євпаторія АР Крим № 1098 від 29.12.2007 р. прийнято згідно з вимогами чинного на час прийняття законодавства.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Постанова складена у повному обсязі 14.11.11 р.

Керуючись ст.ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя                                         Шкляр Т.О.