ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
22 серпня 2011 р. (14:35) Справа №2а-9714/11/0170/7 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Ківа А.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу ,
за позовом Джанкойської об'єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
до фізичної особа-підприємця ОСОБА_1
про стягнення заборгованості в сумі 9441,89 грн.,
за участю представників:
від позивача не зявився;
від відповідача не зявився;
Обставини справи: Джанкойська державна податкова інспекція АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим про стягнення з фізичної особи підприємця ОСОБА_1(далі відповідач) заборгованості в сумі 9441,89 грн., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачем несвоєчасно провадиться сплата орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2008 2011 р.р.
Позивач у судове засідання, яке відбулось 22.08.2011 року, явку свого представника не забезпечив, але надіслав клопотання (вх. № 30612/н від 22.08.2011р.) про розгляд справи у відсутність представника Джанкойської ОДПІ за наявними у справі матеріалами.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час, дату та місце його проведення був повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, враховуючі клопотання позивача, приймаючи до уваги ненадання відповідачем клопотання про відкладення розгляду справи або про неможливість її розгляду за відсутності представника відповідача, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 11.08.2003 року зареєстрований Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як фізична особа - підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію, та був платником податків та зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” (в редакції, яка діяла на момент виникнення у відповідача заборгованості).
Згідно зі статтею 4 Закону України “Про систему оподаткування” (в редакції, яка діяла на момент виникнення у відповідача заборгованості) платниками податків і зборів (обовязкових платежів) були юридичні особи, на яких відповідно до Законів України був покладений обовязок сплачувати податки і збори.
Пунктом 4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(в редакції, яка діяла на момент виникнення у відповідача заборгованості) було встановлено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку вказує у податковій декларації.
Згідно з пунктом 5.3.1 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків був зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації.
Статтею 9 Закону України “Про систему оподаткування” було встановлено, що платники податків були зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку були передбачені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону (що діяв на момент виникнення у відповідача заборгованості) використання землі в Україні є платним. Плата за землю здійснюється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок.
Статтею 15 даного нормативно-правового акту передбачалось, що власники землі і землекористувачі платять земельний податок з дня виникнення права власності чи права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 13 Закону підставою для нарахування земельного податку були дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислювали суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подавали відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняло від обов'язку подання щомісячних декларацій Платник податків мав право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняло його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Між Рощинською сільською радою АР Крим та відповідачем 23.06.2001 року укладений договір оренди земельної ділянки для комерційного використання, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
Відповідачем до Джанкойської державної податкової інспекції АР Крим подано податкові декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 39470 від 30.03.2011р. за 2008 рік на загальну суму 1493,05 грн., № 29802 від 30.03.2011р. за 2009 рік на загальну суму 3295,56 грн., № 27239 за 2010 рік на загальну суму 3489,96 грн. (а.с. 9, 11, 13).
У звязку з несплатою відповідачем в порядку та строки визначені податковим законодавством орендної плати за землю за 2008р., 2009р., 2010р. за ним виникла заборгованість в загальній сумі 8278,57 грн., у звязку з чим позивач звернувся до суду про стягнення такої заборгованості.
Крім того, позивач також просить стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом в сумі 1163,32 грн. за січень квітень 2011р.
Відповідачем до Джанкойської державної податкової інспекції АР Крим 30.03.2011 року подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 72430 на загальну суму 3489,96 грн., у якій відповідачем самостійно узгоджено щомісячний платіж у сумі 290,83 грн.
На час розгляду справи набрав чинності Податковий кодекс України, п.п. 14.1.175. п. 14.1. ст. 14 якого податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 14.1.175. статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання;
Таким чином, грошове зобовязання платника податку становиться податковим боргом з моменту його узгодження у порядку, визначеному Податковим кодексом.
Згідно з п.п. 59.1, 59.3, 59.4 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
У звязку з несплатою відповідачем узгодженої суми грошового зобовязання за в установлені законодавством строки, позивачем 19.04.2011 року направлено відповідачу податкову вимогу № 912 на суму 8860,22 грн., яка отримана останнім 24.05.2011р. (а.с. 20).
Таким чином, станом на день розгляду справи за відповідачем числиться узгоджена податкова заборгованість в загальній сумі 9441,89 грн., у тому числі орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2008-2010 р.р. у сумі 8278,57 грн. та за січень квітень 2011р. у сумі 1163,32 грн.
Згідно статті 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” одним із завдань органів податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обовязкових платежів).
Згідно з п.п. 20.1.18 п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати податкового боргу в сумі 9441,89 грн., суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь місцевого бюджету Джанкойського району Рощинської селищної ради АР Крим (на р/р 33210815700107, банк отримувача ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ОКПО 34740824, код платежу 13050500) податковий борг з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в розмірі 9441,89 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Маргарітов М.В.