ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
| "24" червня 2008 р. | Справа № 18/115 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді ТимошевськоїВ.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу №18/115 за позовом: Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості, м. Кіровоград до відповідача:Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Кіровоград про стягнення 2430,00 грн.
За участю: секретаря судового засіданні Горлової М.С. представників сторін: від позивача - Юрченко В.В., довіреність № 01-1382 від 06.06.2008 р. від відповідача - участі не брали.
Час прийняття постанови: 15 год. 20 хв.
Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості подано адміністративний позов про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 виплаченої одноразової допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності в розмірі 2 430 грн. В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Відповідач у судове засідання не з'явився, письмові заперечення проти позову та докази на їх підтвердження до суду не надав, хоча належним чином сповіщений про дату, час і місце судового засідання, що підтверджується повідомленням органу поштового зв”язку № 3200237 від 02.0.2008 р. ( а.с. 17). Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні в них та досліджені в судовому засіданні докази, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про зайнятість населення" державна служба зайнятості створена для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України. Державна служба зайнятості складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення. До повноважень Державної служби зайнятості згідно статті 19 вказаного Закону віднесено реєстрацію безробітних і надання їм у межах своєї компетенції допомоги, в т. ч. грошової. Згідно частини 2 статті 19 Закону Державна служба зайнятості має право, зокрема, в установленому законодавством порядку подавати громадянам допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу по безробіттю, припиняти і відкладати їх виплати. За приписами частини 7 статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" допомога по безробіттю може виплачуватися одноразово для організації підприємницької діяльності безробітними, які не можуть бути працевлаштовані у зв'язку з відсутністю на ринку праці підходящої роботи. Ця допомога виплачується особам, яким виповнилося 18 років, за їх бажанням. Відповідно до частини 5 статті 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", одноразова виплата допомоги по безробіттю для організації безробітним підприємницької діяльності здійснюється у розмірі допомоги по безробіттю, нарахованої відповідно до цієї статті, у розрахунку на рік. Механізм призначення, виплати допомоги по безробіттю, у т.ч. одноразової для організації безробітним підприємницької діяльності, визначається відповідним Порядком, що затверджений наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307. Згідно пункту 1.3. вказаного Порядку допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи. Виплата одноразової допомоги по безробіттю здійснюється за рішенням директора центру зайнятості на підставі висновку комісії з питань одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності щодо здатності безробітного до підприємницької діяльності (п. 7.3. Порядку). Виплачується одноразова допомога через установи банків в установленому порядку за умови подання безробітним копії свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця ( п. 7.5. Порядку). Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 зареєструвався в Кіровоградському міськрайонному центрі зайнятості та отримав статус безробітного з 13.01.2006 р. ( а.с. 7, 10). Відповідно до заяви фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 від 17.04.2006 року та наказу директора Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості №64 від 19.04.2006 року відповідачу здійснено виплату допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності в сумі 2 430 грн. (а.с. 6, 8). З наказом про здійснення виплати відповідач ознайомлений під розпис. Здійснення виплати підтверджується відомістю виплат за видами забезпечення № 506 (36) від 03.05.2006р. та платіжним дорученням №842 від 15.05.2006р. (а.с.25-26). На виконання наказу Міністерства праці та соціальної політики України та Державної податкової адміністрації України від 21.11.2006 року №426/699 “Про затвердження Порядку обміну інформацією стосовно фізичних осіб-підприємців, яким виплачена допомога по безробіттю одноразово для організації безробітним підприємницької діяльності” між Кіровоградським міськрайонним центром зайнятості та Державною податковою інспекцією у місті Кіровограді здійснено обмін інформацією щодо фізичних осіб - підприємців, яким виплачена вказана допомога . З наданої Державною податковою інспекцією у м. Кіровограді відповіді №4966/10/17-20 від 02.03.2007 року вбачається, що фізична особа - підприємець ОСОБА_1 не подавав до органу державної податкової служби передбачені законом звіти, які підтверджують здійснення підприємницької діяльності протягом шести календарних місяців з дня отримання коштів та не сплачувала протягом шести календарних місяців з дня отримання коштів єдиний (фіксований) податок (а.с. 27-28). Неподання відповідачем в зазначений період звітності підтверджується також повідомленою на запит суду інформацією Державної податкової інспекції від 18.06.2008 р. ( а.с. 22). Відповідно до Порядку повернення у 2006 році коштів, виплачених як допомога по безробіттю одноразово для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2006 року №511 (далі - Порядок), неподання юридичною особою та фізичною особою-підприємцем до органу державної податкової служби передбаченої законодавством звітності, що підтверджує факт провадження підприємницької діяльності, або несплата протягом шести календарних місяців з дня отримання коштів єдиного (фіксованого) податку є підставою для розгляду комісією питання про повернення коштів. Згідно положень частини 2 вказаного Порядку, рішення про повернення коштів приймає директор центру зайнятості - керівник робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття на підставі висновку комісії з питань одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності, що утворена відповідно до Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності. Згідно протоколу засідання комісії з питань надання роботодавцю дотації для працевлаштування безробітних та одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності № 42 о від 12.04.2007 року та відповідно до пункту 3 Порядку директором Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості прийнято наказ №58 від 17.04.2007 року, відповідно до якого вирішено вжити заходів по поверненню коштів в сумі 2 430 грн., виплачених ОСОБА_1 як допомога по безробіттю для організації підприємницької діяльності (а.с. 12,29-30). Про засідання комісії відповідач повідомлявся листом № 05-711 від 05.04.2007р. (а.с. 9, 31-32), однак участі у засіданні не приймав. Наказ про повернення коштів направлено відповідачу листом 18.04.2007 р. ( а.с. 33), проте кошти відповідач не повернув. За вимогами абзацу третього частини третьої статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" якщо застрахована особа не здійснювала підприємницьку діяльність протягом шести календарних місяців з дня отримання допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності (за винятком обставин, що унеможливлюють провадження підприємницької діяльності), виплачена сума коштів вважається використаною нею не за призначенням та підлягає поверненню в порядку, установленому спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики за погодженням з правлінням Фонду. В силу вимог статті 39 даного Закону спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Відповідачем на вимогу суду не подано належних доказів на підтвердження подання до органу державної податкової служби передбачених законом звітів, які підтверджують здійснення підприємницької діяльності, сплати протягом шести календарних місяців з дня отримання коштів єдиного (фіксованого) податку, а також доказів повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю, в сумі 2 430 грн. За вказаних обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі. У відповідності до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб"єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Керуючись ст. 71, ч. 4 ст. 94, ст.ст. 160, 161, 162, 163, ч. 2 ст. 186, ч.ч. 1-4 ст. 254, ст. 258, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, відомості про рахунки відсутні, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Кіровоградського міськрайонного центру зайнятості (25022, м. Кіровоград. вул. Маланюка, 15, р/р 37171303901003 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 22218952) - 2 430 грн. виплаченої одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності. Після набрання постановою законної сили за заявою стягувача видати виконавчий лист. Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив судове рішення.
|