Постанова № 20122093, 08.09.2011, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
08.09.2011
Номер справи
2-а-10123/11
Номер документу
20122093
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-10123-2011

                                        

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2011 року Слов"янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого судді –Руденко Л.М.

при секретарі           - Бондаренко О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Слов"янська цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, -

ВСТАНОВИВ:

          14.06.2011 р. до Слов"янського міськрайнного суду звернулася з позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Слов’янську про перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком, посилаючись на те, що вона з 22 квітня 2009 року перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Слов’янську. Після призначення їй пенсії за віком вона продовжувала працювати на посаді головного бухгалтера ТОВ “Діалог-Ліберті” м. Слов’янськ, у зв’язку з чим увідповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’виникло право на перерахунок пенсії.

Згідно з ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, що особам, які після призначення пенсії продовжували працювати і відпрацювали не менше 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Незалежно від перерв у роботі, проводиться перерахунок пенсії. При цьому за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені у ч. 1 ст. 40 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на 1 застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній рік, для визначення розміру заробітної плати (доходу) враховується наявна середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки за місяці попереднього року з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

З огляду на викладене та враховуючи, що з 01.04.2011 року в неї виникло право на перерахунок пенсії за стажем роботи та із заробітної плати, вона 11.05.2011 року надіслала на адресу відповідача письмове звернення, в якому посилаючись на норми чинного законодавства України, просила останнього здійснити перерахунок її пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати саме за 2010 рік.

Однак 26.05.2011 року вона отримала листа відповідача від 25.05.2011 року за вих. № 533/К-01-01-03, в якому останній, посилаючись на спільний лист Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного Фонду України від 11 березня 2009 року № 20/0/18-09/039, № 4096/02-01, зазначив, що зміни. Які були внесені до ст. 40 та ст. 42 Закону України № 1058- ІV, в частині визначення вищевказаного показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсії, були визнані неконституційними. В зв’язку з цим до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій відповідно до пункту 3 пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 ’’Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення’’проводиться з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2008 рік, тобто 1573,99 грн.

Вважає відмову відповідача у проведені перерахунку призначеної їй пенсії за віком, виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, неправомірною з таких міркувань.

Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативно-правовими актами, при вирішенні питання про перерахунок призначеної їй пенсії за віком відповідач має керуватися безпосередньо приписами ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, зокрема ст.ст. 27, 40, 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’, а не постановою КМУ від 28 травня 2008 року № 530 ’’Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення’’. Враховуючи наведене, особам, які в 2011 році набули право на перерахунок пенсії відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону, такий перерахунок має бути здійснений з заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 статті 40 цього Закону, з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників. Зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік, який складає 1982,63 грн.

Просить суд:

-          визнати дії відповідача, щодо відмови їй в перерахунку пенсії з 01.04.2011 року з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік, - неправомірними;

-          зобов’язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії з 01.04.2011 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за 2010 рік (1982 грн. 63 коп.) та виплатити їй різницю між перерахованою та виплаченою пенсіями;

-          судові витрати в справі покласти на відповідача.

Позивач у судовому засіданні не була присутня, але надала до суду заяву, в якій просила розглянути справу без її участі, підтримує свої позовні вимоги, та просила суд їх задовольнити.

Відповідач у судовому засіданні не був присутній, але надав до суду заперечення, в якому не визнає позовні вимоги та вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у відділі пенсійного забезпечення управління ПФУ в м. Слов’янську Донецької області. На виконання заяви позивача управлінням здійснено перерахунок пенсії з використанням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні за 2007 рік з 01.04.2011 року.

Відповідно до ст.. 45 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 09.07.2003 р. № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, проводиться в такі строки:

У разі виникнення права на підвищення пенсії –з першого числа місяця. В якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

ОСОБА_1 звернулася з заявою про перерахунок пенсії 05.04.2011 року, тому, згідно ст. 45 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’перерахунок по стажу був здійснений з 01.04.2011 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 09.07.2003 року № 1058-ІV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону.

Згідно підпункту ’’б’’підпункту 10 пункту 35 розділу ІІ ЗУ ’’Внесення змін до деяких законодавчих актів України’’від 28.12.2007 року № 107-VІ ’’Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України’’ч. 4 ст. 42 ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’була викладена в новій редакції.

Отже, на час звернення позивача до відповідача про перерахунок її пенсії у зв’язку із закінченням 24 календарних місяців додаткового страхового стажу діяла редакція Закону України ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’від 07 грудня 2006 року, яка не містила в собі вимоги до відповідача про застосування для перерахунку пенсії позивача середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік.

На час проведення перерахунку позивачу не був визначений показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Тому був застосований такий показник за 2007 рік відповідно до п.п.3 п.11 Постанови КМУ від 28.05.2008 р. № 530 ’’Деякі питання соціального захисту окремих категорій населення’’з застосуванням показників середнього заробітку, який діяв на момент прийняття Постанови –1197,91 грн. за 2007 рік.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Так у судовому засіданні з вірогідністю було встановлено, що:

- ОСОБА_1 одержує пенсію за віком, призначеної їй згідно із ЗУ ’’Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування’’№ 1058-ІV від 09.07.2003р.(а.с.6);

- після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжувала працювати головним бухгалтером ТОВ “Діалог-Ліберті” м. Слов’янськ;

- ОСОБА_1 звернулася до Управління пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області із заявою про проведення перерахунку призначеної їй пенсії за віком, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 р. (1982,63 грн.);

- Управління пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області відмовило їй у перерахунку пенсії (а.с.8).

Суд вважає, що дії Управління пенсійного фонду України у м. Слов’янськ Донецької області щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної ОСОБА_1, пенсії за віком, виходячи із середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 р. є неправомірними з наступних підстав.

Частиною 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадить перерахунок пенсії з урахуванням стразового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (доход) за будь які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2010 року.

Якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (доход) за фактичний страховий стаж.

Загальні правила визначення розміру пенсії за віком встановлені ст. 27 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, згідно із якою розмір пенсії за віком визначається за формулою:

П=Зn*Кс, де:

П –розмір пенсії у гривнях.

Кс –коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи визначений відповідно до ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-1У.

Частинами 2 та 3 ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У встановлено, що: «Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зд - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), і яка визначається за формулою:

Д ___ Зд=х 100 %, де

Т

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою працівників, зайнятих у галузях економіки України, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

3. При обчисленні заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) для застрахованих осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбання спеціального торгового патенту), та членів їхніх сімей, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, отриманий ними дохід за відповідний місяць визначається за формулою:

П х Ч _ З=, де:

Т

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

П - сума фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент) у розрахунку на відповідний місяць, у гривнях;

Ч - відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від суми фактично сплаченого відповідного податку (плати за патент), чинний в межах відповідного періоду;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці»

Відповідно до ч 4 ст. 42 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, «У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, продовжуючи працювати, набув стажу, достатнього для призначення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, то за заявою пенсіонера провадиться відповідний перерахунок пенсії, незалежно від того, скільки часу минуло після призначення пенсії при неповному стажі, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї частини, здійснюється не раніше дня, наступного за днем, по який обчислено страховий стаж при призначенні (попередньому перерахунку) пенсії».

З дня призначення пенсії ОСОБА_1 і до звернення її до управління ПФУ в м. Слов’янську пройшов час, передбачений ст. 42 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-1У, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії ОСОБА_1 не ґрунтується на законі і є безпідставною.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

Пунктом 1 статті 93 Конституції України встановлено, що виключно Законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов’язки громадянина.

Виходячи із загальних засад пріоритетності Конституції і законів України над урядовими нормативними актами, при вирішенні питання про перерахунок пенсії за віком, управління ПФУ в м. Слов’янську має керуватися безпосередньо приписами ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», зокрема ст.ст. 27, 40, 42 цього Закону.

Таким чином, вимоги ОСОБА_1 знайшли своє підтвердження у судовому засіданні і підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 19, 93 Конституції України; ст.ст. 27, 40, 42, 105 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; ст.ст. 2, 3, 6, 10, 11, 18, 104, 105, 159 - 163 КАС України, суд –

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області про перерахунок пенсії та стягнення недоплаченої щомісячної державної пенсії за віком задовольнити.

Визнати дії Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янську Донецької області, щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з 01.04.2011 року з застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2010 рік, - неправомірними.

Зобов’язати Управління пенсійного фонду України в м. Слов’янськ Донецької області провести ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії, виходячи із розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2010 рік, починаючи з 01 квітня 2011 року, та сплатити ОСОБА_1 недоотриману нею суму пенсії.

Стягнути з місцевого бюджету м. Слов’янськ Донецької області (р/р 31417537700075, Банк ГУДКУ в Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 34686605) на користь ОСОБА_1, понесені нею судові витрати, а саме держмито в розмірі 3 грн. 40 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Слов’янського

міськрайонного суду ОСОБА_2