Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.12.11р.Справа № 9/5005/13523/2011 За позовом В.о. прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в інтересах держави в особі: Дніпродзержинська міська рада Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тритон", м. Дніпропетровськ
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.08.2003 р.
Суддя Подобєд І.М.
При секретарі судового засідання Синяговська Є.С.
Представники:
Від позивача ОСОБА_1., гол. спеціаліст, довіреність №42-мр від 24.01.11р.
Від відповідача ОСОБА_2., представник, довіреність №62 від 14.11.11р.
В судовому засіданні прийняли участь Денисенко Д.В., прокурор відділу прокуратури області, посвідчення НОМЕР_1 від 31.10.08р.
СУТЬ СПОРУ:
В.о. прокурора Баглійського району м. Дніпродзержинська звернувся у жовтні 2011 року із позовом до ТОВ "Тритон", в якому просить господарський суд внести зміни до пункту 3.1 договору оренди земельної ділянки від 05.08.2003р., зареєстрованого за №0986 від 15.08.2003р., укладеного між Дніпродзержинською міською радою та ТОВ "Тритон", наступного змісту: "П. 3.1. Річна орендна плата вноситься "орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України". Обґрунтовує свої вимоги змінами у земельному законодавстві України.
Відповідач позовні вимоги не визнає в повному обсязі. Вважає, що прокурор, який не є стороною договору, не може змінювати умови цього договору, підміняє сторони договору та виходить за межі своїх повноважень, нормативна грошова оцінка орендованої відповідачем земельної ділянки неправомірно збільшена в 13 разів, у звязку з чим орендар повинен сплачувати нову ціну з моменту зміни нормативної грошової оцінки. Вказує на неотримання пропозицій щодо зміни умов спірного договору, а наданий міськрадою реєстр згрупованих поштових відправлень вважає неналежним доказом звернення з пропозицією внесення змін до договору. Доповнюючи відзив на позов, вказує, що запропонована редакція п. 3.1 договору (держреєстрація №0986 від 15.08.2003р.) позбавляє ТОВ "Тритон" права на пільги, встановлені п. 5 і 6 рішення Дніпродзержинської міської ради № 116-08/VI від 27.05.2011р.
Позивач підтримує позовні вимоги прокурора у повному обсязі. Вказує на ухилення орендаря від приведення договору оренди землі у відповідність до ст. 288 Податкового кодексу України.
В судовому засіданні 08.12.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши надані докази, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Дніпродзержинської міської ради від 13.06.2003р. № 172-06/ХХІV було передано Товариству з обмеженою відповідальністю "Тритон" земельну ділянку площею 0,8630 га (кадастровий номер 1210400000:02:032:0015), що знаходиться за адресою: вул. Дорожна, 64/19 із віднесенням її до категорії "землі оптової торгівлі та складського господарства" (1.11.3), з метою несільськогосподарського використання для розміщення складських будівель 0,1441 га; розміщення зелених насаджень 0,4760 га; під проходами, проїздами, площадками 0,2429 га.
На підставі зазначеного рішення між Дніпродзержинською міською радою (надалі Позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тритон" (надалі Відповідач, орендар) був укладений договір від 05.08.2003р. оренди вищевказаної земельної ділянки строком дії до 13.06.2013р. (п. 2.1), зареєстрований у Державному реєстрі земель під записом від 15.08.2003р. № 0986, посвідчений державним нотаріусом Першої дніпродзержинської державної нотаріальної контори Полянським Ю.М. реєстровий номер 1-2269, у п. 3.1 умов якого сторони встановили розмір орендної плати 9032,22 грн./рік (752,69 грн./міс.) і передбачили, що орендна плата сплачується щомісячно до 15 числа наступного місяця і на майбутній період може вноситися на термін не більше одного календарного року (п. 3.2.).
Згідно довідки Управління земельних ресурсів м. Дніпродзержинська від 18.06.2003р. № 1/06-222, грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки складає 752685 грн. Дана довідка містить примітку про втрату чинності у разі змін у діючому законодавстві, прийняття міською радою рішень щодо змін в грошовій оцінці земель міста.
По факту прийому-передачі земельної ділянки загальною площею 0,8630 га в оренду сторони склали та підписали відповідний акт від 18.07.2003р.
В умовах п. 3.3 договору сторони встановили, що розмір орендної плати щорічно переглядається, зокрема, у випадку і з моменту збільшення розміру ставки земельного податку.
Дослідивши матеріали судової справи суд дійшов наступного висновку.
Розрахунок орендної плати був здійснений Позивачем відповідно до вимог Закону України “Про оренду землі” в редакції станом на той час. Так, орендна плата за користування земельними ділянками, які знаходяться в державній та комунальній власності, не може бути менша ніж розмір земельного податку, який встановлений Законом України "Про плату за землю".
Закон України "Про плату за землю" втратив чинність 01.01.2011р. разом із набранням чинності Податковим кодексом України.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” у зв`язку із прийняттям Податкового кодексу України” були внесені зміни до ст. 21 Закону України “Про оренду землі”, а саме: у частині другій слова “до Закону України “Про плату за землю” замінено словами “до Податкового кодексу України”, а частину четверту, п`яту і сьому, якими встановлювався розмір орендної плати для різних категорій земель, виключено.
Відповідно до ст. 288 Податкового кодексу України, річна сума платежу за орендну плату не може бути меншою - для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України; - для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до ст.ст. 651, 652 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання умов договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення умов договору іншою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом, зокрема, в разі істотної зміни обставин.
Статтею 30 Закону України “Про оренду землі” визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін, у разі недосягнення згоди спір вирішується в судовому порядку.
Зміна законодавства щодо розміру орендної плати є тією істотною обставиною, що зумовлює обовязкове внесення змін в договір оренди земельної ділянки.
З метою забезпечення економічного регулювання земельних відносин Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення від 15.12.2010р. №07-02/VI «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ», у відповідності з яким з 01.07.2011р. вирішено для визначення плати за землю застосовувати базову вартість 1 кв. м. земель міста у розмірі 202,37 грн.
Після набрання чинності Податковим кодексом України Дніпродзержинською міською радою було прийнято рішення №116-08/VІ від 27.05.2011р. «Про плату за землю», яким затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада та вирішено орендарям земельних ділянок у зв'язку із затвердженням нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ та введенням її в дію з 01.07.2011р. привести договори оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства України в управлінні земельних відносин міської ради протягом двох календарних місяців.
Відповідно до додатку рішення від 27.05.2011р. Позивачем було прийнято рішення №116-08/VІ «Про плату за землю», коефіцієнт, що застосовується для розрахунку річної орендної плати за землю, визначається відповідно до класифікації видів цільового призначення земель.
З письмових пояснень Позивача вбачається, що під час розрахунку річної орендної плати для земель житлової та громадської забудови (підрозділ 03.07) до орендованої Відповідачем земельної ділянки належить застосовувати коефіцієнт, який становить 4, згідно Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Держкомзему від 23.07.2011р. № 548 та додатку до рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011р. № 116-08/VI.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, рішення прийняті органом місцевого самоврядування є обовязковими до виконання на певній території.
Листом від 19.09.2011р. вих. № 01-09вих/2/506 (надісланий реєстром згрупованих поштових відправлень від 21.09.2011р.) Позивач звертався до Відповідача із вимогою зявитись до управління земельних відносин місткої ради для з'ясування питань щодо підписання додаткової угоди до основного договору оренди землі, а також із попередженням щодо вирішення цього питання у судовому порядку у разі неявки орендаря.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно з пунктами 7.1 і 7.6 вказаного договору оренди, зміна умов договору можлива за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди щодо умов договору оренди та інші спори вирішуються у судовому порядку.
На час розгляду справи доказів добровільного внесення змін до спірного договору сторонами не надано.
Як вбачається із наданих до матеріалів судової справи доказів, Відповідач відповіді на вказану вимогу, в порядку, який встановлений ст. 188 Господарського кодексу України, не надав.
Таким чином, даний спір щодо внесенні змін до вказаного договору оренди підлягає вирішенню в судовому порядку.
Доводи Відповідача відхиляються судом з тих підстав, що вище наведене чинне цивільне, господарське та земельне законодавство передбачає можливість внесення змін до договору оренди на вимогу однієї із сторін у судовому порядку, зокрема, в разі істотної зміни обставин.
Право прокурора на звернення до господарського суду та підстави для цього встановлені ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру" та ст. 2 Господарського процесуального кодексу України.
За вказаних обставин прокурор і Позивач правомірно вимагають внесення змін в спірний договір відповідно до чинного законодавства.
Згідно ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобовязання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили, тобто вказані зміни в договір набирають чинності з моменту набрання цим рішенням законної сили.
На підставі викладеного суд доходить висновку, що вимоги прокурора в інтересах держави в особі Позивача є обґрунтованими та законними, тому підлягають задоволенню уточнені позовні вимоги Позивача.
Судові витрати у справі, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на Відповідача.
Керуючись ст. ст. 4, 32-34, 36, 43, 45, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Внести зміни до п. 3.1. договору оренди земельної ділянки від 05.08.2003р. (державна реєстрація від 15.08.2003р. № 0986), посвідчений державним нотаріусом Першої дніпродзержинської державної нотаріальної контори Полянським Ю.М. за реєстровим номером 1-2269, укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2 код ЄДРПОУ 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Тритон" (49000, м.Дніпропетровськ, вул. новорічна, 49-59, код ЄДРПОУ 30095788), виклавши його в наступній редакції:
"Пункт 3.1. Річна орендна плата вноситься "орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні чотирикратного земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тритон" в доход Державного бюджету України суму 85 грн. 00 коп. державного мита, 236 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня складення його повного тексту і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
СуддяІ.М. Подобєд Повне рішення складено - 13.12.2011р.