Суддя Саркісян О. А.
20.12.2011
Справа № 2029\2-а-9175\11
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2011 рік
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Харкова Саркісян О.А., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова про зобов’язання здійснити нарахування та виплату недоплаченого підвищення до пенсії дітям війни,
Встановив :
Позивачка звернулася з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова, в якому просить суд, зобов”язати відповідача здійснити перерахунок пенсіі з підвищенням іі на 30 % мінімальноі пенсіі за віком як дитині війни та провести відповідні нарахування та виплати щомісячноі державноі соціальноі допомоги за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року.
Ухвалою судді від 07.12.2011 року частина позовних вимог позивача про виплату недоплаченоі щомісячноі державноі соціальноі допомоги "дітям війни" за період з 01.01.2011 року по 20.05.2011 року включно залишена без розгляду в зв"язку з пропуском строку звернення до суду.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивачка посилалася на те, що вона належить до соціальної категорії «Дитина війни»та відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» має право на отримання соціальної допомоги в розмірі 30% від мінімального розміру пенсії за віком, але всупереч цьому Закону отримує не в повному обсязі.
Відповідач заперечень на позов не надав.
Справа розглядається судом в порядку скороченого провадження.
Суд, перевіривши матеріали справи, дослідивши надані докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав:
Позивачка має статус «Дитини війни», що підтверджується матеріалами справи..
Враховуючи зазначений статус позивачки, вона відповідно до ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання державної соціальної підтримки, а саме підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.
Законом України "Про Державний бюджет на 2011 рік" дію ст.21 Закону України "Про соціальний захист дітей" не зупинено. Відповідно Закону України " Про Державний бюджет на 2011 рік " розміри державних соціальних гарантій на 2011 рік, що визначаються залежно від прожиткового мінімуму, встановлюються відповідними законами України, цим Законом, та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України. Відповідним Законом, який встановлює доплату до пенсії дітям війни є Закон України “Про соціальний захист дітей війни”. Таким чином, відповідач у 2011 році повинен діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
В той же час, приписом п. 7 ч. 1 Закону України від 14.06.2011 року № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», який набрав чинності 19.06.2011 року, установлено, що у 2011 році норми і положення ст. 6 Закону України «Про статус і соціальний захист дітей війни»застосовуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду на 2011 рік. Із аналізу наведеної норми випливає, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян делеговано Кабінету Міністрів України. Під час вирішення питання, яка з однопредметних законодавчих норм рівної ієрархії, що не визнані неконституційними в установленому порядку, підлягає застосуванню для розв’язання спорів зазначеної категорії, перевагу слід надавати тій з них, що прийнята пізніше. У розглядуваному випадку пізніше прийняті норми закону від 14.06.2011 № 3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік». Водночас суд звертає увагу на те, що на момент набрання чинності зазначеним законом Кабінетом Міністрів України не встановлено нового порядку та розміру виплат окремим категоріям громадян. З огляду на викладене, до набрання чинності нормативно-правовим актом КМУ, прийнятим на виконання вимог п. 4 «Прикінцевих положень»закону «Про Державний бюджет України на 2011 рік», застосуванню підлягають положення ст. 6 Закону України «Про статус і соціальний захист дітей».
Зважаючи на викладене, вказані зміни до закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік»не можуть бути підставою для відмови в задоволенні позовних вимог позивачки, оскільки Кабінетом Міністрів України не визначено порядок та розміри виплат «дітям війни».
06.07.2011 року Постановою Кабінету Міністрів України № 745 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка вступила в законну силу 23.07.2011 року, установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у розмірі 49,8 грн.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч.ч.3 та 4 ст.8 Кодексу адміністративного судочинства України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні правовідносини.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст.28 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2002 року за №121\2001 і здійснює свої повноваження на підставі п.15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління. Відповідно до Закону України „ Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” рішення про призначення та перерахунок пенсій приймаються районними управліннями Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів.
Таким чином, обов’язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст.6 Закону України „ Про соціальний захист дітей війни ” покладено на УПФУ Орджонікідзевському районі м.Харкова, за місцем проживання позивача.
Враховуючи, що держава взяла на себе обов’язок щодо виплати позивачу 30% доплати до пенсії та поклала виконання цього обов’язку на центральний орган виконавчої влади –Пенсійний фонд України, який діє через свої місцеві органи, що входять в систему його органів, але вони не вчинили жодної дії для нарахування цих коштів та їх виплати, суд вважає, що вони не виконали своїх повноважень без поважних причини.
Між тим, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає необхідним, на підставі ч.2 ст. 11 КАС Украіни, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Харкова, по невиконанню приписів статті 6 Закону Украіни “Про соціальний захист дітей війни “, яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування на отримання доплати до пенсіі.
В задоволенні позовних вимог в частині щодо зобов’язання відповідача виплачувати позивачу державну соціальну допомогу як дитині війни з підвищенням її на 30 % мінімальної пенсії за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 23 липня 2011 року, суд позивачу відмовляє, в зв’язку з установленням Кабінетом Міністрів України доплати до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, особам даної категорії у розмірі 49,8 грн.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст. 94 КАС Украіни.
На підставі викладеного, керуючись ст. 64, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова.
Зобов’язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з підвищенням іі на 30% мінімальноі пенсіі за віком з розміру, встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов’язкове пенсійне страхування” та провести відповідні виплати з 21.05.2011 року по 22.07.2011 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 28 грн. 23 коп.
В іншій частині позовних вимог –відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через районний суд протягом десяти днів з дня отримання копіі постанови.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Суддя: