ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
01.04.08 Справа№ 19/28
За Позовом: Прокуратури м. Львова в інтересах держави в особі:
Позивача: ЛМКП "Львівводоканал", м. Львів;
Відповідача: ВАТ "Львівське автотранспортне підприємство-24654", м. Львів;
Про: стягнення до бюджету 1035,75 грн.
Суддя Левицька Н.Г.
Секретар судового засідання Байко А.Я.
В судовому засіданні взяли участь Представники:
Прокуратури: Дзюба Н. С.- помічник прокурора;
Позивача: Гуковський П. В.-предст. (дов. №36-7 від 15.09.2006 р.),
Коваль Р. П.- предст. (дов. №36-8 від 15.09.2006 р.);
Відповідача: не з’явився
Представникам Сторін, які взяли участь у справі, роз'яснено їх права та обов’язки, передбачені ст.ст.20,22 ГПК України, в тому числі право заявляти відводи.
Суть спору:
Позовні вимоги заявлено Прокуратурою м. Львова в інтересах держави в особі: Позивача: Львівського міського комунального підприємства "Львівводоканал", м. Львів до Відповідача: ВАТ "Львівське автотранспортне підприємство-24654", м. Львів про стягнення до бюджету 1035,75 грн.
Обставини Справи:
Ухвалою суду від 18.03.2008р. порушено провадження у справі і розгляд справи призначено на 06.03.2008р. Ухвалою суду від 06.03.2008 р. розгляд справи був відкладений з підстави наведених у відповідній ухвалі суду.
Прокурор в судове засідання з’явився, позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві.
В судовому засіданні прокурор пояснив, що до Прокуратури міста Львова від ЛМКП "Львівводоканал" надійшли матеріали перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства.
За матеріалами перевірок встановлено, що згідно із ст.ст. 13,16 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси є об'єктами власності Українського народу, їх захист, екологічна безпека і підтримання екологічної рівноваги на території України забезпечується державою, в тому числі здійсненням контролю за не перевищенням допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах, що скидаються водокористувачами. Недотримання встановлених концентрацій може привести до забруднення поверхневих вод, чим буде завдано шкоду навколишньому природному середовищу і державі, тому ці питання регламентуються чинним законодавством і відповідними договорами з водокористувачами.
Позивача: ЛМКП "Львівводоканал" організовано і працює на міській комунальній власності, майно підприємства (в т.ч. каналізаційні мережі і очисні споруди) належить Львівській міській раді.
Згідно з Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської Ради № 292 від 18.09.2002 р. ЛМКП "Львівводоканал", м. Львів делеговано забезпечення контролю за дотриманням вимог до складу стічних вод підприємств, та інформування органів державного контролю і прокуратури про виявлені порушення "Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова", затверджених Рішенням виконавчого комітету Львівської міської Ради № 292 від 18.09.2002 р. (надалі Місцеві правила), передавати їм матеріали для притягнення винних до відповідальності.
Прокуратурою м. Львова встановлено, що Відповідач: ЛМКП "Львівводоканал", м. Львів користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом ЛМКП "Львівводоканал".
Зокрема, згідно з умовами Договору №300295 (надалі Договір), укладеного з Позивачем, Відповідач використовує для виробничих потреб воду з комунального водопроводу та здійснює скид стічних вод у систему каналізації м. Львова.
Відповідача внесено до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію (№ 450 у Переліку) Згідно з Переліком, який затверджений Управлінням міського інженерного господарства Львівської міської ради обов'язок щодо погодження Ліміту та одержання Дозволу на скид стічних вод Відповідачу було доведено.
Позивачем 21.11.2006р. було проведено вибірковий контрольний відбір стічних вод Відповідача (акт про відбір № 2237) Проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію ЛМКП "Львівводоканал". Проби для проведення контрольного аналізу Відповідачу передано. Контрольний аналіз не проводився.
Відповідач не виконав вимог нормативно-правових актів та Договору, оскільки на підставі досліджень відібраної проби стічних вод (результат вимірювань № 464 від 29.11.2006р.), Водоканал, відповідно до своєї компетенції, зробив висновок, що Відповідач скидав використану воду з перевищенням допустимих (Ліміт №217) концентрацій забруднювальних речовин (залізо), тобто, Відповідачем порушено вимоги ст.ст 10, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Державних Правил, Місцевих Правил і умов Договору, не здійснено технічних та інших заходів до запобігання забрудненню стічних вод, що скидаються у каналізацію м Львова.
У відповідності до вимог п.п. 4.2.2.4, 8.4.3,9 Місцевих Правил і п.п. 2.1.1, 2.2.1, 2.2.7, 3.6 Договору - Підприємства - порушники сплачують додаткову плату Водоканалу за водовідведення обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності (2 639.46 грн ) Згідно з п. 4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р № 37, 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень (178.58 грн. ) перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету. Виставлену Водоканалом претензію відповідач не задовольнив, за відповідними рахунками не сплатив.
Враховуючи наведене, Прокурор просить суд стягнути з рахунку Відповідача на користь Позивача 857,17 грн. за перевищення норм якісних показників стічних вод, а також стягнути в дохід міського бюджету м. Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища Шевченківського р-ну м Львова нарахування у розмірі 178.58грн. за скид понаднормативних забруднень (код бюджетного доходу 50080200), а також судові витрати, пов’язані з розглядом справи.
Представник Відповідача в судове засідання не з’явився, відзив на позовну заяву не подав, пояснень та доказів по справі суду не надав.
Заслухавши пояснення Представника Позивача, оглянувши в судовому засіданні первинні документи та оцінивши докази, що знаходяться в матеріалах справи, судом встановлено наступне:
До прокуратуру міста Львова від ЛМКП "Львівводоканал" надійшли матеріали перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства.
За матеріалами перевірок встановлено, що згідно з ст.ст. 13,16 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси є об'єктами власності Українського народу, їх захист, екологічна безпека і підтримання екологічної рівноваги на території України забезпечується державою, в тому числі здійсненням контролю за не перевищенням допустимих концентрацій забруднювальних речовин у стічних водах, що скидаються водокористувачами. Недотримання встановлених концентрацій може призвести до забруднення поверхневих вод, чим буде завдано шкоду навколишньому природному середовищу і державі, тому ці питання регламентуються чинним законодавством і відповідними договорами з водокористувачами.
Інтерес Держави полягає у запобіганні негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище. Держава зацікавлена в належній поведінці суб'єктів цивільних правовідносин, яку вона закріпила в законах та інших нормативно-правових актах.
ЛМКП "Львівводоканал організоване і працює на міській комунальній власності, майно підприємства (в т.ч. каналізаційні мережі і очисні споруди) належить Львівській міській раді.
Згідно з Рішенням Виконавчого комітету Львівської міської Ради № 292 від 18.09.2002 р., ЛМКП "Львівводоканал", м. Львів делеговано забезпечення контролю за дотриманням вимог до складу стічних вод підприємств, та інформування органів державного контролю і прокуратури про виявлені порушення "Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова" затверджених рішенням виконавчого комітету Львівської міської Ради № 292 від 18.09.2002 р. (надалі Місцеві Правила), передавати їм матеріали для притягнення винних до відповідальності.
На органи прокуратури, відповідно до ст. 121 Конституції України, покладено представництво інтересів держави в суді, у випадках визначених законом. Право звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачено п.6 ст.20, ст.36-1 Закону України "Про прокуратуру" та ст.2 ГПК України. Також відповідно до п.З резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999р. під представництвом прокуратурою України інтересів держави в суді за змістом п.2 ст.121 Конституції України треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи визначені Конституцією та законами України повноваження, вчиняє в суді процесуальні дії з метою захисту інтересів держави.
Згідно з п.2.2 Місцевих Правил, Правила, спрямовані на забезпечення охорони від забруднення скидами шкідливих речовин навколишнього природного середовища, зокрема водойм і землі, на якій розміщені осади очисних споруд каналізації, підвищення ефективності робити цих споруд та безпеки гх експлуатації. Контроль за виконанням підприємствами Місцевих Правил здійснюють контролюючі служби, в т.ч. і ЛМКП "Львівводоканал", м. Львів.
Відповідно до розділу 21 "Основних напрямків державної політики України в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки", затверджених постановою Верховної Ради України від 05.03.1998 р. № 188/98-ВР: Метою державної політики в галузі є: вжиття заходів, спрямованих на те, щоб комунальна каналізація лише транспортувала вже очищені до необхідного рівня виробничі стічні води промислових підприємств до водойм.
Відповідно до пункту 2.4 "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" (далі Державні Правила) Підприємства зобов'язані виконувати в повному обсязі вимоги місцевих Правил та договору на послуги водовідведення, дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників якості, здійснювати регулярний лабораторний контроль за якістю та за умовами скиду своїх стічних вод.
Прокуратурою м. Львова встановлено, що Відповідач користується послугами водопостачання та водовідведення і є абонентом ЛМКП "Львівводоканал". Зокрема згідно з умовами Договору №300295 (надалі Договір), укладеного з Позивачем, Відповідач використовує для виробничих потреб воду з комунального водопроводу та здійснює скид стічних вод у систему каналізації м. Львова.
Відповідача внесено до Переліку підприємств, для яких встановлюється ліміт скиду забруднювальних речовин у міську каналізацію (№ 450 у Переліку) Згідно з Переліком, який затверджений управлінням міського інженерного господарства Львівської міської ради обов'язок щодо погодження Ліміту та одержання Дозволу на скид стічних вод Відповідачу було доведено.
Позивачем 21.11.2006р. було проведено вибірковий контрольний відбір стічних вод Відповідача (Акт про відбір № 2237) Проби для проведення головного аналізу було передано в хімбаклабораторію ЛМКП "Львівводоканал". Проби для проведення контрольного аналізу Відповідачу передано. Контрольний аналіз не проводився.
Відповідачем не виконано вимоги нормативно-правових актів та Договору, оскільки на підставі досліджень відібраної проби стічних вод (результат вимірювань № 464 від 29.11.2006р.), Водоканал, відповідно до своєї компетенції, зробив висновок, проте що Відповідач скидав використану воду з перевищенням допустимих (Ліміт №217) концентрацій забруднювальних речовин (залізо), тобто, Відповідачем порушено вимоги ст.ст 10, 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Державних Правил, Місцевих Правил і умов Договору, не здійснено технічних та інших заходів до запобігання забрудненню стічних вод, що скидаються у каналізацію м Львова.
У відповідності до вимог п.п. 4.2.2.4,8.4.3,9 Місцевих Правил і п.п. 2.1.1,2.2.1, 2.2.7, 3.6 Договору –Підприємства, - порушники сплачують додаткову плату Водоканалу за водовідведення обчислену за підвищеним коефіцієнтом кратності (2 639.46 грн. ).
Згідно з п. 4.2 "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р № 37, 20 відсотків плати за скид понаднормативних забруднень (178.58 грн.) перераховуються до міського фонду охорони навколишнього природного середовища, що утворений у складі міського бюджету. Виставлену Водоканалом претензію Відповідач не задоволив, за відповідними рахунками оплати не здійснив.
Враховуючи наведене, Прокурор просить суд стягнути з рахунку Відповідача на користь Позивача 857,17 грн. за перевищення норм якісних показників стічних вод, стягнути в дохід міського бюджету м. Львова (Фонд охорони навколишнього природного середовища Шевченківського р-ну м Львова нарахування у розмірі 178.58грн. за скид понаднормативних забруднень (код бюджетного доходу 50080200), а також судові витрати пов’язані з розглядом справи в суді.
Частина 1 ст. 509 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов’язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов’язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов’язку.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 526 ЦК України, зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог, –відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідач, відповідно до Договору, не виконав у належний спосіб взяті на себе зобов'язання за Договором, чим порушив умови Договору поставки №Л184 від 25.04.2007р.
Вимогами пункту 1 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошових зобов’язань.
Частина 1 ст. 530 ЦК України встановлює, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно із вимогами ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до вищевказаної статті, Відповідачем по справі: ВАТ "Львівське автотранспортне підприємство-24654", м. Львів порушив зобов’язання, яке не виконано в строк, а тому відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України вважається таким, що прострочив виконання зобов’язання.
Пунктом 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з Відповідача внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод та нарахування у розмірі 178,58 грн., є обґрунтованими і підлягають задоволенню, оскільки, Відповідачем не було виконано умов Договору №300295 від 06.08.2001р., що належним чином підтверджується наявними у справі доказами.
Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст.33, 43, 49, 75, 82, 84, 85 ГПК України,
суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задоволити повністю.
2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Львівське автотранспортне підприємство-24654" (79058, м. Львів, вул. Джерельна, 69, р/р 26005301000457 у ЗРГ АКБ "Транс-банк" МФО 325435, ЄДРПОУ 03117626) на користь ЛМКП "Львівводоканал" (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, р/р 26001308000056 в ЗРФ Трансбанк м. Львів, МФО 385435, ЄДРПОУ 03348471) 857,17грн. внаслідок перевищення норм якісних показників стічних вод, нарахування у розмірі 178,58грн.
3. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Львівське автотранспортне підприємство-24654" (79058, м. Львів, вул. Джерельна, 69, р/р 26005301000457 у ЗРГ АКБ "Транс-банк" МФО 325435, ЄДРПОУ 03117626) на користь ЛМКП "Львівводоканал" (79017, м. Львів, вул. Зелена, 64, р/р 26001308000056 в ЗРФ Трансбанк м. Львів, МФО 385435, ЄДРПОУ 03348471) в доход державного бюджету 118,00грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення може бути оскаржено до Львівського апеляційного господарського суду, в порядку встановленому розділом ХII ГПК України.
Суддя