ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06.12.2011 Справа № 5024/2096/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі Чумаченко М.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області
до Василівського сільського комунального підприємства "Вікторія" місцезнаходження: с. Василівка, Каховського р-ну, Херсонської області, вул. К.Маркса,28, ідент. код 37315987 про стягнення 488 895, 34 грн.
За участю представників:
Позивача ОСОБА_1 дов. № 09-8/786-500/11 від 18.04.2011р.
Відповідача Штепа А.М. -директор, Шутько Т.Г. - голова Василівської сільради
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до господарського суду із позовною заявою, просить стягнути з відповідача 488 895, 34грн. збитків, заподіяних державі порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів. Позовні вимоги обґрунтовані наступним.
26.08.2011 року державними інспекторами Державної екологічної інспекції в Херсонській області відповідно до пункту 6 статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища" та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем Василівським сільським комунальним підприємством “Вікторія”. За результати перевірки встановлено, що забір підземних вод відповідачем в період з 11.01.2011р. по 20.06.2011р. здійснювався самовільно, без відповідного дозволу. Викладене підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26 серпня 2011 року № 05-11/311 (а.с.6). Акт складено в присутності та підписано керівником боржника. Дозвіл на спеціальне водокористування отриманий відповідачем лише 21 червня 2011р.(а.с. 7-8).
Ухвалою від 15 листопада 2011р. суд відклав розгляд справи у звязку з неявкою представників позивача та ненаданням відповідачем відзиву по суті позовних та витребуваних судом документів. В судове засідання 06 грудня 2011р. позивач прибув, відповідач надав відзиву по суті заявленого позову, обґрунтовує свої вимоги тим, що 26 серпня 2011 року державними інспекторами Державної екологічної інспекції в Херсонській області відповідно до пункту «б» статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" була проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Василівського сільського комунального підприємства «Вікторія».
При проведенні перевірки Інспекцією було встановлено, що відповідачем в період з 11.01.2011 р. по 20.06.2011 р. здійснюється забір підземних вод самовільно, без відповідного дозволу, що є порушенням:
Самовільне спеціальне водокористування підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26 серпня 2011р. № 05-11/311 Інспекції, довідкою Василівського СКП «Вікторія" від 13.09.2011р. № 41 дозволом на спеціальне водокористування № Укр 6991 - ХРС.
Протиправними діями відповідачем було допущено порушення вимог природоохоронного законодавства, а саме:
- ст.38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища" відповідно до якої використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах»
- пункту 9 статті 44 Водного Кодексу України, згідно з яким водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Приписами п.6 ч. З ст. 110 Водного Кодексу України встановлено відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.
Пунктом 4.5.2 роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001 р. № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що використання природних ресурсів без відповідного дозволу є самовільним.
Згідно довідки відповідача від 13.09.2011р. .№ 41 за період з 11.01.2011 р. по 20.06.2011р. відповідачем самовільно здійснено забір 40298,0 метрів кубічних підземних вод.
Порушенням вимог природоохоронного законодавства та вимоги Водного кодексу України відповідачем було заподіяно державі збитки на суму 488 898 грн. 34 коп.
Пунктом 1 статті 111 Водного кодексу України встановлено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Пунктом 1.6. Роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001р. №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" встановленою, що вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 440 та 442 Цивільного кодексу України). Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки Відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди».
Відповідно до ч.І, п. "з" ч.2, ч. 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів; Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України .
Частиною 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища" унормовано, що шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Роз'яснення Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001р. № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" унормовано, що на підставі вивчення практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, і з метою забезпечення однакового і правильного застосування арбітражними судами норм законодавства, яке регулює відповідні правовідносини, президія Вищого арбітражного суду України надали такі роз'яснення.
1. Загальні питання, пов'язані із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
1.1.Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються Конституцією України, міжнародними угодами України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", а також: розроблюваним відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.
У вирішенні спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища, слід керуватися нормами природноресурсового, природоохоронного законодавства про забезпечення екологічної безпеки, а з питань, не врегульованих цим законодавством, - відповідними правилами цивільного законодавства.
1.2. Відповідно до статті 69 Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення цього законодавства, повинна відшкодовуватись у розмірах, які визначаються на підставі затверджених у встановленому порядку такс і методик обрахування розмірів шкоди, що діють на час здійснення порушення або, у разі неможливості встановлення часу здійснення порушення, - на час його виявлення."
Розрахунок збитків заподіяних державі внаслідок самовільного, без відповідного дозволу спеціального водокористування за період з 11.01.2011 р по 20.06.2011 р. виконано згідно з п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 року № 389 зареєстрованим в Міністерстві юстиції 14.08.2009 року № 767/16783 та Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 року № З09-VI.
Відповідно до приписів встановлених ст.ст. 6, 7 ГПК України, 21.09.2011 р. відповідачу було направлено претензію № 09-13/151-400/11 з вимогою добровільно відшкодувати збитки заподіяні державі внаслідок порушення вимог пункту 9 статті 44 Водного Кодексу України, але відповіді на претензію від Відповідача не надійшло.
Відповідач надав відзив по суті позову, яким позовні вимоги повністю не визнає. Відповідач підтвердив, що 26 серпня 2011 року Державною Екологічною інспекцією проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Василівського комунального підприємства «Вікторія», та складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 26.08.2011 року № 04-11/311
Василівське сільське комунальне підприємство „Вікторія" створене на підставі рішення сесії Василівської сільської ради від 22.12.2010 року № 25 з метою задоволення потреб населення територіальної громади Василівської сільської ради з водозабезпечення.
Подача води населенню здійснювалась, як вважає відповідач, з дотриманням вимог законодавства щодо обов'язкового забезпечення населення питною водою, зокрема населення сел. Василівки, Софіївки, Комишанки Каховського району, Херсонської області. У своїй діяльності Василівське СКП «Вікторія" керується ст. 4,6,7 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», ст. 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», статутом затвердженим рішенням 05 сесії шостого скликання Василівської сільської ради Каховського району Херсонської області від 22.12.2010 року №26, та вимогами ст. 44 Водного кодексу України.
Розрахунки за використання води підприємство-відповідач регулярно подає у компетентні органи, вносить плату за водокористування до бюджету. На момент перевірки (26 серпня 2011р.) дозвіл на спеціальне водокористування комунальне підприємство „Вікторія" вже мало, оскільки отримало дозвіл 21.06.2011р.
Крім того відповідач вважає, що визначення збитків за Методикою розрахунків розмірів відшкодування збитків заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища від 20.07.2009 №389 зареєстрованої Мінюстом України 14.06.2009р. за №767/16783 є безпідставним, оскільки дана Методика розроблена для визначення розміру збитків лише у випадку забруднення водних обєктів поверхневих чи підземних вод.
Суд не приймає до уваги заперечення відповідача, оскільки його посилання на норми чинного законодавства не надають відповідачу права здійснювати водокористування без отримання дозволу, а пунктом 1.2. Методики прямо зазначено, що цією Методикою встановлено порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі:
- забруднення водних об'єктів, у тому числі пов'язаного із самовільними та аварійними скидами у водний об'єкт забруднюючих речовин та фізико-хімічних показників із зворотними водами або забруднюючих речовин у чистому вигляді, у складі сировини, продукції чи відходів, крім випадків забруднення територіальних і внутрішніх морських вод та виключної морської економічної зони України із суден, кораблів та інших плавучих засобів;
- забруднення поверхневих та підземних вод під впливом полігонів (сміттєзвалищ) твердих побутових та промислових відходів;
- самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води));
Вступна та резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні.
На підставі викладеного, п. «з»ст. 20, ст. 68, ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», п.9 ст. 44, п. 1 ст. 111 Водного кодексу України, ст. 1166 ЦК України, Роз'ясненнями Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001 р. №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища»ст. ст. 1,2, 12, 54, 56, 61, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
1.Позов задовольнити.
2. Стягнути з Василівського сільського комунального підприємства "Вікторія" (місцезнаходження: с. Василівка, Каховського р-ну, Херсонської області, вул. К.Маркса, 28, ідент. код 37315987 ):
- на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області (м. Херсон, провулок Козацький, буд. 10, ідентифікаційний код 34906216) до державного фонду охорони навколишнього природного середовища Василівської селищної ради на р/р № 33112331700200 у ВДК Каховського р-ну, МФО 852010, код ЄДРПОУ 2410779, ККД 24062100, 488895(чотириста вісімдесят вісім тисяч вісімсот дев'яносто п'ять) грн. 34 коп. шкоди, завданої навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням;
- 4888 (чотири тисячі вісімсот вісімдесят вісім) грн. 95коп. судового збору в доход державного бюджету - отримувач: управління Державного казначейства у м.Херсоні р/р 31210206700002 в Головному управлінні Державного казначейства по Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 24104230, код призначення платежу 03500045.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Дата підписання рішення 07.12.2011р.