Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24.11.2011 Справа № 5024/1828/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригузи П.Д. при секретарі Андреєвець А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області, ідентифікаційний код 34906216, пров. Козацький, 10, м. Херсон,
до Комунального підприємства "Чорномор", ідентифікаційний код 33622362, вул.Леніна, 41, с. Круглоозерка Голопристанського району Херсонської області,
про відшкодування збитків у сумі 794935 грн. 50 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність від 18.10.2011 р.;
від відповідача - адвокат ОСОБА_2, посвідчення від 08.04.2004 р.;
в с т а н о в и в:
Державна екологічна інспекція в Херсонській області, далі позивач, звернулася до господарського суду з позовом до Комунального підприємства "Чорномор", далі відповідач, про стягнення з останнього коштів в сумі 794935,50 грн., які позивач вважає збитками державі, що завдані відповідачем самовільним спеціальним водокористуванням з 01.01.2010 року по 01.10.2010 року. За цією заявою господарським судом Херсонської області порушено господарську справі за № 5024/1828/2011.
В провадженні господарського суду також знаходиться інша справа за №5024/1793/2011 за позовом цього ж позивача до Комунального підприємства "Чорномор", відповідач, про стягнення з нього коштів в сумі 1245,00грн., з тих же підстав, але які згідно позову завдано збитки самовільним водокористуванням з 01.10.2010 року по 07.10.2010 року.
Вказані справи містять вимоги, які предявлені одним позивачем до одного й того ж відповідача, ці вимоги зв'язані між собою підставою виникнення та поданими доказами.
Відповідно до ч. 2 ст. 58 ГПК України визначено право судді об'єднати кілька однорідних справ, у яких беруть участь ті ж самі сторони, в одну справу, про що зазначається в рішенні.
За таких обставин господарський суд обєднує справи №5024/1828/2011 та №5024/1793/2011 за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області до Комунального підприємства "Чорномор" в одну справу за №5024/1828/2011.
Справа №5024/1828/2011 є першим томом, а справа №5024/1793/2011 - другим.
Представником позивача обєднані позовні вимоги підтримано з підстав зазначених у позовах, посилаючись на те, що в період з 01.01.2010 року по 07.10.2010 року. відповідачем без дозволу на здійснення спеціального водокористування забрано 127900куб.м. підземної води, чим порушено вимоги водного законодавства та завдано збитки державі в сумі 796180,50грн., просить задовольнити позовні вимоги і стягнути з відповідача збитки, які підлягають зарахуванню на спеціальний рахунок Круглозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області.
Відповідач відзиву та витребуваних судом документів не надав.
В судове засідання прибув представник відповідача ОСОБА_2, який заявив, що позовних вимог відповідач не визнає в повному обсязі, оскільки вважає, що відповідач мав дозвіл на спеціальне водокористування, який був простроченим. На його думку, за простроченим дозволом водокористування не було припиненим, а тому відповідач забором води не завдав шкоди природним ресурсам, просить у позові відмовити.
Перевіряючи повноваження позивача суд визначив, що відповідно до ст. 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" позивачу, як спеціально уповноваженому органу з питань екології та природних ресурсів, надано право здійснювати контроль за використанням та охороною земель, надр, лісів та дотриманням норм екологічної безпеки, а також подання позовів про відшкодування збитків заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Згідно Положення про державну екологічну інспекцію в Херсонській області, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України 19.02.2007р. № 55, державна екологічна інспекція в Херсонській області здійснює реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, відтворення та охорони природних ресурсів, отже є належним позивачем.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності та законодавство, що регулює досліджувані судом правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Правовідносини з приводу використання водних ресурсів держави регулюються нормами Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", Водного кодексу України, Законом України «Про питну воду та питне водопостачання», Кодексом України «Про надра»та іншими законодавчими актами.
Цивільно-правова відповідальність за порушення водного законодавства регулюється вказаними Законами, Цивільним та Господарським кодексами України, іншими актами законодавства.
Відповідно до ч. 3 ст. 38 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та п. 9 ст. 44, ст. ст. 48-49 Водного кодексу України спеціальне використання водних ресурсів, здійснюється за наявності дозволу і своєчасної сплати зборів за спеціальне водокористування та інших зборів відповідно до законодавства. Спеціальне водокористування є платним.
Згідно ст. 16 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання»підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі дозволу на спеціальне водокористування або дозволу на користування надрами.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України, у випадку недотримання умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування винні особи несуть цивільно-правову та інші види юридичної відповідальності.
Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України та ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації зобовязані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства та відшкодувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України, наразі за самовільне спеціальне використання природних ресурсів.
Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.
Незаконно добуті в природі ресурси та виготовлена з них продукція підлягають безоплатному вилученню, а знаряддя правопорушення - конфіскації. Одержані від їх реалізації доходи спрямовуються в республіканський Автономної Республіки Крим і місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено особливості застосування цивільно-правової відповідальності. Так, шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Особи, яким завдано такої шкоди, мають право на відшкодування неодержаних прибутків за час, необхідний для відновлення якості навколишнього природного середовища, відтворення природних ресурсів до стану, придатного для використання за цільовим призначенням.
Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначені ст.1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Суд констатує, що Законами України встановлено імперативну вимогу про обовязкове відшкодування майнової шкоди в повному обсязі. Виключень з цього правила для відшкодування шкоди навколишньому середовищу (водним ресурсам) у збільшеному або кратному розмірі Закон не передбачає.
Статтею 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, які передбачають, що відшкодування завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища збитків регулюється в порядку, що має бути встановлений законодавством України. Частиною 1 ст. 111 Водного кодексу України встановлено, що розміри і порядок відшкодування шкоди мають визначатися законодавством України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем 04.11.2010 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, в ході якої встановлено факт порушення відповідачем вимог п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, а саме - факт забору підземної води, про що був складений акт (а.с. 5). Факт самовільного спеціального водокористування в період з 01.01.2010 року по 07.10.2010 року та обєм спожитої води підтверджується довідками, підписаними керівником правопорушника (том 1, а.с.10., том 2 а.с.8). Відповідач не довів, що він мав дозвіл на спеціальне водокористування або дозвіл на користування надрами.
За таких обставин суд вважає доведеним факт самовільного спеціального використання природних ресурсів, який є підставою для виникнення цивільного обовязку відповідача відшкодувати державі збитки та застосування до відповідача цивільно-правової відповідальності у спосіб стягнення збитків та майнової шкоди.
Розглядаючи питання про розмір збитків, що підлягають стягненню з відповідача, суд встановив наступне. Позивачем здійснено розрахунок збитків із застосуванням п.9.1. «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», що затверджена наказом Мінприроди України від 20.07.2009р. за №389 та зареєстрована у Мінюсті України 14.08.2009р. за №767/16783, далі Методика.
Зазначеною Методикою, в редакції, що діяла на час здійснення правопорушення відповідачем, визначено, що розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування та порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування (крім прісних підземних вод глибиною більше 20 м), грн, здійснюється за формулою:
З сам = 100 х W х Тар,
Суд зауважує, що застосована позивачем Методика не містить пояснення усім елементам формули, а вказує лише, що:
де W - об'єм води, що використана самовільно без дозволу на спеціальне водокористування або з порушенням умов водокористування, встановлених у дозволі на спеціальне водокористування, м3;
Тар - норматив збору за спеціальне водокористування, грн/м3, що діє в регіоні на момент виявлення порушення.
Перевіряючи розрахунок збитків, наданий позивачем, суд встановив, що позивачем застосовано тариф у розмірі 20,75 копійок за один куб. метр води, що встановлений в додатку № 2 до Закону України від 03.06.2008 року № 309 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тобто, плата за спеціальне водокористування для водокористувачів Херсонської області. Відповідно до вказаного Закону до ставок збору для житлово-комунальних підприємств застосовується коефіцієнт 0,3, що зменшує загальну ставку збору.
Позивач для розрахунку вартості збитків взяв вказаний відповідачем обєм самовільно використаної води за довідками відповідача 127900 куб. метрів, помножив його на загальний тариф (0,2075 грн. за один куб. метр), збільшив його у 100 разів та застосував коефіцієнт зниження 0,3 і просить стягнути з відповідача 796180,50грн., яку він вважає реальними збитками, завданими державі.
Суд не приймає розрахунку, зробленого позивачем, оскільки застосовані позивачем способи і засади визначення майнової шкоди не відповідають вимогам Законів України.
Так, відповідно до п. 22 ст. 92 Конституції України засади цивільно-правової відповідальності визначаються виключно законами України.
Зазначеними вище нормами ЦК України та ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено засади (принципи) стягнення збитків (шкоди) в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення.
Із змісту положень ч. 3 ст. 22 ЦК України прямо випливає, що випадки відшкодування збитків (шкоди) у більшому або у меншому розмірі (як виключення із загального правила) повинні бути встановлені лише Законом.
Частиною 2 ст. 22 ЦК України визначено, що збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Дослідивши склад елементів, застосованих позивачем у розрахунку збитків, суд приходить до висновку, що розрахунок складається з трьох величин, а саме:
1) Реальних збитків, яких зазнала держава від самовільного використання води відповідачем, які включають об'єм води (W), що використана самовільно, 127900 куб. метрів, помножений на ціну (тариф плати за спеціальне водокористування), що дорівнює ставці збору за спеціальне використання води на дату виявлення порушення.
2) Збільшуючи коефіцієнт «100», що підвищує ціну (тариф) спожитого без дозволу ресурсу в сто разів, отже і підвищує відповідальність за завдані реальні збитки.
3) Понижуючий коефіцієнт «0,3», що зменшує відповідальність особи, яка завдала збитків, до розміру 30% від суми реальних збитків, підвищеної у 100 разів.
За таких обставин, Методика містить у собі положення про кратність цивільно-правової відповідальності особи, яка може визначатися лише Законом.
З цього приводу суд підкреслює, що відповідно до ст. 19 Конституції України, в Україні існує такий правовий порядок, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до вказаного принципу Мінприроди України, розробляючи Методику мав включити до неї лише ті величини для розрахунку розміру збитків, які встановлені Законами України.
Господарський суд зазначає, що відповідно до ст. 4 ГПК України суд вирішує господарські спори на підставі Конституції України, цього Кодексу, інших законодавчих актів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Господарський суд не застосовує акти державних та інших органів, якщо ці акти не відповідають законодавству України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 01.04.94 № 02-5/215 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з відшкодуванням шкоди" в редакції від 29.12.2007 р. № 04-5/239 (пункт 7 абзаци 5-6) «у визначенні збитків слід виходити з положень статті 22 ЦК України та статті 225 ГК України.
Частиною шостою статті 225 ГК України передбачена розробка Кабінетом Міністрів України методик визначення розміру збитків у сферах господарювання. Тому при визначенні розміру шкоди судами слід перевіряти відповідність заявленої позивачем суми зазначеним методикам».
Як суд зазначив вище, відповідно до положень ч. 3 ст. 22 ЦК України випадки відшкодування збитків (шкоди) у більшому або у меншому розмірі повинні бути встановлені Законом.
Крім того, у відповідності до ч. 1 ст. 224 ГК України визначено, що учасник господарських відносин, який порушив установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.
Частиною 6 ст. 225 ГК України визначено, що методики визначення розміру відшкодування збитків у сфері господарювання затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи зазначене, суд констатує, що Методика не відповідає Законам України в частині встановлення збільшеної (кратної) відповідальності субєктів цивільних відносин, встановлення понижаючого коефіцієнта відносно реальних збитків, а також, Методика затверджена наказом Мінприроди України, а не Кабінетом Міністрів України, що не відповідає вимогам Законів України.
Керуючись принципом законності суд, при розгляді цієї справи, не застосовує п.9.1. «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів», затверджену наказом Мінприроди України від 20.07.2009р. за №389.
За таких обставин, позов підлягає задоволенню частково, в частині стягнення з відповідача реальних збитків, які полягають у об'ємі води (W), що використана самовільно 127900 куб. метрів, помножений на ставку збору за спеціальне використання води 0,2075 грн. за одинкуб. метр, що становить 26539,25 грн. гривень, що є реальними збитками без застосування підвищуючих коефіцієнтів (кратності), та без понижаючого коефіцієнта, що зменшує розмір реальної шкоди.
Господарські витрати стягуються з відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 19, 92 Конституції України, ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 44, 49, 109, 110, 111 Водного кодексу України, ст.ст. 22, 1166 ЦК України, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд, -
в и р і ш и в :
1. Обєднати справи №5024/1828/2011 та №5024/1793/2011 за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області до Комунального підприємства "Чорномор" в одну справу за №5024/1828/2011.
2. Позов задовольнити частково.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Чорномор", ідентифікаційний код 33622362, вул.Леніна, 41, с. Круглоозерка, Голопристанський район, Херсонська область:
- на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області, код ЄДРПОУ № 34906216, м.Херсон, провулок Козацький, буд. 10, для зарахування до державного фонду охорони навколишнього природного середовища Круглозерської сільської ради Голопристанського району Херсонської області на р/р 33115331700144, МФО 852010, ККД 24062100, код ЄДРПОУ 24103773, у ВДК Голопристанського району Херсонської області - 26539,25 грн. (двадцять шість тисяч пятсот тридцять девять гривень 25 копійок) збитків, завданих навколишньому природному середовищу порушенням правил спеціального водокористування;
- на користь державного бюджету (отримувач: Відділення Держказначейства м. Херсон Банк Управління Держказначейства в Херсонській області, код ЄДРПОУ 24104230, р/р 31119095700002, МФО 852010 призначення платежу: держмито в доход держбюджету код 22090200 символ звітності 095) - 102,00 грн. (сто дві гривень 00 копійок) державного мита;
- на користь державного бюджету (р/р 31212259700002 Банк ГУ ДКУ в Херсонській області МФО 852010 ЄДРПОУ 24104230 отримувач: УДК м. Херсона код 22090200 символ звітності 259) - 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Суддя П.Д. Пригуза
Дата підписання рішення
відповідно до вимог ст. 84 ГПК України 28.11.2011 р.