Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ УХВАЛА
14.12.11 Справа № 19/195/2011.
Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянувши матеріали справи за позовом
Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганськвода”, м. Луганськ
про стягнення 4111,89 грн.
в присутності представників сторін:
від позивача ОСОБА_1., головний спеціаліст юридичного сектору, довіреність № 14 від 12.12.2011; ОСОБА_2., заступник начальника відділу екологічного контролю, довіреність № б/н від 13.12.2011;
від відповідача ОСОБА_3, провідний юрисконсульт, довіреність № 466 від 20.04.2011; ОСОБА_4. провідний інженер по експлуатації споруд, довіреність № 717 від 13.12.2011.
В С Т А Н О В И В:
Обставини справи: позивачем заявлено вимогу стягнути з відповідача збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства:
-у розмірі 200, 01 грн. шляхом перерахування коштів на балансовий рахунок № 33113331700291 спеціального фонду місцевого бюджету селищної ради Бірюкове м. Свердловська Луганської області, код за ЄДРПОУ 24048566 ВДК м. Свердловська Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувача УДК в Луганській області, МФО 804013;
-у розмірі 63, 60 грн. шляхом перерахування коштів на балансовий рахунок № 33118331700069 спеціального фонду місцевого бюджету Ясенівської селищної ради м. Ровеньки Луганської області, код за ЄДРПОУ 24046390 ВДК м. Ровеньки Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувача УДК в Луганській області, МФО 804013;
-у розмірі 2840,65 грн. шляхом перерахування коштів на балансовий рахунок № 33117331700048 спеціального фонду місцевого бюджету м. Вахрушеве, м. Красний Луч, Луганської області, код за ЄДРПОУ 24046797 ВДК м. Красний Луч Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувача УДК в Луганській області, МФО 804013;
-у розмірі 1007, 63 грн. шляхом перерахування коштів на балансовий рахунок № 33112331700054 спеціального фонду місцевого бюджету м. Первомайськ, Луганської області, код за ЄДРПОУ 24053509 ВДК м. Первомайськ Луганської області, код платежу за бюджетною класифікацією 24062100, банк одержувача УДК в Луганській області, МФО 804013.
Ухвалою 01.11.2011 було порушено провадження по справі та розгляд справи призначений на 23.11.2011.
У судових засіданнях 23.11.2011 та 07.12.2011 згідно ст. 77 Господарського процесуального кодексу України були оголошені перерви.
Позовні вимоги обґрунтовані позивачем фактом порушень вимог природоохоронного законодавства:
Відокремленим підрозділом «Краснолуцький департамент»ТОВ «Луганськвода»у період з 11.05.2010 по 20.05.2010 здійснювався скид стічних вод з очисних споруд з перевищенням нормативів, встановлених дозволом на спеціальне водокористування. Даний факт правопорушення має відображення в акті перевірки від 18.05.2011-20.05.2011. За перевищення затверджених лімітів та нормативів використання природних ресурсів, державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Луганської області було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно посадової особи підприємства (від 19.05.2011 за № 002479) за ст. 91-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 002478, яка правопорушником не оскаржувалась;
- Відокремленим підрозділом «Свердловський департамент»ТОВ «Луганськвода»у період з 15.05.2010 по 23.05.2011 здійснювався скид стічних вод у р. Кундрюч'я з перевищенням нормативів якості забруднюючих речовин, встановлених дозволом на спеціальне водокористування. Даний факт правопорушення маг відображення в акті перевірки від 23.05.2011;
- Відокремленим підрозділом «Ровеньківський департамент»ТОВ «Луганськвода»у період з 01.01.2011 по 25.05.2011 здійснювався скид стічних вод у р. М.Кам'янка з перевищенням нормативів, встановлених дозволом на спеціальне водокористування. Даний факт правопорушення має відображення в акті перевірки від 25.05.2011.
- Відокремленим підрозділом «Первомайський департамент»ТОВ «Луганськвода»у період з 01.01.2011 по 31.03.2011 здійснювались наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарним джерелом №4 (котельня - котел АКТГВ-50В, очисні споруди м.Первомайськ). Даний факт правопорушення має відображення в акті перевірки від 20.05.2011-27.05.2011.
Зазначені факти, вчинені відокремленими підрозділами ТОВ «Луганськвода»є порушенням п. 3 ст.ст. 44, 70 Водного кодексу України та ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Згідно зі ст. 6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.
У відповідності до ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані економно використовувати водні ресурси, дбати про їх відтворення і поліпшення якості вод; використовувати воду (водні об'єкти) відповідно до цілей та умов їх надання; дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території; здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.
Відповідно до ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:
- здійснювати організаційно-господарські, технічні га інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;
-вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;
- забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів виливу фізичних та біологічних факторів;
-здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік;
-заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря:
- забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань, параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності робот и газоочисних установок;
-забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;
-використовувати метрологічно-атеетовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел;
- здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження вітливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря;
-своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.
Розмір збитків, нанесених державі Відокремленими підрозділами ТОВ «Луганськвода»внаслідок порушення водоохоронного законодавства обчислений згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 20.07.2009 за № 389 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009 за № 767/16783, та складає:
-63, 60 грн. - збитки заподіяні Відокремленим підрозділом «Ровеньківський департамент»;
-200, 01 грн.. - збитки заподіяні Відокремленим підрозділом «Свердловський департамент»;
-2840, 65 грн. - збитки заподіяні Відокремленим підрозділом «Краснолуцький департамент».
Розмір збитків, нанесених державі Відокремленим підрозділом «Первомайський департамент»ТОВ «Луганськвода»внаслідок порушення вимог законодавства про охорону атмосферного повітря, обчислений відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Мінприроди України від 10.12.2008 за № 639, зареєстрованим в Мін'юсті України від 21.01.2009 за № 48/16064 та складає 1007, 63 грн.
Пунктом 4 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що підприємства, установи, організації та громадяни повинні відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення природоохоронного законодавства, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
На адресу відповідача позивачем були надіслані претензії за № № 86, 88, 91, 100 (а.с. 51-54), однак відповідач не повідомив про сплату збитків на час звернення позивача до суду, що і стало причиною звернення з позовом до господарського суду Луганської області.
Відповідач запереченням на позовну заяву від 07.12.2011 №21/ погодився з розміром збитків у сумі 63,60 грн., заподіяних Відокремленим підрозділом «Ровеньківський департамент»ТОВ «Луганськвода»та з розміром збитків у сумі 200, 01 грн., заподіяних Відокремленим підрозділом «Свердловський департамент»ТОВ «Луганськвода»та повідомив, що їх було сплачено платіжними дорученнями від 16.08.2011 №938 на суму 200,01 грн. та від 16.08.2011 №955 на суму 63,60 грн.
Щодо розміру збитків у сумі 2840, 65 грн., заподіяних Відокремленим підрозділом «Краснолуцький департамент»та збитків у сумі 1007,63грн., заподіяних Відокремленим підрозділом «Первомайський департамент»ТОВ «Луганськвода», відповідач заперечив проти позову, посилаючись на невірний розрахунок збитків та повідомив, що відповідачем помилково було сплачено більші суми збитків ніж ті, які відповідають законодавством, а саме платіжним дорученням від 16.08.2011 №940 на суму 1748,40 грн. та платіжним дорученням від 23.09.2011 №12447 на суму 1007,63 грн.
Позивач поясненням на відзив відповідача від 14.12.2011 № 02-1890 зазначив, що інспекцією під час обчислення розміру збитків було помилково застосовано коефіцієнт 1,5, тоді як згідно «Узагальненого переліку гранічно-допустимих концентрацій і орієнтування безпечних рівнів дії шкідливих речовин для води рибогосподарських водоймищ» показник коефіцієнту азот амонійниї складає 0,39 мг/м3, тому згідно перерахуванню розміру збитків сума склала 1421, 55 грн.
Позивач заявою від 14.12.2011, наданою у судовому засіданні відмовився від позову у повному обсязі у звязку зі сплатою відповідачем збитків, заявлених до стягнення. З наслідками відмови від позову позивач ознайомлений.
Заява позивача не суперечить законодавству та не порушує будь чиїх прав і охоронюваних законом інтересів.
За таких підстав, провадження по справі про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганськвода” збитків у сумі 4111,89 грн., заподіяних порушенням природоохоронного законодавства підлягає припиненню на підставі п.4 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
Питання щодо судових витрат не вирішується, оскільки позивач на момент звернення з позовом до суду був звільнений від їх сплати на підставі п. 27 ст. 4 Декрету КМУ «Про державне мито»№ 793 від 21.01.1993.
На підставі викладеного, керуючись п.4 ст.80, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області, -
У Х В А Л И В:
1. Прийняти відмову Державної екологічної інспекції в Луганській області, м. Луганськ від позову до Товариства з обмеженою відповідальністю „Луганськвода”, м. Луганськ про стягнення збитків у сумі 4111,89 грн., заподіяних порушенням природоохоронного законодавства.
2.Провадження у справі припинити.
Суддя Т.В.Косенко