ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025 м.Київ, вул. Десятинна, 4/6 ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
місто Київ
03 березня 2011 року Справа №2а-604/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
судді: Пісоцької О.В.,
за участю секретаря
судового засідання Швеця О.Ю.,
розглянувши у приміщенні суду у місті Києві у відкритому судовому засіданні справу
за позовною заявою заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
довідкритого акціонерного товариства «Поділ-Арта»
простягнення заборгованості,
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора Оболонського району міста Києва (далі - прокуратура) в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(далі ДП «НЕК «Укренерго», позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до відкритого акціонерного товариства «Поділ-Арта»(далі ВАТ «Поділ-Арта», відповідач), в якій просить стягнути з відповідача суму заборгованості по сплаті штрафних санкцій за порушення законодавства у галузі електроенергетики у розмірі 5100грн. 00коп.
У судовому засіданні представники прокуратури та позивача позовні вимоги просили задовольнити, обґрунтовуючи їх порушенням відповідачем вимог Правил користування електричною енергією, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та Правил улаштування електроустановок, а також несплатою зазначеного вище штрафу.
Відповідач письмового пояснень (заперечень) стосовно заявленого позову до суду не надав, прибуття повноважних представників у судове засідання не забезпечив, тоді як про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Відповідно до статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних в ній доказів.
Згідно з частиною третьою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 03 березня 2011 року о 16год. 33хв. у відкритому судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови про задоволення позовних вимог.
Перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд дійшов наступних висновків.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику», статті 14 Закону України «Про теплопостачання»та пункту 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 07 серпня 1996 року №929, здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (далі Держенергонагляд), яка безпосередньо підпорядкована Міністерству палива та енергетики України в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Отже, ДП «НЕК «Укренерго»є субєктом, якому делеговані управлінські функції та владні повноваження, а тому може бути позивачем чи відповідачем в адміністративній справі.
Закон України «Про електроенергетику»визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі та регулює відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії.
Статтею 9 Закону України «Про електроенергетику»встановлено, що Держенергонагляд здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики (частина четверта). Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право, зокрема: отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення (частина пята).
Відповідно до статті 27 Закону правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. (частина перша). Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац другий частини третьої). Національна комісія регулювання електроенергетики України, державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови про накладення штрафів за встановленою формою (частина четверта). Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку (частина пята). Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України (частина шоста).
Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312 (далі Положення), визначає порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику.
Положення встановлює, що штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій (абзац третій пункту 2).
Крім того, на суб'єктів господарської діяльності накладати штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (абзац четвертий пункту 3). Рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарювання (пункт 7) та оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (пункт 8). Суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку (пункт 10).
За результатами перевірки відповідача Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в місті Києві (далі Інспекція), яка діє у складі ДП «НЕК «Укренерго»виявлено порушення ВАТ «Поділ-Арта»вимог законодавства у галузі електроенергетики, а саме: не забезпечено наявність Правил (ПТУТУіМ) на підприємстві, не доопрацьована теплова схема котельної (не затверджена керівником підприємства, відсутня специфікація схеми), в приміщенні котельної відсутні засоби первинного пожежогасіння, відповідальна особа не атестована згідно Правил ПТУТУіМ, порушення вимог експлуатації котлів, відсутні акти випробовування запобіжних клапанів на котлах з зазначенням тиску спрацювання, не надано проектну документацію на топкову (мінікотельну), порушення вимог наявності та змісту інструкції з експлуатації устаткування, відсутнє положення про взаємовідносини оперативного персоналу споживача з персоналом електропередавальної організації, відсутній затверджений роботодавцем перелік посад та професій електротехнічних та електротехнологічних працівників, яким необхідно мати відповідну групу з електробезпеки, відсутня особа, відповідальна за електрогосподарство та особа, яка її заміщує, відсутній план-графік на проведення щорічного навчання на виробництві та періодичного навчання в СНЗ персоналу, який забезпечує виробничі процеси в електроенергетиці, відсутнє положення про навчання з питань технічної експлуатації електроустановок, охорони праці, не проведені профілактичні випробовування КЛ-0,4кВ, не проводиться перевірка наявності кола між заземленими (зануленими) установками й елементами заземленої (зануленої) установки, відсутня однолінійна схема електропостачання підприємства, не проведено випробовування електрообладнання РУ, не проведені випробовування трансформаторів 6/0,4кВ відповідно до табл. 1 додатка 1 ПТЕЕС, не проведені випробовування та вимірювання заземлювальних пристроїв, необхідно переоформити договір про постачання електричної енергії між постачальником електричної енергії та споживачем, не переоформлений Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін. Вказане порушення зафіксоване в акті перевірки від 28 грудня 2009 року № 08/10-11-1698.
У звязку з виявленим порушенням Інспекцією винесено приписи від 10 червня 2010року №08/26-0111-Т та від 11 червня 2010 року №08/26-0027 про зобовязання відповідача усунути згадані порушення.
Перевіркою Інспекції встановлено невиконання відповідачем вищевказаних приписів, про що складено акти перевірки від 14 вересня 2010 року №08/26-0126 та від 14 вересня 2010 року №08/26-0128.
За невиконання вимог приписів від 10 червня 2010року №08/26-0111-Т та від 11червня 2010 року №08/26-0027 постановою Інспекції від 20 жовтня 2010 року №145 на відповідача накладено штраф у розмірі 5100грн. 00коп.
З матеріалів справи вбачається, що постанову про накладення штрафу, акти від 10 червня 2010року №08/26-0111-Т та від 11 червня 2010 року №08/26-0027, приписи та акти перевірки отримувались представником відповідача. Відповідач в установленому законодавством порядку постанову про накладення штрафу не оскаржував.
Враховуючи, що винесені Інспекцією приписи від 10 червня 2010року №08/26-0111-Т та від 11червня 2010 року №08/26-0027, постанова від 20 жовтня 2010 року №145 про накладення штрафу є чинними, а також те, що штраф до Державного бюджету України у розмірі 5100грн. 00коп. відповідачем не сплачений, суд вважає, що вимога позивача про стягнення з відповідача зазначеної суми штрафу є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Так, на підставі наведеного, оцінивши за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, наявні в матеріалах справи докази та пояснення представників прокуратури та позивача, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 7, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України Окружний адміністративний суд міста Києва
ПОСТАНОВИВ:
Позов заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»задовольнити.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Поділ-Арта» (04071м. Київ, вул. Межигірська, 21, оф. 1, 3; код за ЄДРПОУ 31990499) в дохід Державного бюджету України (р/р 31115106700001, одержувач УДК у Київській області, банк одержувача ГУ ДКУ у Київській області, МФО 821018, код за ЄДРПОУ 24074109, код бюджетної класифікації 21081100) штраф у розмірі 5100грн. 00коп. (пять тисяч сто гривень 00коп.).
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Пісоцька