Постанова № 19994104, 21.10.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
21.10.2011
Номер справи
2а-7788/11/2670
Номер документу
19994104
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № <Внутрішній Номер справи >

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

21 жовтня 2011 року11:38 № 2а-7788/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Шрамко Ю.Т. , суддів Скочок Т.О. , Клочкової Н.В. при секретарі судового засідання Олійник Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомДочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Україна"

доНаціональної комісії регулювання електроенергетики України

провизнання протиправною та скасування постанови

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 2-25 від 13.01.11;

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 1 від 28.12.10

В С Т А Н О В И В:

Дочірня компанія «Укртрансгаз» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»(далі - позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії регулювання електроенергетики України № 783 від 6 травня 2011 року «Про накладення штрафу на ДК«Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування, зберігання, постачання та розподілу природного та нафтового газу».

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 червня 2011 року відкрито провадження у справі та призначено попереднє судове засідання на 05 липня 2011 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 липня 2011 року закінчено підготовче провадження по справі № 2а-7788/11/2670 та призначено справу до судового розгляду на 30 серпня 2011 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем при здійсненні планової перевірки додержання ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного та нафтового газу магістральними трубопроводами, Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання природного газу за період з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року, а також щодо додержання ДК«Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»Ліцензійних умов з постачання та Ліцензійних умов з розподілу за період з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року, були зроблені безпідставні та необгрунтовані висновки щодо порушення ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»вимог вищезазначених ліцензійних умов.

В обгрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що при здійсненні інших, крім ліцензованих видів діяльності, позивач дотримується вимог законодавства України та вимог, встановлених Національною комісією регулювання електроенергетики України. Також представник позивача звертав увагу суду, що відповідачем при здійсненні перевірки ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»не було встановлено фактів неналежного виконання основних видів ліцензованої діяльності, не доведено використання грошових коштів ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»не за цільовим призначенням та надання перехресних субсидій за рахунок коштів, що надійшли від ліцензованої діяльності з транспортування газу магістральними трубопроводами.

Представник відповідача проти позову заперечила. В запереченнях на позовну заяву представник відповідача зазначила, що перевірка здійснювалась на підставі наказу НКРЕ України від 28 березня 2011 року № 215 «Щодо проведення планової перевірки ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»та посвідчення про плановий захід із здійснення державного нагляду (контролю) у вигляді перевірки від 28 березня 2011 року № 201. За результатами перевірки були виявлені порушення позивачем ліцензійних умов, що регулюють здійснення господарської діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, зберігання природного газу в підземних сховищах газу, постачання природного газу за регульованим тарифом та розподіл природного газу, що знайшло своє відображення в актах від 29 квітня 2011 року № 81 та № 82.

Порушення стосуються недотримання ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»вимог законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме: ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»щодо ненадання під час перевірки дотримання ліцензіатом ліцензійних умов всіх необхідних для проведення перевірки документів; постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 № 247 «Про вдосконалення порядку розрахунків за спожитий природний газ населенням та установами і організаціями, які фінансуються з державного і місцевих бюджетів»та постанов НКРЕ України № 1529 від 25 грудня 2008 року, № 1044 від 23 листопада 2005 року, розпорядження НКРЕ України № 84-р від 30 квітня 2009 року; надання перехресних субсидій за рахунок господарської діяльності з транспортування природного та нафтового газу магістральними трубопроводами та зі зберігання природного газу; здійсенння інших видів діяльності, якщо вони перешкоджають або можуть перешкодити належному виконанню луцензованої діяльності; використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг з транспортування та зберігання природного газу, не за цільовим призначенням.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив наступне.

Частиною 8 ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»передбачено, що контроль за додержанням ліцензіатами ліцензійних умов здійснює орган ліцензування в межах своїх повноважень шляхом проведення планових і позапланових перевірок.

Органом ліцензування діяльності з транспортування та зберігання природного газу є Національна комісія регулювання електроенергетики України.

Відповідачем було проведено планову перевірку додержання ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного та нафтового газу магістральними трубопроводами та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання природного газу за період з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року, про що було складено відповідний акт № 82 від 29 квітня 2011 року, а також щодо додержання ДК«Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»Ліцензійних умов з постачання та Ліцензійних умов з розподілу за період з 1 січня 2010 року по 31 грудня 2010 року, про що було складено відповідний акт № 81 від 29 квітня 2011 року.

В акті № 81 відповідачем були встановлені порушення ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»:

-пункту 2.2.6 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу, а саме: ліцензіат не має права займатися іншими видами господарської дільності якщо вони перешкоджають або можуть перешкоджати належному виконанню ліцензованої діяльності;

-пункту п.3.8 Ліцензійних умов з постачання у частині дотримання вимог законодавства України, а саме ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»: «Ліцензіат під час перевірки дотримання ним ліцензійних умов надає всі необхідні для проведення перевірки документи…», постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 247, постанов НКРЕ України від 23 листопада 2005 року № 1044, від 25 грудня 2008 року № 1529, розпорядження НКРЕ України від 30 квітня 2009 року № 84-р.

-пункту 3.9 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу та п. 3.8 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом у частині дотримуватися вимог законодавства України, а саме вимог розпорядження НКРЕ України від 15 січня 2009 року № 2-р (зі змінами) щодо провадження ДК «Укртрансгаз»беззбиткових інших, крім ліцензованих, видів діяльності.

В акті № 82 НКРЕ України встановлено порушення ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України»:

-пункту 2.2.3 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного і нафтового газу магістральними трубопроводами в частині надання перехресних субсидій за рахунок господарської діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами.

-пункту 2.2.5 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного і нафтового газу магістральними трубопроводами, а саме: ліцензіат не має права займатися іншими видами господарської діяльності, якщо вони перешкоджають або можуть перешкодити належному виконанню ліцензованої діяльності.

-пункту 3.9.2 (б) Ліцензійних умов з транспортування та пункту 3.10.2 Ліцензійних умов зі зберігання, а саме використовувати кошти, отримані за рахунок надання послуг, за цільовим призначенням.

-пункту 3.11 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із зберігання природного газу та пункту 3.10 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з транспортування природного і нафтового газу магістральними трубопроводами в частині дотримуватися вимог законодавства України, а саме вимог розпорядження НКРЕ України від 15 січня 2009 року № 2-р (зі змінами) щодо провадження ДК «Укртрансгаз»беззбиткових інших, крім ліцензованих, видів діяльності.

На підставі відповідних актів № № 81 та 82 від 29 квітня 2011 року за результатами перевірки відповідачем було прийнято постанову № 783 від 06 травня 2011 року, згідно якої:

1)накладено штраф у розмірі 15 тис. грн. на ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України» за порушення пунктів 3.10 Ліцензійних умов з транспортування, 3.11 Ліцензійних умов із зберігання, 3.9 Ліцензійних умов з розподілу та 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме щодо виконання рішень НКРЕ України, зокрема вимог розпорядження НКРЕ України від 15.01.09 № 2-р (із змінами) щодо провадження ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»беззбиткових інших, крім ліцензованих, видів діяльності, та п. 3.9. Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України, а саме вимог ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»щодо ненадання ліцензіатом під час перевірки дотримання ним ліцензійних умов усіх необхідних для проведення перевірки документів;

2)застережено ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»щодо недопущення в подальшому порушень:

п. 2.2.3. Ліцензійних умов з транспортування в частині надання перехресних субсидій за рахунок господарської діяльності з транспортування природного та нафтового газу магістральними трубопроводами;

п. 2.2.5. Ліцензійних умов з транспортування та п. 2.2.6. Ліцензійних умов з розподілу в частині нездійснення інших видів господарської діяльності, якщо вони перешкоджають або можуть перешкоджати належному виконанню господарської діяльності з транспортування газу магістральними трубопроводами та з розподілу газу;

п. 3.10 Ліцензійних умов з транспортування, п. 3.11 Ліцензійних умов із зберігання, п. 3.9 Ліцензійних умов з розподілу та п. 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме щодо виконання рішень НКРЕ України, зокрема вимог розпорядження НКРЕ України від 15 січня 2009 року № 2-р (зі змінами) щодо провадження Позивачем беззбиткових інших, крім ліцензованих, видів діяльності;

пп. «б»п. 3.9.2. Ліцензійних умов з транспортування в частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами, за цільовим призначенням;

п. 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України, а саме вимог ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»щодо ненадання ліцензіатом під час перевірки дотримання ним ліцензійних умов всіх необхідних для проведення перевірки документів;

п. 3.8 Ліцензійних умов з постачання у частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме постанови кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 247 «Про вдосконалення порядку розрахунків за спожитий природний газ»(із змінами та доповненнями), постанов НКРЕ України від 23 листопада 2005 року № 1044 «Про затвердження форм звітності»(із змінами та доповненнями) та від 25 грудня 2008 року № 1529 «Про затвердження Алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання газопостачальних підприємств, та визнання деяких постанов НКРЕ України такими, що втратили чинність»(із змінами та доповненнями), розпорядження НКРЕ України від 30 квітня 2009 року № 84-р «Про надання ліцензіатами, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, і власниками природного газу інформації щодо розрахунків газопостачальних підприємств з власниками природного газу за окремими категоріями споживачів» У оскаржуваній постанові № 783, а також у актах № 81 та 82 зазначено, що позивачем порушено п. 2.2.5. Ліцензійних умов з транспортування та п. 2.2.6. Ліцензійних умов з розподілу в частині нездійснення інших видів господарської діяльності, якщо вони перешкоджають або можуть перешкоджати належному виконанню господарської діяльності з транспортування газу магістральними трубопроводами та з розподілу газу; п. 3.10 Ліцензійних умов з транспортування, п. 3.11 Ліцензійних умов із зберігання, п. 3.9 Ліцензійних умов з розподілу та п. 3.8 Ліцензійних умов з постачання в частині дотримання вимог законодавства України, а саме щодо виконання рішень НКРЕ України, зокрема вимог розпорядження НКРЕ України від 15 січня 2009 року № 2-р (зі змінами) щодо провадження Позивачем беззбиткових інших, крім ліцензованих, видів діяльності.

В актах № 81 та № 82 зазначено, що такими видами господарської діяльності є: здійснення сільськогосподарської діяльності, реалізація готової продукції, будівельно-монтажні роботи та послуги по ремонту, надання готельних послуг, реалізація робіт і послуг житлово-комунальних господарств.

Розпорядженням НКРЕ України № 2-р від 15 січня 2009 року для ДК «Укртрансгаз»НАК«Нафтогаз України»були встановлені вимоги щодо провадження інших, крім ліцензованих, видів діяльності.

Пунктом 1 Розпорядження № 2-р від 15 січня 2009 року для ДК «Укртрансгаз»НАК«Нафтогаз України»були встановлені вимоги до діяльності санаторно-курортних закладів та роздрібної торгівлі пальним (реалізації стисненого природного газу через мережу автомобільних газонаповнювальних компресорних станцій (далі АГНКС), реалізації сільськогосподарської продукції (крім експортних операцій), а саме:

-ведення бухгалтерського обліку інших, крім ліцензованих, видів діяльності окремо від обліку діяльності з транспортування природного і нафтового газу магістральними трубопроводами, зі зберігання природного газу, з розподілу природного і нафтового газу та з постачання природного газу за регульованим тарифом;

-при провадженні інших, крім ліцензованих, видів діяльності не допускати зловживання монопольним становищем, яке займає ліцензіат на ринку транспортування природного і нафтового газу магістральними трубопроводами, розподілу природного і нафтового газу щодо споживачів та субєктів господарювання на інших ринках.

Відповідно до п. 2.1.4 та 3.4.19 Ліцензійних умов з транспортування, п. 2.1.4 та 3.4.19 Ліцензійних умов з розподілу, ліцензіат здійснює провадження господарської діяльності з транспортування газу магістральними трубопроводами за принципом економічної доцільності, забезпечення надійності транспортування та безаварійності експлуатації магістральних трубопроводів. Ліцензіат зобовязаний забезпечувати якість надання послуг та надійність і безпеку транспортування газу магістральними трубопроводами.

Як вбачається з актів № 81 та 82, в діяльності Позивача не виявлено порушень, пов`язаних з небезпечною експлуатацією магістральних чи розподільних трубопроводів, порушень норм безпеки, які б могли привести до аварійних ситуацій. Послуги по транспортуванню та розподілу природного газу надавались вчасно, якісно, відповідно до укладених договорів, що не суперечать чинному законодавству.

Суд звертає увагу на те, що інші види господарської діяльності, на які відповідач вказує в Актах № 81 та № 82 (реалізація готової продукції, надання готельних послуг, реалізація робіт і послуг житлово-комунальних господарств), носять соціальний характер, спрямовані на поліпшення, встановлення належних умов праці, захист прав та інтересів працівників ДК «Укртрансгаз». Вказані інші види господарської діяльності, є складовими частинами основних ліцензованих видів діяльності позивача, та за своїм змістом мають допоміжний характер, а будівельно-монтажні роботи та послуги по ремонту забезпечують належну та безпечну експлуатацію газотранспортної системи України, сприяють безперебійній роботі позивача як газотранспортного підприємства.

З аналізу актів № 81 та 82 вбачається, що у них відсутнє посилання на те, що позивачем були порушені вказані вимоги, встановлені Розпорядженням від 15 січня 2009 року при провадженні інших, крім ліцензованих, видів діяльності.

В звязку з цим, суд приймає до уваги пояснення ДК «Укртрансгаз»НАК«Нафтогаз України»з цього приводу, які спростовують вищезазначені висновки НКРЕ України, що зазначені в актах № 81 та № 82, та які полягають в наступному.

Твердження відповідача про збитковість такої діяльності не є свідченням безпосереднього її впливу на належне здійснення ліцензованої діяльності. Відповідно до актів № 81 та 82, за період 2010 року в діяльності позивача не виявлено порушень щодо надання послуг по транспортуванню природного газу, послуги надавались вчасно, якісно, відповідно до укладених договорів, що не суперечать чинному законодавству. Таким чином, здійснення інших видів діяльності не перешкоджає належному виконанню ліцензованої діяльності.

Збитки від реалізації сільськогосподарської діяльності пояснюється створенням філії «Агрогаз», діяльність якої було розпочато у другому півріччі 2010 року. При цьому, Відповідачем не враховано, що специфіка сільськогосподарської діяльності є такою, що база для прибуткової діяльності закладається у першому кварталі поточного періоду.

Реалізація готової продукції, як допоміжне виробництво, провадиться для забезпечення гарячим харчуванням працівників ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України», що провадиться їдальнями всіх філій ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України», що розташовані по всій території України, переважно у віддалених від населених пунктів місцях. При цьому, з метою зменшення витрат, використовується продукція власного виробництва.

Послуги житлово-комунальних господарств надаються для працівників ДК «Укртрансгаз», що забезпечують виробничий процес та у звязку з цим мешкають в будинках операторів, а також працівників, що проживають в будинках, які є власністю ДК «Укртрансгаз», та, з урахуванням вимог Закону України «Про трубопровідний транспорт», не могли бути передані в комунальну власність, продані або здані в оренду.

Готельні послуги надаються працівникам ДК«Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»в кімнатах приїжджих, що функціонують для відряджених працівників ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»через значну розгалуженість по території України філій ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України», що розташовані по всій території України, переважно в віддалених від населених пунктів місцях.

Відповідачем не встановлено факти надання позивачем готельних послуг для сторонніх споживачів.

Будівельно-монтажні роботи та послуги по ремонту проводяться за рахунок ресурсів філій ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України» (БМУ «Укргазпромбуд», ВРТП«Укргазенергосерівс», Управлінням «СІАТ»), для забезпечення виробничих програм ДК«Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України» по будівництву магістральних трубопроводів, виробничих споруд, ліній звязку і енергопостачання та капітального ремонту, через виконання робіт лише для потреб ДК«Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України».

При здійсненні перевірки відповідачем не було виявлено фактів виконання будівельно-монтажних робіт та надання послуг по ремонту для сторонніх споживачів.

Реалізація готової продукції, будівельно-монтажні роботи та послуги по ремонту, надання готельних послуг, реалізація робіт і послуг житлово-комунальних господарств не мають прямого відношення до ліцензованої діяльності з транспортування природного газу магістральними трубопроводами та зі зберігання природного газу в підземних сховищах газу ДК«Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України» та не перешкоджають здійсненню ліцензованої діяльності.

Твердження відповідача про збитковість вказаних видів діяльності не є свідченням безпосереднього впливу на належне здійснення ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» ліцензованої діяльності.

Фактів зловживання монопольним становищем на ринку транспортування природного і нафтового газу магістральними трубопроводами, розподілу природного і нафтового газу щодо споживачів та суб'єктів господарювання на інших ринках Відповідачем згідно з актами № 81 та 82 не виявлено.

У оскаржуваній постанові № 783 від 06 травня 2011 року, а також у актах № 81 та 82 зазначено, що позивачем порушено п. 2.2.3. Ліцензійних умов з транспортування в частині надання перехресних субсидій за рахунок господарської діяльності з транспортування природного та нафтового газу магістральними трубопроводами.

Щодо наявності фактів перехресного субсидіювання, суд, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази та пояснення з цього приводу, встановив, що тарифи на провадження діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом та з розподілу природного газу розподільчими трубопроводами для ДК «Укртрансгаз» НАК«Нафтогаз України» були встановлені постановою НКРЕ України від 2 червня 2000 року № 625 на наступному рівні:

-на постачання природного газу 1,03 грн. за 1000 куб. м. (з ПДВ);

-на транспортування природного газу розподільними трубопроводами для Кременецького ВПРГ 27,24 грн. за 1000 куб. м (з ПДВ);

-на транспортування природного газу розподільними трубопроводами для Краматорського ЛВУМГ 12,24 грн. за 1000 куб. м (з ПДВ).

При цьому, вищевказана постанова НКРЕ України не затверджувала структуру тарифу.

Як вбачається з матеріалів справи, фактична рентабельність з постачання природного газу за 2010 р. склала -99,1%, фактична рентабельність з розподілу природного газу за 2010 р. склала -95,3%. Збитковість виникла у звязку з тим, що встановлені ще у 2000 році тарифи не покривають виробничі витрати через значне зростання цін на енергоресурси, витрати на оплату праці, витрати на ремонт, інші послуги та рівень інфляції.

Тариф на послуги зі зберігання природного газу у підземних сховищах газу для ДК «Укртрансгаз» встановлений постановою НКРЕ України від 11 травня 2006 року № 575 у розмірі 33 грн. за тис.куб.м. (без ПДВ). Структура діючого тарифу для Позивача розраховувалась на базі фактичних даних за 2005 рік.

В пункті 15 ПТ та пункті 11 ПЗ Акту № 82 , в пункті 18 Акту № 81 НКРЕ України зазначено про необхідність ведення окремого бухгалтерського обліку за видами діяльності зберігання природного газу, з транспортування природного газу магістральними трубопроводами, постачання та розподіл природного газу та вказано, що для підготовки звітності про ліцензовану діяльність, на підставі регістрів бухгалтерського обліку, доходи та витрати за звітний період розподіляються між ліцензованими видами діяльності, на основі яких формуються аналітичні форми управлінської звітності щодо доходів, витрат та результатів за видами ліцензованої діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи, джерелом покриття збитків, отриманих від провадження діяльності зі зберігання, розподілу природного газу розподільними трубопроводами, постачання природного газу за регульованим тарифом в 2010 році є сума різниці між фактичним середнім тарифом від транзитного транспортування природного газу та фактичним середнім тарифом від транспортування газу для споживачів України. Фактичний середній тариф від транзитного природного газу склав 85,7 грн. за 1000куб.м., а фактичний середній тариф від транспортування природного газу для споживачів України 74,6 грн. за 1000 куб.м. Отже, кошти від транзитного транспортування природного газу, що регламентується угодами між НАК «Нафтогаз України» та ДК«Укртрансгаз» на основі міждержавних угод, стали джерелом покриття витрат.

У оскаржуваній постанові № 783 від 06 травня 2011 року зазначено, що позивачем порушено пп. «б»п. 3.9.2. Ліцензійних умов з транспортування в частині використання коштів, отриманих за рахунок надання послуг з транспортування газу магістральними трубопроводами, за цільовим призначенням.

При цьому у акті № 82 відповідач зазначає, що позивачем протягом 2010 року були укладені та/або діяли договори на інформаційно-консультаційні послуги, аудиторські послуги, послуги з обовязкового та добровільного страхування.

Згідно п. 5.1.2 статуту ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України», Компанія має право, в тому числі, використовувати власні кошти для розвитку і розширення своєї діяльності.

Розділ 6 статуту ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» передбачає, що чистий прибуток (дохід) Компанії визначається шляхом вирахування з доходу, отриманого від виробничо-підприємницької діяльності, всіх витрат ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України». Використання чистого прибутку (доходу) здійснюється відповідно до статуту та діючого законодавства України.

Постановою НКРЕ України № 984 від 4 вересня 2002 року було затверджено Методику розрахунку тарифів на послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами. Пунктом 4.4 вказаної Методики передбачені елементи, що входять до складу виробничих витрат, до яких відносяться, в тому числі, оплата робіт, виконаних сторонніми організаціями за господарськими договорами (юридичні, аудиторські, нотаріальні послуги, обслуговування техзасобів управління), оплата робіт (послуг) консультаційного та інформаційного характеру, повязані із забезпеченням транспортування газу, представницькі витрати.

В 2010 році для ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» діяли тарифи на транспортування природного газу магістральними трубопроводами, встановлені постановою НКРЕ України № 935 від 7 серпня 2008 року (до 30 квітня 2010 року), з 1 травня 2010 року по 30 липня 2010 року постановою НКРЕ України № 479 від 28 квітня 2010 року, а з 1 серпня 2010 року постановою НКРЕ України № 1007 від 30 липня 2010 року.

Згідно п. 2 вказаної постанови розрахунковий середній тариф на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» затверджено в розмірі 40,70 грн. за 1 тис. куб. м. без урахування ПДВ. Для споживачів, власні газопроводи яких безпосередньо підключені до магістральних газопроводів, тариф згідно п. 4 постанови НКРЕ України від 7 серпня 2008 року складав 92,3 грн. за 1 тис. куб. м. без урахування ПДВ.

ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» при наданні документів до НКРЕ України для встановлення тарифів на транспортування природного газу магістральними трубопроводами, які були затверджені постановою № 935 від 07 серпня 2008 року, надавала, в тому числі, розрахунок тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами по ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» на 2008 рік разом з листом № 6000/35-005 від 30 травня 2008 р. В розрахунку тарифу в розділі «Матеріальні витрати» міститься рядок «інші витрати», запланована сума яких складала 402667,3 тис. грн. До складу таких «інших витрат» згідно розшифровки входять, в тому числі, юридичні та нотаріальні послуги в сумі 1250 тис. грн., аудиторські послуги в розмірі 1125 тис. грн., консультаційно-інформаційні послуги, що становлять 4391 тис. грн.

Витрати на юридичні, нотаріальні, аудиторські, консультаційно-інформаційні послуги враховувались при розрахунку тарифу на транспортування природного газу магістральними трубопроводами для ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України», що був встановлений, в тому числі, до 30 квітня 2010 року - постановою НКРЕ України № 935 від 7 серпня 2008 року, з 1 травня 2010 року по 30 липня 2010 року постановою НКРЕ України № 479 від 28 квітня 2010 року, а з 1 серпня 2010 року постановою НКРЕ України № 1007 від 30 липня 2010 року.

У відповідності до вимог ст. 7 Закону України «Про страхування», в Україні здійснюються такі види обов'язкового страхування, як особисте страхування працівників відомчої та сільської пожежної охорони і членів добровільних пожежних дружин (команд); особисте страхування від нещасних випадків на транспорті; страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів; страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яку може бути заподіяно пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки, включаючи пожежовибухонебезпечні об'єкти та об'єкти, господарська діяльність на яких може призвести до аварій екологічного та санітарно-епідеміологічного характеру.

З матеріалів справи вбачається, що договір добровільного страхування життя та додаткової пенсії № 11-1010 від 22 серпня 2002 року, укладений ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» із ВАТ СК «Блакитний поліс», припинив дію 27 жовтня 2010 року, про що зазначено в Акті № 82, а отже, ДК«Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» вжито заходи для недопущення порушень вказаних положень ліцензійних умов.

У оскаржуваній постанові № 783 від 6 травня 2011 року зазначено, що ДК«Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» порушено п. 3.9 Ліцензійних умов з розподілу в частині дотримання вимог законодавства України, а саме вимог ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»щодо ненадання ліцензіатом під час перевірки дотримання ним ліцензійних умов всіх необхідних для проведення перевірки документів.

У пункті 14 Акту № 81 (стор. 12) зазначено, що інформації щодо оплати отриманого для власних потреб та для забезпечення виробничо-технологічних витрат та нормованих витрат на території провадження ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» господарської діяльності з розподілу природного і нафтового газу не надано, що вказує на порушення п. 3.8. Ліцензійних умов в частині дотримання вимог законодавства України, а саме ст. 20 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»: ліцензіат під час перевірки дотримання ним ліцензійних умов надає всі необхідні для проведення перевірки документи.

З матеріалів справи вбачається, що під час перевірки на запити відповідача позивачем своєчасно надана запитувана інформація та документи, що витребовувалися для проведення перевірки. Так, комісію НКРЕ України було поінформовано, що ДК «Укртрансгаз»НАК «Нафтогаз України»з метою забезпечення виробничо-технологічних та власних потреб в 2010 році уклала договори з НАК «Нафтогаз України»та провела закупівлю природного газу. При цьому, позивачем було надано комісії для проведення перевірки договори від 18 грудня 2009 року № 119-653, від 18 грудня 2009 року № 119-652, акти приймання-передачі природного газу за період січень-грудень 2010 року. Також позивачем за підписом відповідальної особи було надано інформацію про стан розрахунків за природний газ за 2010 рік. Крім того, комісії була надана можливість перевірки розрахунків за природний газ через бухгалтерський та податкові обліки за допомогою програми FinExpert.

Також з матеріалів справи вбачається, що позивачем своєчасно було надано відповідачу іншу запитувану інформацію для проведення перевірки господарської діяльності ліцензіата.

Пунктом. 3.9 Ліцензійних умов з розподілу встановлено, що ліцензіат повинен дотримуватися вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг.

Відповідачем у Акті № 81 не зазначено про допущення ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» порушень щодо якості надання ліцензованих послуг.

У оскаржуваній постанові № 783 від 06 травня 2011 року зазначено, що ДК«Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» порушено п. 3.8 Ліцензійних умов з постачання у частині дотримання вимог законодавства України та нормативно-технічних документів, а саме постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 247 «Про вдосконалення порядку розрахунків за спожитий природний газ»(із змінами та доповненнями), постанов НКРЕ України від 23 листопада 2005 року № 1044 «Про затвердження форм звітності»(із змінами та доповненнями) та від 25 грудня 2008 року № 1529 «Про затвердження Алгоритму розподілу коштів, що надходять на поточні рахунки із спеціальним режимом використання газопостачальних підприємств, та визнання деяких постанов НКРЕ України такими, що втратили чинність»(із змінами та доповненнями), розпорядження НКРЕ України від 30 квітня 2009 року № 84-р «Про надання ліцензіатами, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, і власниками природного газу інформації щодо розрахунків газопостачальних підприємств з власниками природного газу за окремими категоріями споживачів».

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 247 та постанови НКРЕ України від 23 листопада 2005 року № 1044 ліцензіат надає до НКРЕ України інформацію до 5 числа місяця що передує, та до 20 числа місяця за звітним відповідно.

Судом встановлено, що позивач зазначену інформацію та звітність направляє на адресу відповідача поштою, що призводить до затримки отримання зазначеної інформації адресатом.

Крім того, позивач при наданні форм фінансової звітності за 2010рік та відомчих форм за 2010 рік 4-НКРЕ-газ «Звіт про ліцензовану діяльність субєктів підприємницької діяльності», додаток № 1 до форми 4-НКРЕ-газ та форми № 8-НКРЕ-газ керується не лише постановами НКРЕ України від 23 листопада 2005 року № 1044, від 20 лютого 2002 року № 159, а й протокольним рішенням № 12 від 23 червня 2009 року, яким погоджено перенесення терміну подання фінансової звітності на форми 4-НКРЕ-газ та 8-НКРЕ-газ, що формуються на основі фінансової звітності.

З матеріалів справи вбачається, що інформація та звітність надавалась ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України»до Київського територіального представництва НКРЕ України і НКРЕ України відповідно до встановленого протокольним рішенням терміну не пізніше передостаннього числа місяця наступного за звітним при квартальному звіті та передостаннього числа лютого місяця наступного за звітним року при річному звіті.

Пунктом 3.8 Ліцензійних умов з постачання встановлено, що ліцензіат повинен дотримуватися вимог законодавства України, нормативно-технічних документів щодо якості надання послуг.

Відповідачем у Акті № 81 не зазначено про допущення ДК «Укртрансгаз» НАК «Нафтогаз України» порушень щодо якості надання ліцензованих послуг.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Представником позивача надано суду достатні докази в обґрунтування позовних вимог.

Представником відповідача не доведено суду правомірності оскаржуваної постанови.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Приймаючи до уваги викладене у сукупності, керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва

П О С Т А Н О В И В:

1.Позов Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Україна" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії регулювання електроенергетики України № 783 від 06 травня 2011 р.

3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Дочірньої компанії "Укртрансгаз" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз Україна" (ідентифікаційний код юридичної особи 30019801) за рахунок Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

З урахуванням вимог ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в судовому засіданні 21.10.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 27 жовтня 2011 року.

Головуючий суддя Ю.Т. Шрамко

Судді Т.О. Скочок

Н.В. Клочкова